Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies
Kyllä omassa autossa joka on 1998 vuoden lopulta ja ajettu alle 300 000 huolloista huolehtien, on vaikutus ihan selvä jo käyntiäänessäkin pelkällä letkun irroituksella. Jos EGR on jumissa, niin sille on tehtävä jotain.
Vertailun vuoksi mulla on Mersun OM617 ilman EGR:ää ja yhdeksi syyksi miksi Hiluxin kone on niin hyvä lämpeemään lyhyessä ajossa, pidän toimivaa EGR:ää. Jos otan letkun irti, se muistuttaa enempi Mersun konetta.
En ole purkanut EGR osia ja tarkistanut miten paljon niissä on paskaa, mutta mun mielestä se ei ole kovin vikaherkkä jos 300 000 menee ilman puuttumista asiaan?! 
|
Joo, no hyvä kun sulla on noin paljon faktaa, kuitenkin luotan noiden dieselien kanssa elantonsa hankkineen oikean ammattilaisen sanaan ja noiden purkuosien kanssa ikänsä touhunneen ja asioita seuranneen sanaan

Mulla oli 400 000km mittarissa ennen tulppausta, kaverilla porsi kone 200 000km paikkeilla tukkimattomasta, en ole katsonut onko tukossa vai ei.
Tuohon lämpeämisen nopeuteen vaikuttaa myös turbo, ahtopaine jne.
Mulle on ihan sama lämpeekö 4 vaiko 5min kohdalla.