View Full Version : Patrol kysy/vastaa
Sivua :
1
2
3
4
5
6
7
[
8]
Koivunoksa
07.10.2020, 06:24
Kertokaapa näkyykö teillä muilla sd33 koneessa moottorin numero. Numerohan pitäisi olla lohkon oikeassa lähes yläreunassa aikalailla keskellä konetta. Jää mukavasti pumpun alle puoliksi. Ainakin kun on turbon pumppu.
Kun ongelma on että kun turbotin jälkikäteen niin katsuri vaatii moottorin numeroa ja se ei kertakaikkiaan näy. Minä voisin vaikka vannoa ettei tuossa minun lohkossa ole numeroa siinä kohoumassa missä sen kuuluisi olla. On niin tosi tasanen se kohta. Jos ei muuta niin kertokaa oma numero be niin laitan sen sitten muutos lappuihin:D
Tänään käytin patrollia leimalla kiireellä kun huomasin ajan olevan loppumassa. Arvasin että päästöissä voi olla sanomista, mutta että niistä sai joulun punaisen muiston tuulilasiin. Inssi sanoi että ensimmäisellä polkaisulla asteikko ei riittänyt, lopullinen tulos oli 7.5. Alle kolmen olisi hyväksyttävä ja yli neljän saa ajokieltoa.
Millähän lähden näitä pudottamaan?
Polttoainesuodatin on uusi, ilmanputsari ei ollut edes paikoillaan. Syöttöruuvi tietenkin mielessä, mutta kun eihän tämä mikään raketti ole näinkään.
Ja siis -87 sd33t
kerrotaas patukan tapahtumista .tuli siis meille.
no pumpun ilmaksen tein niin samantien tulille.tosin hehku ei aina toimi no suoraa roipelia tulpille ja avot,
ja päästöt totta piipusta mustaa harmaata ja sinistä. no pakko syottö päällä,laitoin ihan vaijerilla sammutuksen ja säädin pumppua kohtuudell savutus ok, ja suorittaa niin kuin patrollin kuuluukin.ja leiman jälkeen säädän hivenen herkemmäks-
tässä oli tarkotuksena viiä patukka leimalle .mut välillä rupee suutin nakuttaan .ja edellinen vaihtanu 3 kärkee.
niin mistä ootte hommannu halvimmalla suutin käret.
traktori puolella taitais olla halvimmat 5e mut noittet läpäsyt on vissiin karskimmat?
niin mistä ootte hommannu halvimmalla suutin käret.
Varaosaliikkeissä vajaat 20€/kpl.
Jos on aikaa muutama viikko odotella (2-5vko), niin postitettuna n. 3€/kpl:
https://www.aliexpress.com/item/32884869651.html?spm=a2g0o.cart.0.0.210f3c00tXimsT&mp=1
https://www.aliexpress.com/item/10000001334875.html?spm=a2g0o.cart.0.0.210f3c00tXi msT&mp=1
odotus aika ei ogelma ja onhan se silkkaa säästöö.
täyyy vielä selvitellä noita numerosarjoja kun omat eri numerolla kun linkin.ja virolaiset raktorikaupan myos eri numerolla.sieltä sais noin 5e kappale 3päivän sisään.
tilasin tuolta alilta suuttimien kärjet.ja siellähän oli etukkaita hyrriäkin kaupan jos päivittäis nissanin isommalla solmulla.en hirveesti selaillu mut eteen tuli 4.2 nissanin turpo kitti .oisko tietoo onko kone saman moinen 33 kanssa et meniskö tommosen pakosarja 3.3
Pakosarja ei sovi, koska tuossa 4.2 kannessa on kaikki 6 pakoaukkoa peräkkäin ja imusarja on kannen toisella puolella (eli on ns. "läpihengittävä kansi").
3.3L koneessa on imu- ja pakokanavat samalla puolen kantta.
Turbon laippa sopii kyllä SD33T:n pakosarjan laippaan.
Pitää vaan olla myös SD33T:n imusarja, niin pääsee vähemmällä ähräämisellä.
Laipat on eri paksuisia SD33/SD33T, joten niiden sekoittaminen on "hankalaa".
Itse joskus piirtelin CADillä laipan kuvan ja polttelinkin muutaman laipan, jos joku haluaa ite hitsata tuubisarjan SD33 koneeseen. Laipan hinta 40€ + postit.
Noita turboja saa Alin myyjiltä myös Euroopan varastoilta, niin tulee viikossa, eikä mene tullimaksuja.
niin osiaan eri moottori sarjaahan toi on. joo tää oma on kyllä 3.3 t et ei sen puolesta pakosarjaa tartte.
mut noi alipaapan setit olis ollu halpoja .
mut täytynee vaan isompi turpo tilata. eikä sitäkään lähinnä minkään virin takia vaan ennalta ehkäsevä huolto.ja vakiokokosta ei kanna uutta laittaa.
noniin patukan päästöt leimalla ok .alipapan suutin kärjillä.ja säädollä
leima olis tullu mut joutuu laakeri välyksen takia käymään uutestaan.oli etellinen kasannu ilman lukitusta napasen ja mutterit pyöri löysälle.
Alkaa sormi menee suuhun mitä seuraavaksi tutkisi. Potilaana gr 2.8 moottori. Viime ajopäivältä kotiin palatessa tehot hävisi. Ei meinaa kiertää 3000rpm, savuttaa harmaata. Tyhjäkäyntiä käy nätisti, kaasua ku koittaa tarjota ni ei meinaa jaksaa kiertää.
Vaihdoin polttoainesuodattimen, ei vaikutusta
Syöttöruuvvia ruuvattu pienemmälle ja isommalle, käy huonommin
Suutinten paluuletkun avasin, sieltä ei tule ku ihan joku tippa ainetta. Kuuluisko tulla enemmän?
Polttoaine linjat tarkastettu suodattimelta tankille ja takaisin.
Suuttimet? Imuvuoto? Turbo? Kansi?
Itse tarkistaisin seuraavaksi ajoituksen, ettei ole hihna päässyt hyppäämään hammasta yli
Ajotuksen tarkistus. Jos se on kohdallaan niin sitten katse siirtyy pumpun omaan kierrosten mukaan säätyvään ajoituksen säätöön.
Suutinten paluuletkun avasin, sieltä ei tule ku ihan joku tippa ainetta. Kuuluisko tulla enemmän?
Ei.
Mitä "tiukemmassa kunnossa" suuttimet on niin sitä vähemmän tulee tavaraa paluupuolelle.
Ajotuksen tarkistus. Jos se on kohdallaan niin sitten katse siirtyy pumpun omaan kierrosten mukaan säätyvään ajoituksen säätöön
Ajotusmerkit oli kohdallaan. Täytyy siis varmaan alkaa tuota pumpun sisäistä säätöä tutkimaan.
metsämies75
28.12.2020, 15:44
Ajotusmerkit oli kohdallaan. Täytyy siis varmaan alkaa tuota pumpun sisäistä säätöä tutkimaan. laita 5litran astia katolle siitä letku siirtopumpulle käytitkö siirtopumpun tuloliittimen irti että ei ole verkkosihtiä alla.varmista ensin että varmaan saa polttoainetta.!! Siirto pumpulta ota kesken käynnin suodattimelle menevä letku irti ja tuleeko sieltä polttoainetta se mekaaninen pumppuki menee rikki joskus.
Ei vissiin gr patrollissa ole erillistä siirtopumppua,vai muistan jo väärin.
Ei vissiin gr patrollissa ole erillistä siirtopumppua,vai muistan jo väärin.
Ei mun patrollissa ainakaan ole sellaista.
metsämies75
29.12.2020, 08:11
Ei mun patrollissa ainakaan ole sellaista.
Ota silti suodattimelta käynnissä letku irti niin näät tuleeko polttoainetta letkun täydeltä vai ei.
Alkaa sormi menee suuhun mitä seuraavaksi tutkisi. Potilaana gr 2.8 moottori. Viime ajopäivältä kotiin palatessa tehot hävisi. Ei meinaa kiertää 3000rpm, savuttaa harmaata. Tyhjäkäyntiä käy nätisti, kaasua ku koittaa tarjota ni ei meinaa jaksaa kiertää.
Vaihdoin polttoainesuodattimen, ei vaikutusta
Syöttöruuvvia ruuvattu pienemmälle ja isommalle, käy huonommin
Suutinten paluuletkun avasin, sieltä ei tule ku ihan joku tippa ainetta. Kuuluisko tulla enemmän?
Polttoaine linjat tarkastettu suodattimelta tankille ja takaisin.
Suuttimet? Imuvuoto? Turbo? Kansi?
Nyt on vika löydetty ja saatu korjattua. Polttoaineen imulinjassa yksi huono liitos, imi ilmaa aika paljon sieltä, sit löyty suodatin jalan tulopuolen banjoliittimen sisältä turvatankin vaahdon palasia
Koivunoksa
07.03.2021, 09:33
Osaako porukka sanoa passaako 160 korisen 4 vaihteisen laatikon jakis suoraan 5 loviseen askiin. Tuli hommattua 5 lovinen loota maantie kierrosten tippumisen toivossa mutta nykyisessä 4 lovisessa laatikossa on hidasvälitys nykyään 5,1:1 ja se haluttaisi säilyttää:D
tapsa4x4
07.03.2021, 18:15
Osaako porukka sanoa passaako 160 korisen 4 vaihteisen laatikon jakis suoraan 5 loviseen askiin. Tuli hommattua 5 lovinen loota maantie kierrosten tippumisen toivossa mutta nykyisessä 4 lovisessa laatikossa on hidasvälitys nykyään 5,1:1 ja se haluttaisi säilyttää:D
Ihan alkupään 4lovisen jakikset ei sovi suoraan 5lovisen perään.mut osia sekoittamalla muistaakseni sopii.
Technics
24.03.2021, 22:57
Onko kukaan tutkiskellu paljonkohan tuommosen Y61 3.0 patrollin pitäs ahtaa vakiona?
rymmyrammi
26.03.2021, 20:20
Onko alkuperäisellä ahtopaineen ohjauksella? Egr tulpattu? Austraalian foorumeilta muistelen lukeneeni että 15psi ei noi 1bar olisi vakioahdot. Jonki verran zd30ddti koneen sielunelämään olen saanut perehtä. Jos tarvitset vertaisapua mielellään autan. On paljon mainettaan parempi mosa.
Technics
28.03.2021, 11:32
En oo vielä isommin ehtiny tuohon perehtyä mutta konehuoneessa kaikki näyttää vakiolle kuten muutenki auto on alkuperäisessä kunnossa joten en usko että mitään muutoksia on tehty. On seisonut muutaman vuoden eikä edellinen omistajakaan osannu muuta kertoa kuin että ahdin on vaihdettu ilman vaikutusta.
Oireena on puutuminen jossain puolen kaasun jälkeen, alhaalta vetää normaalin tuntuisesti mutta isommilla kierroksilla häviää veto. Kunhan kerkiää niin pitää laittaa ahtomittari kiinni ja käydä ajelemassa. Viisainta ois varmaan tehä ahtopaineen ohjaus manuaalisesti. Voihan siinä tietysti olla myös polttoaineen puutetta...
rymmyrammi
28.03.2021, 20:47
Näillä tiedoin epäilisin ilmamassamittaria. Alkuperäinen imuletku ja huohotin tahtoo puhallella maffille öljyhöyryjä. Kokeile puhdistaa ilmamassamityarin puhdistus sprayllä. Rohkeimmat ovat ihan brakecleanerilla hölvänneet. Alipainevuoto on toinen. Jos turbo on kerran äskettäin vaihdettu sekään ei varmaankaan ole jumiutunut. Ahtomittari on hyvä hankinta.
SALIASTAJA
13.09.2021, 21:58
Hei,
Onko molemmat akut -+ napaisia? Toinen ainakin on. En pysty nyt itse tarkastamaan, koska auto maalla. :confused:
Koivunoksa
25.10.2021, 20:48
Ongelma on kun 160 korisen pätkä patrollin kuskin ovesta on tullut entinen. Olen kuulut huhua että pätkässä ja pitkässä olisi samat etuovet. Pitääkö paikkansa. Lisäksi huhu kertoo että gr korisenkin etuovet kävisi vanhaan 160 korisen. Onko tosi. Ja jos on niin saa kaupata:D
tapsa4x4
27.10.2021, 06:49
Ongelma on kun 160 korisen pätkä patrollin kuskin ovesta on tullut entinen. Olen kuulut huhua että pätkässä ja pitkässä olisi samat etuovet. Pitääkö paikkansa. Lisäksi huhu kertoo että gr korisenkin etuovet kävisi vanhaan 160 korisen. Onko tosi. Ja jos on niin saa kaupata:D
Mulla on jonkunlaisia ovia tommoseen,pitkässä ja pätkässä samat ovet. Gr käy mutta on hivenen erinlainen
Jolletus
27.11.2021, 15:57
Mikähän öljykello kävisi tuohon originaalin tilalle niin että saisi mittarinkin toimimaan. Entisestä tulee öljyt läpi ja varaosana ei tuntuisi löytyvän. Kone 3.3sd
Koivunoksa
25.01.2022, 15:08
Passaako 160 korisen patrollin 5-lovinen laatikko 4-lovisen kytkinkoppaan (tai se koppa mikä jää moottoriin aina paikalleen kun laatikko irroitetaan)?:confused:
Passaa ja passaa se kytkin koppaki ristiin
Saukko112
08.06.2022, 20:02
Tuli ostettua pätkä pitkän seuraksi ja tarkoitus alkaa jalostaa kunnon offiauto
Onko tietoa onko aivan mahdoton GR akselit ja kierre jouset istuttaa 260 patrolliin?
Käytönnössähän lehtien tilalle ei pitäisi olla ongelmaa istuttaa kierrejousia mutta tuleeko akselien leveys vastaan?
100 mm saa levitä mutta gr akselit taisi olla sen 140mm...
Koivunoksa
28.10.2022, 22:08
Nythän on tilanne se että kun menin siirtämään 160 korkeassa patrollissa syylärin taakse niin vanhan sd33 vesipumppu ei jaksanut kasvanutta vastusta. Alkoi juorureijästä vuotaa. Onko porukka ostellut mistä näihin pumppuja. Kun koitin esim autodoc katella niin se tyrkyttää rekkarilla myös gr28 koneen pumppuja
samaan hakuun. Ei kai ne tähän käy.
metsämies75
30.10.2022, 06:09
Nythän on tilanne se että kun menin siirtämään 160 korkeassa patrollissa syylärin taakse niin vanhan sd33 vesipumppu ei jaksanut kasvanutta vastusta. Alkoi juorureijästä vuotaa. Onko porukka ostellut mistä näihin pumppuja. Kun koitin esim autodoc katella niin se tyrkyttää rekkarilla myös gr28 koneen pumppuja
samaan hakuun. Ei kai ne tähän käy.motonetistä löytyy 94.90e motortoktorilta löyty ja käytettyjä löytyy myös😉
Nythän on tilanne se että kun menin siirtämään 160 korkeassa patrollissa syylärin taakse niin vanhan sd33 vesipumppu ei jaksanut kasvanutta vastusta. Alkoi juorureijästä vuotaa. Onko porukka ostellut mistä näihin pumppuja.
Tulee muutamassa päivässä:
https://aeromotors.fi/kataloog/article/2106166/352316170804-magneti-marelli
Koivunoksa
16.11.2022, 21:18
Osaako joku sanoa miten tämä huohotin pönttö lähtee irti. Haluttaisi tehdä asialle jotain ettei tuosta mene vesi sisään uidessa. Miten porukka on näitä tähän sd33 moottorin toteuttanut.
103734
Osaako joku sanoa miten tämä huohotin pönttö lähtee irti. Haluttaisi tehdä asialle jotain ettei tuosta mene vesi sisään uidessa. Miten porukka on näitä tähän sd33 moottorin toteuttanut.
103734
Ihan vasaralla tai jollain koputtelemalla pitäs irrota. Jos keksit jonku fiksun systeemin ni laita tänne kuvia ni voin sit kopioida omaanikin :D
tapsa4x4
17.11.2022, 07:56
3.3 160 kytkimen pää ja työsylintereitä saako mistään järkevästi. Äkkiä kattomalla vääränkätisiä tarjolla vain
Aeromotorsilta löyty ainakin vuosi takaperin oikeanlaiset sylinterit.
slipoveri
17.11.2022, 09:33
https://nissan.epc-data.com/safari/
Tuolta vois löytyä toimittaja
metsämies75
20.11.2022, 06:04
Osaako joku sanoa miten tämä huohotin pönttö lähtee irti. Haluttaisi tehdä asialle jotain ettei tuosta mene vesi sisään uidessa. Miten porukka on näitä tähän sd33 moottorin toteuttanut.
103734
Imu ja pakosarja pois
Koivunoksa
20.11.2022, 09:54
Ihan vasaralla tai jollain koputtelemalla pitäs irrota. Jos keksit jonku fiksun systeemin ni laita tänne kuvia ni voin sit kopioida omaanikin :D
Vanha tosiaan lähti hakkaamalla pois mutta oli kyllä tiukassa.
Sitten putken pätkä sorviin ja ajettiin sopivasti kartioksi että tulee vähä rymppiä kun asentaa vasaralla paikalleen. Kartion päähän korilaatta ja pätkä 16mm putkea tigillä kiinni.
103751
Asennus jos suoritettu ja laitoin kuitenkin vähä vielä silikonia kartion ennen asennusta. Lopuksi vetää vaikka 16mm Nurmi poimuletkula mihin haluaa. Huohotti en reikä on tosiaan 38mm lohkossa jos joku tätä tietoa kaipaa ilman että mittaa omastaan. Itse tein kartion n 40mm pitkän siten että alapää oli 37,6mm ja yläpää 38,8.
Koivunoksa
20.11.2022, 09:56
Imu ja pakosarja pois
Tämä tuli huomattua että pakko ottaa pois jos meinaa huohotin ta työstää. Samalla aloin tekemään uuden pakosarja/imusarja kombon jotka tulee samaan laippaan kaikki. Saan pienempään tilaan kaiken.
Koivunoksa
23.11.2022, 17:43
Onko porukka vaihdellut sd33 koneisiin ruiskutuspumpun öljyjä koskaan vai millä välillä. Kun tuo manuaalin ohje on vähä heikko... 4 tippaa 6000 mailin välein:rolleyes:
Koivunoksa
23.11.2022, 17:46
Meinaan siis tätä.
103785
Koivunoksa
01.01.2023, 17:20
Saako 160 korisen simpukkaan uutta kääntövartta mistään. Tarvisin ns suoran mallin.
Oisko jollain vähän tarkempaa tietoa noista 160 patrollin DIY-vahvistetuista murroksista?
Eli siis ihan perus tarvike murros jonka ulkokehälle hitsattu cromo/kovametalli holkit päälle.
Kuinka paksua holkkia ootte laittaneet? Joku kuvahan toki olis kaikista paras:)
Niitä akselin maljoja jossa murros on niin pitää vissiin vähän vingutella isommaks
Ei patrollista kokemusta, mut mulla on rockyn tehtynä samantapainen vahvistus. Eli sorvattu tiukalla sovittella ihan mustasta raudasta 6mm seinämällä oleva 20mm leveä holkki. Rockyn ulko maljassa on pieni olake johon ton saa pohjaamaan. Ei muutakun holkki kuumaksi ja murros kylmiksi. Ei ole tarvinnut hitsata ja pysyy paikallaa. Murros kun hajosi ulko malja pysyi ehjänä mut sisäkooli ja vetoakselin boorit antautui. Kuvaa ei ole, mut ihan tehätävissä. Ehkä joutuu sieltä kääntöpään sisältä vinguttaa tavaraa tai sit ei. Kokeilemalla selviää
tapsa4x4
11.10.2023, 11:38
Mulla on noita vahvike holkkeja,ne on tehty jostain vähän paremmasta kamasta.kaveri liettuasta niitä toimittanut sillä 160 akseleilla oleva kilpuri 300heppasella bemmin dieselillä
Holkki lämpöiseksi ja murroksen päälle painaa sen. Nyt hajonnut sisä tähtiä ja selkeästi kestää paremmin kun vakio
.
Mulla on noita vahvike holkkeja,ne on tehty jostain vähän paremmasta kamasta.kaveri liettuasta niitä toimittanut sillä 160 akseleilla oleva kilpuri 300heppasella bemmin dieselillä
Holkki lämpöiseksi ja murroksen päälle painaa sen. Nyt hajonnut sisä tähtiä ja selkeästi kestää paremmin kun vakio
.
Mahtuuko akseliin tekemättä mitään vai tarviiko vinguttaa tilaa?
Koivunoksa
06.01.2024, 20:32
Heitelkääpä mielipiteitä minkälaisia tehoja sd33 vakio kytkin jaksaa siirtää ja mitä olette laittaneet tilalle jos on alkanut luistaa. Omaan projektiin on moottorin vaihdon myötä tulossa +200hv niin varmaan pitäisi kytkimellekkin tehdä jotain.
tapsa4x4
06.01.2024, 20:56
Mahtuuko akseliin tekemättä mitään vai tarviiko vinguttaa tilaa?
Tarviaa isontaan kääntöpäitä
Löytyiskö Sachs valikoimasta?ne on toimineet aika hyvin.
tapsa4x4
07.01.2024, 10:12
3.3 turbo kone missä=pumppu säädätetty ammattilaisella maxsimiin suuttimet tehty imapakosarjay kohdisteltu kanteen iso cooleri keulalla isompi holsetin turbo jne. ja mettäs aikalailla piiskattu niin tohon laitettiin turbomallin excedy extreme ja kestänyt tota hommaan 10vuotta.
Joltain venäläiseltä nettisivulta löysin taannoin suht edulliset muistaakseni 4.88 välitykset Patrolliin. Mut nyt ei enää löydy sitä nettisivua:(
Oisko jollain tietoa mistä sais pitkään 160-koriseen välityksiä? Aika kiven alla tuntuu olevan. Voidaan myös ostaa, puh nro 0440777246
Tosta napojen käännöstä löytyy kyllä täältäkin jo tietoa mut kysytään nyt vielä :).
Joskus koitin kääntää siten että rälläköin sauman keskeltä sauman pois ja putkella koitin kääntää mut ei liikkunut, ja ainakin tarpeeksi syvälle tuli rälläköityä. Kokeilenko paremmalla motivaatiolla ja pillien kanssa lämmittämällä uudestaan vaan?
Jotain juttua löyty myös siittä että rälläköis sauman vierestä auki eikä sauman keskeltä?
Toi toinen kuva on kun tyhjästä akselista joskus rälläköin sauman keskeltä ihan katki asti, mut ei kyllä näy mitään "sisemmäistä" putkea mitä kääntää? Toki voi olla että rälläkän laikka jotenkin sulatti sen holkin reunan näkymättömiin. Ja kyseessä siis 160-korinen
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=8714&pictureid=245956
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=8714&pictureid=245957
tapsa4x4
23.10.2024, 13:07
kyllä tähän asti on 160 akselin napakuula irronnut ihan ok kun leikaa 6mm auki putken sauman vierestä. noin kokonaan ku leikaa poikki on vaikea saada kestävää rakennetta tosta. sanoisin eti toinen akseli putki ja uus yritys.
c200 etuakseliin löytyy 4.8 välitykstä king cab terrano urvanking akseleista.
taakse h233b löytyy 4.8 välitystä kingcab terrano mut aika harvassa että helpompi löytää pajeron akseli taakse. saa levyjarrut ja kytkettävän lukon samalla taakse.
Joo se oli pihan perältä tyhjä akseli mistä joskus leikkasin katkasin. Ja ok koitetaan niillä keinoilla sit talvella.