Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi-
Ei tuo yhtälö oikein auennut. Eli jos korkeaa käyttövoima- eli dieselveroa karsastat, niin saathan sä muutoskatsastettua jokaisesta 3.5.1993 uudemmasta maasturista pienen veron pakettiauton takapenkit pois heivaamalla.
Pickupit on enemmän ja vähemmän karuja tuossa hintaluokassa. Maasturi-tyyppiset 90-lukulaiset paljon mukavempia pitkässä ajossa.
Oma ehdotus: Toyota Land Cruiser 90 tai 95 jos enemmän tilaa tarvitset. 15 t€ saa kaikin puolin kunnossa olevan n. 200 tkm ajetun 90-luvun lopulta. Pajerot on halvempia, mutta korjailtavaa saattaa tulla enemmän.
Hyvin ruostuu, kun lähes aina on jätetty suojaamatta. Tehtaalla ei ko. lajityypin autojen ruostesuojaukseen ole myöskään juuri panostettu.
|
Kiitän vastauksista ja ehdotuksesta. Jep, juuri noita maastureita olen myös hiukan netistä tutkaillut. Pakettiautoksi muutettuna maasturin lukittavan lämpimän tilan suurempi tilavuus lava-autoon verrattuna kieltämättä kiinnostaa. Ja onhan noissa yleensä paremmat varusteetkin.
Pajeroita kyllä näyttää olevan useita tarjolla, ja nyt kun katson tarkemmin esin. nettiauto.comista, näyttää löytyvän pari Land Cruiseriakin, jotka olen aiemmin jotenkin onnistunut ohittamaan.
Ilmeisesti noilla kolmelitraisilla koneilla ajellaan melkoisia km-määriä. Mikä lienee esim. Land Cruiserin löpönkulutus? Onko Land Cruisereissa jotakin erityistä, mitä tulee käytettyä ostettaessa tsekata? Entäpä Pajeron mahdolliset korjaamiskohteet?
Jukka