Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #16  
Vanha 22.07.2016, 14:57
veijon-esso:n Avatar
veijon-esso veijon-esso on kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.06
Sijainti: Vantaa
Viestit: 2.531
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja AlluK Näytä viesti

Alkuperäiseen kysymykseen palatakseni, ilmeisesti Pajakamelikin on hylännyt tuo jäykän akselin katkaisun ja laakeroinnin turhan isotöisenä ja todennäköisesti leimakelvottomana ratkaisuna?
Pirates foorumilla on yks jakarikeulaine chevyprojekti, missä toinen tukivarsi kiinnittyy tosi ison puslan avulla akseliputkeen. Pusla siis ympäröi akseliputken ja saranapiste tulee keskelle akselia.. Eli akseli kiertyy toisen, "normaalin" jakarin mukana ja tää isopuslainen jakari hoitaa vain pituussuuntaista tuentaa. Eli ei jumita ristiriipunnassa akselin puolelta ollenkaan.

Jotenkin tosta tulee väkisinkin toispuoleinen ajo-ominaisuuksiltaan veikkaisin, mutta varmasti totettamiskelpoisempi kuin akselin katkaisu ja pyöriväks saranoiminen niin että se kestää ja pitää öljyt sisällään.
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate

”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 14:45 (GMT +2).