![]() |
![]() |
|
Linkit Off-Road -linkkejä ympäri maailman. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
Ja totesin aivan oikein, jarrutetaan niin paljon, että molemmat pyörät pyörivät yhtä nopeaa, jos se vaatii hetkellistä pysäyttämistä, sitten se pysäyttää sen kokonaan. Ei se toimi pelkästään "On/Off" periaatteella, vaan se voi myös vain tasata eroa: http://www.youtube.com/watch?v=3zmz25adXW4 Tässä videossa näkyy tuota tasaamista, kumpikaan pyörä ei pysähdy ollenkaan, vaikka TC kokoajan jarruttelee toista puolta pitääkseen toisenkin liikkeessä. Toinen video jossa se jarruttaa pysähdyksiin asti, mutta kuten näet, pysähdys on hyvin lyhyt, ja ilmassa olevalle pyörälle. Tuollaisessa hitaassa menemisessä, ei mitään merkitystä. http://www.youtube.com/watch?v=iF3xdLzuZeg Tässä näkyy vielä tojotan syysteemin toimintaa: http://www.youtube.com/watch?v=lyl7y...eature=related Luuletko, että ilman tuota se menisi mäen päälle ollenkaan? Tuskin, ja kitkalukkoon en itse tuossa luottaisi. Eli tuokin systeemi toimii tilanteen mukaan. ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
TC ei todellakaan ole parempi kuin kitkalukko, mutta kylläkin paljon parempi kuin ei mitään. Tämän huomaa jos itse käy ihan oikeasti ajamassa metsässä.
Mutta, selkeästi tässä näkee sen että sinä tykkäät näistä elektronisista härpättimistä paljon. Minä taas pidän enemmän itse valittavissa olevista manuaalisista/ mekaanisista versioista, ja suhtaudun varsin kriittisesti (joskin myönteisesti, vaikkei ehkä siltä tunnukkaan) elektronisiin vekottimiin. Eli en missään nimessä aliarvioi niitä. Tässä on ne katsantoerot, ja ne ovat tulleet selväksi ![]() ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Grand cherokee WJ | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 15.03.2010 22:29 |
Ostetaan Cherokee/Grand Cherokee 4.0 (huoltokirjalla) | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 20.02.2010 18:48 |
O. Cherokee/Grand Cherokee laturi. | 454SS | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 16.02.2008 17:49 |
cherokee tai grand cherokee kokemuksia | Chit-Chat | 8 | 16.05.2007 18:55 | |
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet | O/M/V Muut | 5 | 16.12.2005 21:50 |