Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.10.2008, 18:43
SauliS SauliS ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 17.10.03
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 1.392
Perusasetus

Jatketaan tähän taas,
minkä merkkiset jouset olis hyviä ZJ:hin? Semmonen ollut nyt pari viikkoa työmatkakulkineena. Eli parin tuuman katukorotus mielessä, sais olla hiukan jäykemmät kuin löystyneet vakiojouset. Pelkät jouset siis tarkoitus hankkia alkuun, muuten alusta on suht timmissä kunnossa ja budjetti ei salli hifistelyä. Auto on V8 ja vinssi keulalla, eli painoa on edessä.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 22.10.2008, 22:05
Joukka:n Avatar
Joukka Joukka ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 03.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 619
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja SaSa Näytä viesti
...Eli parin tuuman katukorotus mielessä, sais olla hiukan jäykemmät kuin löystyneet vakiojouset. ...budjetti ei salli hifistelyä.
Ota jouset irti ja käytä niitä vaikka Vallilan takomossa. Kerrot heille että haluat ne 4cm pidemmiksi. Samalla jäykistyvät, kuten halusit. Suurinpiirtein 1:1 menee lopullinen korotus venytyksen kanssa. Viikon verran kun ajelee niin laskee siihen lopulliseen korkoonsa.

Joskus aikoinaan tein tuolla lailla ZJ:lle, tosin ko. autoa (IIE-414) ei minulla enää ole, mutta mitä olen sitä liikenteessä nähnyt, niin samassa korossa tuntuu olevan edelleen.

Vallilan takomo veloiuttaa jousiparin venykyksestä 50€, ainakin ennen.

Vastakkaisena vaihtoehtona on sitten Rubicon Express 4.5" korotusjouset. Korottaa tietty paljon enemmän ja on tosi pehmeät. Nykyisessä ZJ on semmoiset ja tykkään kovasti.
Omasta mielestäni jouset pitää olla pehmeät ja iskareilla sitten tehdään sopiva "kovuus".

Olen kokeillut myös Rancho 3"/2" korotusjousia, mutta ne läsähti melko nopeasti, joten joutuivat piipahtamaan Vallilan takomossa venytyksessä. Muistaakseni olivat jäykemmät kuin Rubicon Express jouset, ainakin paaljon lyhyemmät lepotilassa, joten joo, jäykemmät siis.

/Joukka
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 13.09.2008 11:40
O. Cherokee/Grand Cherokee laturi. 454SS O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 16.02.2008 17:49
grand cherokee HV Tekniikka & Jutustelu 1 18.11.2007 01:08
cherokee tai grand cherokee kokemuksia Chit-Chat 8 16.05.2007 18:55
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet O/M/V Muut 5 16.12.2005 21:50


Sivu luotu: 14:01 (GMT +2).