Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 11.06.2015, 22:47
juuri juuri ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 02.06.15
Sijainti: Lempäälä
Viestit: 48
Perusasetus

Alkaa selviämään


Löyty sulakeboxista todennäkönen syy latureiden paukkumiseen. Eli yhden sulakkeen tilalla oli piuha. En vaan aiemmin sulakkeita tiiraillessani sitä ollut nähnyt - näytti vaan tyhjältä paikalta. Ja sulakerasian kannen sulakekartta on kulunut pois, niin en siitäkään osannut mitään päätellä. Btw, oisko jollain kuvaa kyseisestä kannesta, kun en netistä löytänyt oikeanlaista? Siis -89 ln110 konehuoneen sulakerasian kantta, jossa näkyy kartta.

Eli olisko sitten käynyt niin, että joku edellinen omistaja on kyllästynyt sulakkeen palamiseen (joka on voinut vaikka johtua nimimerkin ln110 tapaan säätimen kärjissä olevasta piikistä??), ja lyönyt tilalle piuhan, joka on alkanut kosauttelemaan noita latureita sitten.

Osaako joku kuvailla kyseisiä Jännitteensäätäjän kärjissä olevia piikkejä, jotka voi hioa pois? Onkohan tuo "tiukka sulake" todennäköisemmin hajottanut laturin, säätimen, vai molemmat? Tai no, ilmeisesti laturi ainakin on sökönä, kun ei starttaa. Hiilet vaikutti ok:lta.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
hiluxin rengassota Karhu67 Tekniikka & Jutustelu 17 25.04.2009 21:45
M hiluxin jouset tjl O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 14.01.2008 15:26
M: Hiluxin levikkeet ohvipete O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 09.11.2007 21:26
Paljonko BJ-40:n latausjännite? p3ku Tekniikka & Jutustelu 6 09.02.2006 22:36
hiluxin tankki Karhu67 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 31.01.2006 19:38


Sivu luotu: 03:45 (GMT +2).