Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 05.12.2015, 09:12
Swoop Swoop ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 10.08.08
Sijainti: Vihti
Viestit: 489
Perusasetus

Talli Topic


Kun näyttäis olevan yhdellä sun toisella (itseni mukaan lukien) jonkun asteista talli projektia käynnissä niin laitetaan kysymyksiä ja mietteitä tänne niin ei mene OffroadJounin topic turhaan sekaisin.

Itsellä siis lähtökohtana tuollainen autotalli/katos tyyppinen ratkaisu jossa rakennuksen päädyssä varastotila. Rakennus on eristämätön mutta tuulensuoja levyt on jo rakennusvaiheessa pistetty. Tallin ja varaston välisen väliseinän jo purin pois ja saan näin pikkusen lisää tilaa. Ensimmäisenä mietteenä on höyrynsulku. Laittaakko vai ei ja jos niin muovilla vai tervapaperilla? Mitäs on porukka mieltä? Seiniin saa 100mm villaa ja kattoon ehkä pikkusen enemmän - täytyy tutkailla vielä tarkemmin. Sisäverhoukseksi tulisi osittain gyproc ja osittain 6.5mm vaneri. Tallista on tulossa ehkä enemmänkin harrastetila mönkijälle sun muille pienvehkeille. Eli autoa ei ole tarkoitus sulatella tuolla. Eipä siellä ole edes lattia kaivoa. Eli mönkijä olis ainoa vekotin joka sinne pikkusen talvi aikaan mukanaan lunta tuo. Ajattelin tehdä painovoimaisen ilmanvaihdon ja tarkoitus olis pitää siellä joku 5-10 astetta peruslämpöä ja kun menee jotain nikkaroimaan niin löpölämmittimellä tai vastaavalla nostaisin sen lämmön korkeammalle jos on tarvis. Aiheuttaako tällä liian suuria/nopeita lämpötilan vaihteluita?

Kysymyksiähän on liuta mutta alotellaan nyt vaikka tällä.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 05.12.2015, 11:05
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni ei ole kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.476
Perusasetus

Minulle tuli talliin selluvilla, ja etenkin Ekovilla suosittelee sen kanssa höyrynsulkupaperia. Tarkoituksena on myyntimiesten mukaan tehdä hengittävä rakenne. Muoveja asennettaessa puolestaan on tarkoituksena saada mahdollisimman tiivis rakenne niin että ei ole niitinreikiä tms. josta kosteus pääsee läpi. Pähkäilin tätä jonkun verran, mutta en onnistunut perustelemaan itselleni miten paperi olisi parempi vaihtoehto. Laitoin siis itselle muovin ja selluvillan. Tuolla on jotain faktaa/propagandaa aiheesta -> http://www.luomura.com/teemasivuja/h...vat-rakenteet/ .

Villatyypin valinta kannattaa tehdä kuitenkin ennen muovi vs. paperi valintaa, koska mielestäni kivi- ja lasivillalle suositellaan pääsiassa muovia höyrynsuluksi. Minä päädyin nimenomaan selluvillaan sen hygroskooppisuuden vuoksi, joka tarkoittaa että jos villalevyn kulman kastelee niin kosteus leviää koko levyyn. Jos saman tekee kivi- tai lasivillalle niin vesi ei leviä vaan pysyy suunnilleen alkunperin kastuneella kohdalla. Jos esim. katosta pääsee tippumaan vettä yläpohjan eristyksiin niin selluvillassa kosteus leviää joka puolelle ja haihtuu tuuletuksen mukana pois. Kivi- ja lasivillalla vesi painuu villan läpi ja jää seisomaan yläpohjan höyrysulun päälle.

Lämpötilavaihteluilla ja etenkin kylmänä pitämisessä on omat riskinsä kosteuden vuoksi. Kun lämmin ilma jäähtyy niin kosteus tiivistyy vedeksi. Tuolla aikaisemmassa linkissä markkinoidaan hengittävää rakennetta paremmaksi koska kosteus pääsee pääsee ulos myös seinien läpi, tai vähintäänkin seinät varastoivat kosteutta pitäen sisäilman kosteuden tasaisempana.

Disclaimer: En ole rakentamisen ammattilainen vaan itseoppinut amatööri. Ylläolevia väittämiä saa korjata ja kyseenalaistaa. Tuntuu että näissä asioissa ei ole yhtä ainoaa totuutta, vaan ammattilaisetkin ovat erimielisiä keskenään
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 05.12.2015, 12:36
vellihousu:n Avatar
vellihousu vellihousu ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 26.01.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 646
Perusasetus

Noi rakennusfysiikka jutut on kyllä ihmeellisiä. Joskus hyvinkin päin vittua tehdyt systeemit toimii vuosikausia, joskus taas lahoo paikat nopeastikkin.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 05.12.2015, 16:47
Swoop Swoop ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 10.08.08
Sijainti: Vihti
Viestit: 489
Perusasetus

Niin kun itseä mietityttää tuon muovin kanssa just se että jaksaako toi painovoimainen ilmanvaihto liikutella ilmaa tarpeeksi. Kaippa sekin toimii kunhan tekee tarpeeks isot räppänät.

Tuo mun talli kun on tollanen L muotoinen niin siinä on nosto-oven takana auto paikka, sen takana eristetty muutaman neliön huone ja viimesessä nurkkauksessa kylmä varasto. Nämä olis nyt tarkotus yhdistää ja eristää sekä nikkaroida välikatolle pientä kylmää varasto tilaa. Tuota eristettyä huonetta jo vähän purinkin ja se on tehty villa/muovi/kipsilevy combolla. Eipä tuolta purkaessa mitään löytynyt, muutamaa hiirenpesää lukuunottamatta. Eli kaippa se muovillakin sitten toimis.. Muovit oli niiteillä kiinni ja 30-40cm limittäin mutta ei niitä saumoja kyllä teipattu ollu. Talli on nyt tasan 10v vanha. Tota just mietin että kun noita lämpötilan vaihteluita tonne kumminkin tulee niin olisko se pitkässä juoksussa parempi että se vähän hengittäis... ku ei tiedä ihminen.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 05.12.2015, 17:37
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.383
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Swoop Näytä viesti
jaksaako toi painovoimainen ilmanvaihto liikutella ilmaa tarpeeksi. Kaippa sekin toimii kunhan tekee tarpeeks isot räppänät.
Riippuu ilmanvaihdon tarpeesta eri tilanteissa sekä toteutuksesta. Talvella toimii paremmin, kesällä ei oikein mitenkään. Jos haluaa varmistaa, että ilmanvaihtoa on tarpeeksi joka vuodeaikana ja kaikissa tilanteissa, niin laittaa koneellisen vaihdon; joko pelkkä poisto tai sitten ilmanvaihtokone, joka hoitaa sekä tulon että poiston ja ottaa siinä välissä vielä lämpökin talteen poistoilmasta.

Oikein tehtynä painovoimainen ilmanvaihto jaksaa liikuttaa sellaisen kuivan tilan perusilmanvaihdon verran. Jos sisälle tuodaan märkä auto tai muuten reilummin vettä höyrystymään, niin sitten ei painovoimainen riitä. Painovoimaista voi kuitenkin tarvittaessa avustaa koneellisesti sen aikaa, kun ylimääräistä vesihöyryä on poistettavaksi.

Isot räppänät juu ja korkeuseroa tarpeeksi tulon ja poiston välille. Poisto mielellään ihan suoralla putkella ylöspäin ja mahdollisimman läheltä katon harjaa, jos on harjakatto. Harjalta siksi, että saa sitä tarvittavaa korkeuseroa. Painovoimainen ilmanvaihto perustuu lämpötilaeroon sisä- ja ulkoilman välillä sekä korkeuseroon korvausilmaventtiilin ja poistoputken yläpään välillä. Yhtään vaakaosuutta ei saisi painovoimaisen poiston putkessa olla, koska se jarruttaa ilman liikettä turhan helposti.

Poistoputki pitää eristää hyvin, esim. 10cm villaa tai sellaista muodossa pysyvää villakourua. Eristämisellä on kaksi tärkeää vaikutusta: ilma ei pääse liiaksi jäähtymään putkessa (parantaa vetoa) ja putken sisäpintaan ei tiivisty kosteutta vedeksi. Katon yläpuolinenkin osa pitää eristää ja eristeen päälle sitten sään kestävä kuorirakenne.

Niitä vesikatteen yläpuolisia osia on valmispaketteina useammaltakin valmistajalta, esim. Vilpe P-sarja. Minulla on uudessa tallissa 200mm poisto ja katolla Vilpen poistoputki XL200. Edelliseen talliin tein ns. puupiipun, eli laudasta kootun 400x400mm kotelon, jossa on sisällä 125mm poistoputki ja pinnassa peltisepän tekemä pellitys. Eristyksenä puupiipussa on villapuru putken ja lautakotelon välissä.
__________________
Jukka
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 05.12.2015, 17:51
hj 60/61:n Avatar
hj 60/61 hj 60/61 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 15.01.12
Sijainti: Ruupanperä
Viestit: 2.681
Perusasetus

Muovi höyrynsulkuna vaatii melkein kyl jonkin koneellisen ilmanvaihdon. Itse olisin tossa paperi vai muovi politiikassa aina paperin puolella. Kun seinärakenne on "läpihengittävä" niin runkokin voi hyvin...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 05.12.2015, 17:51
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.946
Perusasetus

Painovoimainen ilmanvaihto on ihan riittävä, jos ei sulattele autoa. Oven alareunaan satasen ritilä ja toiseen päähän katon rajaan toinen. Itellä tolleen vuodesta 88 eikä ole homehtunut. Jos haluaa halvalla parannella, niin laita siihen poistoon halpiskanavapuhallin katkasijan taakse tai vaikka kellokytkimellä, niin voi poistella maalihöyryt tms. nopeemmin tarvittaessa.

Selluvillan kanssa ois hyvä olla oikeeta ilmasulkupaperia, mutta sellaista ei taida enää Suomesta saada. Kaikki nää rautakauppojen ilmasulkupaperi-nimellä myytävät paperit on kusetusta, koska sinne paperin sisään on laitettu aivan ohut muovi, jolloin se on oikeesti höyrysulku eikä ilmasulku. Koittakaapa ottaa pala tota paperia ja hangatkaa sormien välissä kraanan alla lämpimässä vedessä, niin se elmukelmu tulee sieltä esiin. Jos joku tietää mistä perinteistä paperia saa, niin täällä ois yks kiinnostunut. Virosta tai jostain perinnerakennusapteekista sellasta saattaisi saada, K-Raudoista jne. ei saa.

Jos laitat tolla "ilmasulkupaperilla", niin jätä saumat kylmästi teippaamatta, limität vaan. Silleen hegittää edes vähäsen.

Kuten jokainen tietää, autotalli on kesällä helposti kylmempi kuin ulkoilma. Jos on seinässä lasivilla ja höyrynsulkumuovi, niin kosteuden pitäisi ainakin fysiikan lakien mukaan tiivistyä seinän sisään ja mädättää rakenteet. Eli sama ilmiö kuin uusissa muovipussitaloissa, joissa ilpillä viilennetään kesällä sisäilma ulkoilmaa viileämmäksi. Tiedä sitten kuinka moni noista homehtuu ja kuinka moni jostain syystä ei kuitenkaan...
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Vuokrata halutaan Tallipaikka/talli Smuli O/M/V Muut 0 28.01.2011 12:16
Vuokrata halutaan Talli Jammu O/M/V Muut 0 05.07.2009 12:22
Oulusta talli. skrade Tekniikka & Jutustelu 0 22.08.2008 20:09
Talli tilaa jamezz Chit-Chat 0 28.04.2005 19:51
Minkälainen talli? baxxter Tekniikka & Jutustelu 53 09.12.2004 19:26


Sivu luotu: 19:12 (GMT +2).