Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #7  
Vanha 26.01.2013, 16:51
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.565
Perusasetus

Tuolla toisaalla tulikin jo esiin että meikäläinenkin ajelee kaasupiiraksella kun pärssus ei kestä bensanhintoja, tai ei ole kestänyt enää yli kuuteen vuoteen.

Aútogas Powerjet+ on mulla systeeminä, alkuperäiset tupla paineensäätimet on korvattu yhdellä pienemmällä letkuviidakon vähentämiseksi ja toimivuuden parantamiseksi. Suuttimet on vaihdettu sarjan alkuperäisestä 2 x 4:n kikkareesta 4 x 2 kikkareiksi helpottamaan niiden sijoittelua.
Takakontissa vesitilavuudeltaan 120litr kuituvahvisteinen teräspullo, hinkuna olis sijoittaa vielä yks pikkupullo varapyöräkoteloon.
Tankkausliitin mahtuu II-Rangessa hienosti bensakorkin kaveriksi, ei tarvi missään konehuoneessa sörkkiä.

8,5-9kg menee tasaisesti kaasua ilman ajotavan kummempaa tarkkailua. Allekkin pääsee mutta sitten on jo hipsuteltava. Toimintamatka kaasulla on 240km kesällä ja karvan yli 200km talvella. Riittää kohtuullisesti mun pääasiallisiin ajoihin.

Tankkauspisteistä semmoinen havainto että Gasum painaa säiliön selvästi täydemmäksi, kun vertaa tohon Mänttilän ST1 asemaan. Myös semmoinen havainto että Mänttilän asema huomattavan epävarma toiminnaltaan, tämä kulminoituu varsinkin kylmillä keleillä. Kesällä toimii mutta syksyllä alkaa nikottelu ja hidastelu.

Viherrysrangaistusverosta huolimatta ajo on aika edukasta ainakin näillä bensakulutuksilla/hinnoilla.

Varsin tyytyväinen olen ollut sijoitukseen, ja onhan tuossa vähän semmoista pientä lisäharrastetta jos semmoisesta tykkää. KaasuGurun sanoja lainatakseni tässä on se mukava juttu että voi ajella semmoisella autolla josta tykkää, eikä semmoisella joka on pihi mutta v***ttaa joka kerta kun sillä ajelee.

Kone pysyy hieman puhtaampana. Tulpat ovat tosi siistit ja öljyt selkeästi vaaleampia kuin pelkässä bensakäytössä 10tkm vaihtovälillä. Ihan tavalliset sytkätulpat toimii ja kestää ainakin tässä hidaskäyntisessä haaramoottorissa. Ei tarvi ostaa niitä SIKAKALLIITA CNG-tulppia, setin kokeilin eikä niiden käytöllä voittanut mitään.

Bensaa menee vielä toki. Käynnistys kylmänä bensalla, parin kilsan ajon jälkeen talvella voi jo vaihtaa kaasulle kun säädin on vähän lämmennyt.(pysyy varmasti käynnissä myös tyhjäkäynnillä) Lämpöisenä voisi ehkä startata suoraan kaasulla mutta tuntuu olevan varmempi käyttää 10sec viivettä ennen kuin vaihtuu kaasulle.

Miinuksia: Tavaratilasta ~puolet meni pullolle. Hieman tehoa ja vääntöä uupuu, mutta tästä on tuntuvaa haittaa vain esim. kärryn vedossa tai jossain tiukassa ohitustilanteessa. Vaihto bensalle tosin onnistuu silmänräpäyksessä jos on tarve.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG.
RRC 3,9SE -90. Valkoinen.
Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa
Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto"
Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu"
Range Rover P38A -95, purkuraato
Volvo C303, muutti pois.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Unimoggeja ja jutustelua aiheesta pee Tekniikka & Jutustelu 694 26.07.2025 22:25
Jutustelua Xenoneista ärjyy70 Tekniikka & Jutustelu 178 11.03.2016 14:05
Jutustelua Elmo Jokes 0 21.08.2006 12:33
Pieniä huomioita ( jutustelua) Ex_inkkari Tekniikka & Jutustelu 2 11.09.2004 18:06
Mielipide (jutustelua, ei tekniikkaa) IironSika Tekniikka & Jutustelu 6 02.09.2004 20:00


Sivu luotu: 04:09 (GMT +2).