Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 29.09.2012, 15:01
helmapelti:n Avatar
helmapelti helmapelti ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Tampere
Viestit: 1.195
Perusasetus

Totta, olis kiva tietää mitä sille on tehty kun selvästi on auottu muttei kuitenkaan normiajossa pidä mitään ääntä. Sain jakiksen halki ja oli välissä tiivistekkin väliin liimalla saatu kuristtua.
Pääakselin mutteri oli noin kierroksen välyksellä mutta onneksi vielä akselissa kiinni.

Etuvedon akseli oli melko hyvä vaikka hampaissa pientä kaarevuutta, kytkentäholkkikin aika ok mutta taka-akselin hammaskehä oli ottanut itteensä. Ilmeisesti on pehmein kohta ja holkin hyppiessä oli antanut vähän periksi.

Etuvedon haarukka oli sininen ja palaneessa öljykarstassa,ilmeisesti siis lapissa ajettu pitkää siirtymää nelikolla ilman jakiksen öljyjä. Välystä haarukalla holkkiin n.2mm.
Pitäiskö kytkentäholkin olla symmetrinen? Toi ei ole, jos se on ollut vielä väärinpäinkin ja kytkentämatka + välykset vian syy.
Ton kytkentäholkin ja haarukan aseman voisi säätää mahdollisimman lähelle kytkentäkohtaa ja kytkettynä saisi painaa holkkia pohjaan. Ajan kuitenkin vain maastovauhteja ja laitan öljyä taas sisään niinpaljon kuin pysyy.

Eikös vitosvaihteen haarukkaan pääse käsiks jo suht helposti? Se varmaan korjaantuisi kans haarukkaa hitsaamalla.

Olis siellä sit vielä 1 vaihteen synkronointikin.. Ei mee päälle paikallaan mutta pienessä liikkeessä kyllä.
Liikennevaloissa vittumainen kun ei viittisi seistä kytkimellä täysiä valoja ja vapallta ei koskaan tiedä löytyykö ykkönen tai kakkonen, sit lähetään kolmosella ja liikkeestä kakkoselle.

Vaihteisto ei vaikuta kovin hyvältä, mutta noikin viat kestää kun se on äänetön. Jatkuvaa sorvinääntä ei jaksais kuunnella.Tiedä sitten vaikka olis laakeroitukin kun yks omistaja kehui rempanneensa omaisuudella.

__________________
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig,
after a couple of hours you realize the pig likes it.
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 29.09.2012, 16:08
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.256
Perusasetus

Nii se holkkihan pyörii koko ajan eli jos siellä ei oo ölppää niin se haarukkahan siinä silloin kuluu.

Kaarevuutta hampaissa?? Eli jos se viettää "pois päin" niin siilloin se nelikko ei tule pysymään päällä. Ne on kaiketi uutena hieman"ruumisarkun" muotoiset vaan en ole varma.

En tiiä perkei.... Ota kuvia niistä osista.

Nii ja eihän se holkki pitäisi ottaa mihinkään kiinni irroituksissakaan joten voiko se olla väärinpäin.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 02.10.2012, 15:23
helmapelti:n Avatar
helmapelti helmapelti ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Tampere
Viestit: 1.195
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy Näytä viesti
Nii se holkkihan pyörii koko ajan eli jos siellä ei oo ölppää niin se haarukkahan siinä silloin kuluu.

Kaarevuutta hampaissa?? Eli jos se viettää "pois päin" niin siilloin se nelikko ei tule pysymään päällä. Ne on kaiketi uutena hieman"ruumisarkun" muotoiset vaan en ole varma.

En tiiä perkei.... Ota kuvia niistä osista.

Nii ja eihän se holkki pitäisi ottaa mihinkään kiinni irroituksissakaan joten voiko se olla väärinpäin.
Sitä tarkoitin että holkissa ura ei ole keskellä, jos se olis sillai väärinpäin että on mun käytössä ottanu vaan hampaan kärjille. Sen pääsee testaan kun laittaa toisinpäin eikä takavedolla saa "raksuttaa" kytkentähamapisiin.
Holkki on paremempi, ehkä vaihdettu mut rattaiden hampaat ovat akselinsuunnassa halkaistuna tynnyreitä eli sylkee holkkia pois. Niiden sylkyvoima olis vielä pieni jos holkkia painettais ihan pohjaan, sitä siis kokeilen nollabudjetilla.
Jotenkin tuntuu että tohon on tehty viimehetken hätäapukorjausta ja osat vois olla väärinkin. Varsinkin kun osas heti huijata raksutuksen murrosviaksi.
Laakeritkin on reilusti kulunut ilm. öljynpuutteessa ja yks vaihtoehto on koittaa kasata ilman tiivistettä.
Sen vois koittaa kuivana että pyörii käsin ja sit liimata "viimeiseen voiteluun".

Ei oo kameraa jonka kuvista olis apua, testaan ensin ton holkin puolen ja haarukan hitsauksen, jos tulee merkittäviä eroja niion voi hyvinkin toimia. Mielestäni kosketuksen ja holkin palautuksen voi säätää mahd. läh. kytkentäkosketusta, varsinkin kun maantiellä ajaa aina 2wd ->4wd kytkeytymisestä napalukot aukin ei vaaraa säädettäessä.
Osta romurilta ja "säästä"
__________________
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig,
after a couple of hours you realize the pig likes it.

Viimeksi muokannut helmapelti : 02.10.2012 15:42
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Outo starttivika Etukeno Tekniikka & Jutustelu 10 01.11.2011 16:44
Outo latausongelma SKO Tekniikka & Jutustelu 5 08.11.2010 07:18
Outo BJ pick-up? sisua45 Tekniikka & Jutustelu 7 16.08.2009 10:28
outo niva.. pikkuG Linkit 4 25.11.2007 16:21
Outo(ko) sähkövika adv Tekniikka & Jutustelu 3 21.12.2006 13:44


Sivu luotu: 17:35 (GMT +2).