Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76
Selvyyden vuoksi: tarkoitatko tuolla "jollain lievällä väkivallan toimella" sitä että kuristat tuon uhkaajan tajuttomaksi?
|
Jos tuon homman osaa on se varsin riskitön tapa saattaa ihminen hetkellisesti olotilaan jossa kohde ei pysty tekemään vastarintaa. Jos ei osaa ei kannata edes yrittää (itse en koittaisi). Oikein tehtynä tuosta ei jää edes jälkiä kaulaan, mulle on mm. koitettu tuota. Hyvin sammuu valot

toki piripäiseen heiluvaan jannuun voi olla vaikea toteuttaa turvallisesti. Mutta jotain siinä tarttis tehdä, noi nappiheput helposti tulee päälle kuin yleinen syyttäjä, eikä niitä tahdo olla helppo pysäyttää aina edes kunnon miesylivoimalla.
Lainaus:
Mutta olen teidän kanssa samaa mieltä, että jotain on tehtävä! ja
MINUSTA lähtökohta on se, että ensin tutkitaan, mitä on tapahtunut/tehty ja sitten jaetaan oikeutta.
|
Eli ensin pitää ottaa turpaan, puukosta, tai antaa raiskauksen tapajtua, ja sitten jos tekijä jää kiinni niin katsotaan mitä tapahtuu? Sillä ethän voi edes ottaa tekijää jokamiehen kiinniotto- oikeudella kiinni ja pitää kiinniotettuna viranomaisen saapumiseen asti, siitäkin voi tulla pahoinpitelysyytteet itelle koska tod.näk. vastaanhangoitteleva tekijä koittaa päästä hallinnasta irti
Kyse on nyt siitä, jos on tapahtumassa jotain vakavaa tai vakava teko on meneillään.. mitä siinä mielestäsi sitten pitäisi tehdä? Jeesustelijoita ja ymmärtäjiä riittää moneen lähtöön että ensin tutlitaan, sitten hutkitaan. Ongelma vain on siinä, että tuollaisia tekoja suorittava on usein sellaisessa mielentilassa ettei pelkkä huutaminen oikein auta, ja vaikea on kaveria saada pysymään aloillaan poliisin tuloon asti ilman että jotain fyysistä kontaktia otetaan jossa usein molemmille osapuolille jonkinasteisia vammoja syntyy.
Juuri tässä on oikeuslaitoksen nykyinen ongelma; teon estämisen yhteydessä tai verekseltään kiinni otettaessa mahdollisimman lievää tai hätävarjeluksi luettavaa voimankäyttöä käyttänyt henkilö saa usein myös pahoinpitelystä syytteen ja sakon. Tämä on paha epäkohta, koska se ajaa tilanteeseen missä tekoihin ei voi/ uskalla puuttua kun jotain olisi vielä tehtävissä.
Lainaus:
Tuosta tyttö/poika/sukupuolinen kanssakäyminen/alaikäisiin sekaantuminen; on kaveripiirissä tosi surkea esimerkki.
Tyttö ja poika seurusteli, ja kun tuo poika tuli "aikuiseksi" ja appiukkokanditaatti riitautui, niin:
Nuoren miehen epäillään syyllistyneen lapseen sekaantumiseen toistuvasti.
Siihen en ota kantaa paritteliko k.o pariskunta, mutta kun tyttö ja poika kiisti asian käräjäoikeudessa, tytön lääkärin tarkastus taisi olla "epäselvä" tytön kertoman perusteella.
ja he kävelivät rinnakkain ulos, niin tapaus jäi toteennäyttämättä!
Siis alle 15v, vai oliko joku muu ikä? nuoret voivat temmeltää, mutta kun toinen täyttää vuosia, niin samana päivänä lapseensekaantuminen (ainankin -80 luvulla)
Toinen "anonyyni" tapaus on sellainen että Tirpusen Ukko lähti sorsastuksen aloitukseen, tirpunen bilettämään, ja löysi sieltä kollin:
tirpunen ja kolli tuli samalla taksilla tirpusen kotiin, ja tirpunen maksoi kyydin.
kun Ukko oli saanut tarpeeksi sateesta ja kylmästä, niin oli päättänyt lähteä kotiin.
Ja kotona oli emäntä huutanut kurkku suorana, kun joku "kulkija oli raiskannut häntä"
ensikommentti emännältä oli; ovi oli vissiin unohtunut auki? mutta kun oli viini/paukku lasit molemmilta, niin tuo Kolli oli käyttäytynyt uhkaavasti, oli pakko myötäillä....
Mutta kun tirpunen oli maksanut taksin, ja "oli kiehnännyt kollia..." taksikuskin todistuksen mukaan, niin Ukko sai sapiskaa, kun "heitti raiskaajan pihalle"
Monta eri näkökantaa, ja mikään ei ole täydellinen?
P.S jos omalle kohdalle sattuu jotain vastaavaa, niin Toivottavasti Maltan Mieleni...
|
Nämä sana- sanaa vastaan tjsp. epäselvät tilanteet on luku erikseen. Tekaistuja raiskaussyytteitä tai hyväksikäyttöepäilyjä yms. on ollut maailman sivu, ja ne pitääkin tutkia ennen toimintaa. Minä puhun nyt tapauksista joissa "tilanne on päällä".