Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #17  
Vanha 07.02.2012, 17:06
bj45lava bj45lava ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 09.09.03
Sijainti: Tuusula, Finland.
Viestit: 2.390
Perusasetus

Niin etupäässä toyota on hoitanut sen semmosella vinolla putkella rungosta sinne suurinpiirtein puskurin yläkulmaan, tietysti vino osuma on pahinta.

Toki kun järjellä noiden kanssa ajelee ja ylittää ojat jne suoraan ei ongelmia tule, mut ehdottomasti ainakin takapäähän helpoin tehdä toi rajoitus vaan putkilla rungosta.

Mullahan ei ole tossa nyt mitään rajoja, mut toi 130 pituus hieman tasoittaa kallisteluja, itellä ei oo koskaan tullu muutenkaan rajat vastaan vaik on jo silloin 2 vuotta sitten ajettu parimetrisiä kasoja jne yli ja penkkaa päin työntäessä toi menee vain läpi, eikä pyri kaatumaan.

Monellehan ei ole ihan selvää et nää ei tee samaa mitä rengas tekee eli tässähän auton alle vaan työnnetään mattoa tasaisella syötöllä, tavallaan siis sama kuin seisoisit rullaportaissa päinvastoin, ei uppoa eikä sudi tuolla ummella, kasoihin noustessa on syytä olla lukot molemmissa päissä

Muutenkin etupään lukko rajoittaa noiden allekaatumista kun kaikki pyörii samaa vauhtia vedolla eikä kuten esim lukottomassa autossa pahimmassa tapauksessa 2 telaa työnnetään hangessa noiden 2 muun voimin.

Ton takia noi ei ole bj:n alla eli lukot syytä olla ainakin takana ja edessäkin lähes pakollinen.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
kuvia&kokemuksia auroista, puskulevyistä ym. lisälaitteista maasturissa santikko Tekniikka & Jutustelu 723 25.01.2023 11:52
Kenellä pienimmät renkaat maasturissa? Pauli Chit-Chat 49 19.10.2012 08:44
kellä valmetin kone nokalla MAASTURISSA savu Chit-Chat 24 11.01.2011 23:38
Pitääkö maasturissa olla jäykät tulpan johdot? Bruno Tekniikka & Jutustelu 12 17.01.2007 18:32
auraus/haritus maasturissa. Joukka Tekniikka & Jutustelu 7 20.02.2005 12:21


Sivu luotu: 04:39 (GMT +2).