Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 31.01.2012, 15:03
Tractor:n Avatar
Tractor Tractor ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 30.08.07
Sijainti: Paavola Pohjois-Pohjanmaa
Viestit: 797
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jappi Näytä viesti
Mutta joku kääpä on keksinyt ettei maatalouslomittajalle makseta kuin puolet ajetuista työmatkoista ja km-korvausta niistäkin leikataan kilometrien kertymisen myötä (5000km täynnä vuodessa-> 2centtiä pois kilometrille jne...)
Näinhan se on mutta toisen puolen voi onneksi laittaa tulonhankkimisvähennyksiin. Juu minäkin olen yrittänyt miettiä miten se auto rupeaa kuluttamaan vähempi kun 5000km tulee täyteen..

__________________
-Vain kääpiöt madaltavat autojaan-

-Mitsubishi Pajero 2.5tdic 4x4 -89-

-Mitsubishi Pajero 2.5td 4x4 -86-

http://www.mitsubishi4wd.com
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 31.01.2012, 16:06
Ahma:n Avatar
Ahma Ahma ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 11.10.03
Sijainti: Etelä-Savon pääkaupunki
Viestit: 526
Perusasetus

Kuten Pastirollikin totesi niin kun katsoo ko.ministerin (oikeesti ei edes ulkoisesti luo ministerin statusta) pärstäkerrointa niin sellainen "luottamus" ja asioiden taju mitä edustaa niin puuttuu kokonaan. EN sano häntä rumaksi tai mitään sellaista mutta ulkoisestikkin vaan useimmasta näkee paljon. Joku sosiaalitantta tulisi ensimmäisenä mieleen?!
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 31.01.2012, 16:08
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tractor Näytä viesti
Näinhan se on mutta toisen puolen voi onneksi laittaa tulonhankkimisvähennyksiin. Juu minäkin olen yrittänyt miettiä miten se auto rupeaa kuluttamaan vähempi kun 5000km tulee täyteen..
Tuo tulonhankkimisvähennys on aika yhdentekevä kun kuukausipalkka on alle 1300 ennen veroja(osa-aikainen, 6,5h päivässä). Siitä rahasta maksetaan muutenkin niin vähän veroja ettei paljoa ole merkitystä vaikka saa tienata 10-20 euroa verovapaasti. Todellisuudessa verotuksen kautta hyvitetään ko. tapauksessa n. 3cent/km kun pelkkä polttoainekustannus on lähes 10cent/km.

Kannattaa olla pienipalkkainen kunta-alan orja.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 31.01.2012, 19:08
eilhik eilhik ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.11.08
Sijainti: skavaböle
Viestit: 582
Perusasetus

Hyvä homma taas tuli aivopieru oikein kikkareiden kera.

Ex liikenneministeri kehui ruuhkamaksuista sun muista.

Mitenkäs kun koulujen kesälomakaudet on täälläkin syrjäseudulla linja-autot kulkematta ja selittää pitäisi muka kulkea töihinkin, työantajalta varmasti irtoaa ymmärrystä kesä-elokuun lomalle.

Miksi liikenneministerin pitää aina yksityisautoilijoita vainota perustuslakikin kertoo jotain kansalaisten tasa-arvosta ja nyt ei tunnu siltä.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 31.01.2012, 19:23
r2ree:n Avatar
r2ree r2ree ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 10.01.06
Sijainti: Kangasala, .
Viestit: 678
Perusasetus

Siis, ei vittu (anteeksi ranskalainen ilmaus), Eihän niitä oman auton käytön korvauksia saa jos on se saatanan (anteeksi ranskalainen ilmaus), yleinen liikenne käytössä.

Ja ei se paljoa lohduta, että asutaan Jyväskylän eteläpuolella missä sitä julkista ei edelleenkään ole. Nyt sitten sais vähemmän korvausta, mitä hiton korvausta, se on vähennystä veroista, kun on parempi julkinen liikenne..

Saatana (anteeksi ranskalainen ilmaus), mun matikan mukaan sata, tuhat, miljoona tai miljardi kertaa nolla on edelleen nolla..

Eikös me jo makseta noita rahoja monen kertaan takas poltinnesteen veroissa.

Jos parikymmentä tyyppiä menee ampumaan tommosen pellen, ja vain yhdellä on ammus aseessa muilla paukkuja. Aseet puhtaaks ja järveen. Kaikki tunnustaa teon, niin voidaanko ketään tuomita kun ei voida todistaa tekijäksi ketään yksittäistä

Alkaa ihan oikeasti nyppimään tämän valtion pelleily. Olen ollut aika pitkään sitä mieltä, että tässä maassa on saanut verorahoilla vastinettakin.

Nyt niitä vaan verorahoja, lainattuja ja varastettuja, kylvetään Kreikan apinoille ja jostainhan se raha pitää ottaa. Kohta taas EU:n läskiapina-lauma laittaa 135 miljardia euroa Kreikalle..

Miettikääs: Jos miljoona on metrin korkea pino seteleitä, niin miljardi on kilomterin korkea pino seteleitä..

*ÄRRRNN*
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 31.01.2012, 19:27
Yölento Yölento ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 31.08.08
Sijainti: Ylä-Savo
Viestit: 1.740
Perusasetus

Ja toinen seikka, tuli tänään laskeskeltua että omalla on halvempi liikkua kuin mahdollisilla julkisilla, ainakin pidempää matkaa täältä periferiasta. Ei paljoa kannusta julkisten käyttöön.
__________________
Siitä lähetään mihin etuveto jätetään.
www.kaivinkoneet.com
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 31.01.2012, 19:52
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

no , ajatelkaa nyt asutte kalliossa, kait se on paikka tms. asumalähiö lähellä työpaikkaa , joka sijaitsee mannerheiminkadulla..

Menee niitä vihreitä joihin voi hypätä ilmaiseksi jos ei jää kiinni ja sitten menee niitä sinisiä,mitä nuoriso vaanii, Ja ei ole parkkipaikkoja .

Pakkastakin on -15c uutisissa hehkutetaan , että kylmää.... voi v*ttu.. mihin sitä omaa autoa tarvitaan , pakkasraja -10 ja kilometrikorvaukset veronalaiseksituloiksi, silloinhan maailma pelastuu...

Täällä meillä päin on näiden kunta(pakko)liitosten myötä ,muutamat "silmäätekevät" muuttaneet ison vedenrantaan lahjatontille , voi lähteä omasta rannasta päijänteelle..

Nyt oli kunnan ( kaupungin) hallitus päättänyt, että koko saakelin pakkoliitos kunta laajakaistoitetaan, siis velkaa..+1.3miljoonaa jne.. joka torppaa vedetään valokuitu

Tämä on tärkeää, sama asia koskee näitä kilometrikorvauksia.

Jos otettais edustajilta taxi-setelit ja lentoliput meidän kylältä lähtee kansanedustaja-lento , ( suihkari ) joka päivä...ja paluu kanssa

Ne jotka tarvii lentokonetta tms.. mm. edustakseen yritystä vaikka euroopan markkinoilla , niin ei sovi vuorot.

Matkustavat omilla/ edellisenä iltana hesaan autolla/juna, jotta voivat lentää eurooppaan.

Niin aiheeseen.. Mannerheiminkatu tukkoon molemmista päistä vaan maanataina ja perjanatina , pääsis ainakin iltalehden tai seiskan kanteen..

Ne päättävät jotka niitä asioita ei tarvitse!!!

Muistakaa äänestää..
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 31.01.2012, 20:50
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni ei ole kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.481
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k.j Näytä viesti
Niin aiheeseen.. Mannerheiminkatu tukkoon molemmista päistä vaan maanataina ja perjanatina , pääsis ainakin iltalehden tai seiskan kanteen..
Älä prkl tule tukkimaan, mun pitää päästä töihin ja tallillekin.

Kyllä kilometrikorvaukset on mun mielestä aika iso jos sen tarkoituksena on kattaa työntekijälle aiheutuvat kulut työnantajan ajoista. Jos lasketaan kustannukset vaikka 7 litraa kuluttavalla diesel-autolla niin 100 km maksaisi n. 7*1,5 = 10,5€. Vastaavasti tästä saisi verovapaata tuloa 45€. Jos oletetaan että auto olisi hankittuana huolimatta työpaikasta niin verot ja vakuutukset tulisi maksettavaksi oli työajoa ajettavana tai sitten ei. 10tkm öljynvaihtovalillä auton huoltoihin ja arvon alenemiseen olisi käytettävissä 4500-1050=3450€ verovapaata tuloa. Sanoisin että tällä laskutavalla omalla autolla ajeleminen on ihan ok hommaa, etenkin jos/kun siitä ajelusta maksetaan vielä palkkaa.

Minun mielestä kilometrikorvaukset voisi olla nykyistä jonkin verran pienemmätkin, mutta tällä mielipiteellä ei ole kyllä mitään yhteyttä Kyllösen ehdotukseen. Kyseisen leidin ajatuksista on kuultu jo kaikki tarvittava sen satelliittipaikannusruuhkamaksun muodossa. Niiden möläytysten jälkeen kannattaisi lukittautua työhuoneeseen ja odottaa että seuraava hallitus valitaan.
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 31.01.2012, 21:35
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja offroadjouni Näytä viesti
Kyllä kilometrikorvaukset on mun mielestä aika iso jos sen tarkoituksena on kattaa työntekijälle aiheutuvat kulut työnantajan ajoista. Jos lasketaan kustannukset vaikka 7 litraa kuluttavalla diesel-autolla niin 100 km maksaisi n. 7*1,5 = 10,5€. Vastaavasti tästä saisi verovapaata tuloa 45€. Jos oletetaan että auto olisi hankittuana huolimatta työpaikasta niin verot ja vakuutukset tulisi maksettavaksi oli työajoa ajettavana tai sitten ei. 10tkm öljynvaihtovalillä auton huoltoihin ja arvon alenemiseen olisi käytettävissä 4500-1050=3450€ verovapaata tuloa. Sanoisin että tällä laskutavalla omalla autolla ajeleminen on ihan ok hommaa, etenkin jos/kun siitä ajelusta maksetaan vielä palkkaa.
.
Noissa kilometrikorvauksissa on tarkoitus maksaa nimenomaan ne todelliset kulut työntekijälle. Verottaja sitten taas antaa verovähennyksen pelkistä käyttökuluista, työpaikan ja kodin välisille matkoille, jos antaa. Noissa kilometrikorvauksissa on nimenomaan laskettu niille kilometreille arvonalennukset, vakuutukset, pääomakulut jne. ei niin suoraan joka kilometrillä näkyvät kulut.

Tässäpä hiukan ulkomuistista tänään laskeskelemiani omakohtaisia kuluja. Autolla tulee ajoa n. 40000 km/vuosi.
Polttoaine 0,17 €/km. Tämähän onkin ainoa ajomäärästä riippumaton kulu.
Vakuutukset 1300 €/40000 km = 0,033 €/km
Verot 650/40000 = 0,016 €/km
Huollot 1600/40000 = 0,04 €/km
Renkaat 500/40000 = 0,013 €/km
Arvonalennus vaikkapa 5000 €/vuosi tuolla ajomäärällä = 0,13 €/km
Tuossa ollaan sitten noin 0,40 €/km ja vielä puuttuu kokonaan rahoituskulut, joten en ainakaan minä saa tuolla kyllä yhtään tienattua. Tietty jos oikein vähän kuluttavan ja halvan auton ostaisi, millä ajelisi, niin sittenhän tienaisi.

Sitten se toinen vaihtoehto. Ajatellaanpa, että noita kilometrikorvauksia ei maksettaisi ollenkaan. Omassa työssä on ihan välttämätöntä tuo auton käyttö. Viime vuonna km-korvauksia tuli minulle n. 6500 €. Jos tuo raha pitäisi saada lisää palkkana, niin silloin vuositulot pitäisi olla n. 10000 € korkeammat ja tämähän tarkoittaisi työnantajalle n. 16000 € lisää palkkakustannuksia, eli noin 10000 € lisäkiluja nykytilanteeseen. Jos taas korvaukset loppuisi kokonaan ja lisätuloja ei saisi, niin pitäisi lopettaa työtkin, kun ei olisi rahaa itse kustantaa noita ajoja. Tietty silloin työnantaja voisi tarjota auton noihin työajoihin, mutta ei sekään kauhean edullista ole, että suunnilleen auto / 0,5 toimihenkilöä pitäisi olla minun työpaikallani.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 31.01.2012, 20:58
Samsonite:n Avatar
Samsonite Samsonite ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.07.06
Sijainti: torttunotko
Viestit: 2.758
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k.j Näytä viesti
no , ajatelkaa nyt asutte kalliossa, kait se on paikka tms. asumalähiö lähellä työpaikkaa , joka sijaitsee mannerheiminkadulla..

Menee niitä vihreitä joihin voi hypätä ilmaiseksi jos ei jää kiinni ja sitten menee niitä sinisiä,mitä nuoriso vaanii, Ja ei ole parkkipaikkoja .

Pakkastakin on -15c uutisissa hehkutetaan , että kylmää.... voi v*ttu.. mihin sitä omaa autoa tarvitaan , pakkasraja -10 ja kilometrikorvaukset veronalaiseksituloiksi, silloinhan maailma pelastuu...

Täällä meillä päin on näiden kunta(pakko)liitosten myötä ,muutamat "silmäätekevät" muuttaneet ison vedenrantaan lahjatontille , voi lähteä omasta rannasta päijänteelle..

Nyt oli kunnan ( kaupungin) hallitus päättänyt, että koko saakelin pakkoliitos kunta laajakaistoitetaan, siis velkaa..+1.3miljoonaa jne.. joka torppaa vedetään valokuitu

Tämä on tärkeää, sama asia koskee näitä kilometrikorvauksia.

Jos otettais edustajilta taxi-setelit ja lentoliput meidän kylältä lähtee kansanedustaja-lento , ( suihkari ) joka päivä...ja paluu kanssa

Ne jotka tarvii lentokonetta tms.. mm. edustakseen yritystä vaikka euroopan markkinoilla , niin ei sovi vuorot.

Matkustavat omilla/ edellisenä iltana hesaan autolla/juna, jotta voivat lentää eurooppaan.

Niin aiheeseen.. Mannerheiminkatu tukkoon molemmista päistä vaan maanataina ja perjanatina , pääsis ainakin iltalehden tai seiskan kanteen..

Ne päättävät jotka niitä asioita ei tarvitse!!!

Muistakaa äänestää..
Onneks siulla on se pensadatsuni niin lähtee taas aamulla käyntiin.
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 31.01.2012, 22:25
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Talking

Ei haittaa vaikka Mannerheiminkadun tukittekin


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k.j Näytä viesti
no , ajatelkaa nyt asutte kalliossa, kait se on paikka tms. asumalähiö lähellä työpaikkaa , joka sijaitsee mannerheiminkadulla..

Nyt oli kunnan ( kaupungin) hallitus päättänyt, että koko saakelin pakkoliitos kunta laajakaistoitetaan, siis velkaa..+1.3miljoonaa jne.. joka torppaa vedetään valokuitu

Niin aiheeseen.. Mannerheiminkatu tukkoon molemmista päistä vaan maanataina ja perjanatina , pääsis ainakin iltalehden tai seiskan kanteen..

Ne päättävät jotka niitä asioita ei tarvitse!!!

Muistakaa äänestää..
Eipä taida Iltalehti tai Seiska paljon innostua olemattoman kadun tukkimisesta eli eipä pahemmin haittaa meitä täällä Pääkaupunkiseudulla vaikka tukittekin jossakin Mannerheiminkadun, meillä kun ei täällä sellaista katua ole Mannerheimintie ja Kallion kaupunginosa tosin löytyy (eri puolilla kaupunkia) ja sinne pääsee sporalla jos niitä sattuu käyttämään. Espoolaisena vuodesta 1971 viihtyneenä julkkista on tullut käytettyä tänä aikana harvakseltaan (alle 20 kertaa) eli omalla autolla säästyy aikaa eikä tartte aikatauluja ihmetellä

Ja tuosta valokaapelista. Sittenhän surffailu täällä Offipalstallakin sujuu paaaljon nopeammain
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 01.02.2012, 08:16
Samsonite:n Avatar
Samsonite Samsonite ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.07.06
Sijainti: torttunotko
Viestit: 2.758
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Byrocrat Näytä viesti
Espoolaisena vuodesta 1971 viihtyneenä julkkista on tullut käytettyä tänä aikana harvakseltaan (alle 20 kertaa)...
Kerran nyt tälle linjalle lähit, niin ilkeetkö mainita k.o. julkkiksen nimeä ?
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kyllä taas katsastus oli kunniassaan täällä suunnalla... OneAndOnly Chit-Chat 36 17.04.2011 17:25
Kyllä lähtee! KoniJeep Chit-Chat 3 27.04.2010 19:55
ei vittu p...le taas eläköön hurraa..jipii..KHO päätös taas toyota4x4 Chit-Chat 4 02.03.2010 17:37
Kyllä taas ahistaa... jeeppi-eki Chit-Chat 5 10.05.2005 18:55
Kyllä koittelee Epeli Tekniikka & Jutustelu 11 12.09.2004 09:02


Sivu luotu: 11:23 (GMT +2).