![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
SupervinssiTikinmaan perinteisillä Tapsanpäivänajoilla supervinssi pääsi jälleen uimaan kuraränniin eikä suostunut enää kelaamaan katiskaa irti. No, samassa rytäkässä meni myös jarruputki katki, joten painelin kotiin pajalle ja otin vinssin heti irki ja auki. Oli jo toistamiseen päässyt niinsanotusti vesi pesään ![]() Eihän tollanen perhanan teflonitiiviste mitään vettä pidä, tarvii kai hankkia siihen ihan joku stefatiiviste? Moottorissa oli kuravettä sisällä. Yks hiili oli jumissa, se vissiin aiheutti virvelin toimimattomuuden. Myös vaihteisto oli kuravettä täynnä, onneks hampaat oli pysyny vielä kunnossa. Laakerit pitäs melkein uusia kyllä. Pahoittelen paskoja sumsangin kännykällä otettuja kuvia ![]() Pesasin osat ja jätin vielä levälleen, tarvii miettiä tota tiivistysasiaa nyt ihan tosissaan mitä sille tekis.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Omassa kiinanvinssissä sama ongelma , pitäisi saada jollakin tiivistettyä toi holkin kohta. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Mitähän siihen kekiks? Onko kukaan muu paininu saman onkelman kans ja keksiny mahollisesti ratkasua?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Joskus mietin tuota että kun ei saa kuitenkaan veden pitäväks ni porailis suosiolla "tyhjennys ropun" tuonne sähkö puolelle. Käyttää sitten ajoittain kokonaan vinssin osina ja putsailee kunnolla.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Ilman suurempia muokkauksia laittaisin moottorin alas jäävään osaan pari tyhjennysvalumisreikää ja tulonippaliitännän letkulle sitten jotenkin sopivasti puhaltamaan kollektorin suuntaan. Reikien koot tarpeeks pieniks niin ei mee kamalan montaa litraa minuutissa puhaltaessa ja syöttöletkuun joku sopiva alennus, ettei vahingossa tuu suurta ylipainetta. Sillon täytyis ryhtyä miettimään miten laakereissa pysyy vassut sisällä ja muutenkin hommat menee tarpeettoman vaikeeks. Tän tarkotus ois siis lähinnä pystyä tyhjentämään moottori vedestä uimakeikan jälkeen ja kompuran tuotosta riippuen sitä saattais voida pitää päällä koko kahluun ajan. Jos tämmösen tekee niin varmaan pitää välillä vähän vahtia tuleeko silti laakereista voitelut pihalle. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Plazton ComeUp (DV9500) pitänyt uudesta asti mielestäni melko isoa mekkalaa ja suurentunut kokoajan.
Pakkohan sinne oli kurkata mitä syönyt. Löytyi 1kpl laakeri mikä ihan morjens! Nyt ongelma. Mites tuon laakerin saapi irti kun ei mikään ulosvetäjä mahdu likikään nuin pieneen rakoon?? Ja kait tuossakin muovihelassa kuuluis rasvaa olla ? Ei ainakaan minkäänvaltakunnan liukastetta ollut. http://forums.offipalsta.com/album.p...ictureid=96624 Vaihteistossa oli ihan notkeat vaseliinit kyllä. http://forums.offipalsta.com/album.p...ictureid=96623
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Ulosvetäjään tuommonen kaulus kii ja sillä kiskomaan. |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Supervinssissä vissiin sama moottori kun on ankkuri niin kovasti samannäkönen. Vaihdoin kans laakerit siihen, niin kyl tuo laakeri lähti ulosvetäjällä kun vähän pyyhkäsin leukoja ohuemmiks
En tiä kuuluisko niissä tefloniliu'uissa olla rasvaa, mut ite ainakin laitoin ja pyyhkäsin sorvilla vielä sen rummun liukupinnan puhtoseks rousteesta.
|
![]() |
| Luokat |
| sähkövinssi |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Sähkövinssien top10??? | repo | Tekniikka & Jutustelu | 48 | 19.06.2008 21:56 |
| Mihin porukka on sijoittanut sähkövinssien ohjausb | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 15.05.2007 05:20 | |