Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #22  
Vanha 18.10.2018, 09:55
PappaP PappaP ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 06.03.18
Sijainti: Padasjoki
Viestit: 20
Perusasetus

Punakilvet auttaisivat uudistamaan kalustoa


Autot vanhettuu käsiin, kun 2000 luvun autojen rakentaminen on erittäin säädeltyä, alustasarjat puskurit ym. pitää olla tehdastekoisia ja hyväksyttyjä juuri ko.autoon ( ei käy että itse vääntelee putkesta tai laittaa mitkä vaan jouset ) ja on turvatyynyä, luistonestoa, absia, varkaudenestoa ym.
Näitä kilpuria tarpeettomia ominaisuuksia jos koittaa ohittaa, niin eipä mene normi katsastuksesta läpi, jos siihen HaMun punakilpisyys auttaisi voisi kalustoon pikkuhiljaa uusiutua, muuten vielä parinkymmenen vuoden kuluttuakin ajetaan 80-90 luvun autoilla.

Luokkajaosta sen verran että, pikku ja isopyöräisten eroa ei pitäisi ainakaan pienentää , siis mennä kolmeseiskoihin ,koska nytkin pikkuluokan kärkitiimi (Temmitiimi ) olisi pisteillään monessa kisassa isopyöräisten palkinnoilla ja vielä selvemmin avoimessa luokassa.
Ehdotus onkin yhdistää pikku ja isopyöräisten luokat ja nostaa sieltä porttaali avoimeen sekä perustaa uusi originaali luokka näiden alapuolelle.
Originalissa rengaskoko menisi rekisteriotteen mukaan, eli Suzukiin jotkut siihen leimalla kelpaavat ja esim. Wrangleriin 33 mitkä siihen saa leimattua jne.
Avoin olisi sitten ns. kuninkuusluokka jolla olisi edellytykset parhaaseen pistepottiin, nythän niin ei ole paitsi Turassa jossa Vallo Sassin tiimi näytti menemisen mallia. Ehkä sellaiseen suuntaan pitäisi avointa kehittää.

Kisoista sen verran että, voisi olla enemmän erityyppisiä kilpailuja, johonkin startattaisiin heti Perjantai iltana, joku voisi olla oikeesti kaksipäiväinen ja sitten eri pituisia päiväkisoja.
Mielellään kiertoa kisapaikkakunnille, esim. tänävuonna oli kiva käydä Sotkamossa.

Ps. Olisi hyvä jos vaikeammillekin rasteilla voisi käyttää ns. ajosilmää ja mielikuvitusta eikä pakottaa käyttämään jotain siimoitettua ränniä, joka menee muutaman kilpailijan jälkeen
" mahdottomaksi " .
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Eurotrial 2019 Suomi (9-11.8.2019) sirP Tapahtumat 76 17.08.2019 18:20
Käsijarru säännöistä Suunnistus/ Trial murkula_ Tekniikka & Jutustelu 18 10.11.2011 20:13
Off Road suunnistus säännöistä ? xJ-4x4 Tekniikka & Jutustelu 2 13.09.2009 17:44
Suunnistus säännöistä-09 KössiKenguru Tekniikka & Jutustelu 59 17.06.2008 16:33
suunnistus säännöistä (ohjaus) KössiKenguru Tekniikka & Jutustelu 45 21.01.2008 13:20


Sivu luotu: 17:50 (GMT +2).