Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #16  
Vanha 21.12.2017, 21:27
Samikoo:n Avatar
Samikoo Samikoo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.12.07
Sijainti: Petäjävesi, Finland.
Viestit: 125
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja timpson Näytä viesti
Ameriikan Joet on koneen vaihtoa jonkin verran pohtineet, tuollakin jonkinmoista adapteria tarjolla: https://www.novak-adapt.com/knowledg...ck-gm/xj-swap/
Jep, kaseja tuolla vapaassa maailmassa laittavat keulalle. 302 kuutiotuumaa taitaa olla suunnilleen suurin moottori minkä laillisesti saa vaihdettua.

Ehkä järkevin olisi väkästellä jokin moniventtiilinen ahdettu nelisylinterinen moottori konetilaan, jos alkuperäinen kutoskone ei miellytä. Paino ja kulutus putoaisivat, ja voimaa olisi kokolailla saman verran. Oma mieltymys sitten ratkaisisi polttaako moottori dieseliä, bensaa vaiko E85:sta.

Oman projektin kriteereinä olivat edullisuus, mekaanisuus sekä saatavuus. Myös helppo osien risteytys puolsi päätöstä. Jos lompsa antaisi myöten olisi valinta Fordin 302 ahtimella ja Ax15, sekä akselit mitkä kestäisivät tuon rääkin.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. 754 Tekniikka & Jutustelu 9 17.09.2010 09:10
Taasen jeep xj kysymyksiä NORT Tekniikka & Jutustelu 2 11.12.2009 09:09
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 13.09.2008 11:40
Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) SuurSyömäri Tekniikka & Jutustelu 24 23.11.2005 19:59
Jeep Wrangler kysymyksiä Tepa Tekniikka & Jutustelu 8 12.01.2004 14:13


Sivu luotu: 15:11 (GMT +2).