![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Se kampiakselin stefahan kannattaa vaihtaa samalla. Se jakopäänkoppa on aika ohutta valua. Ei kannata kovin voimalla naputella stefaa paikalleen.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Onko tuo kovin vaikea homma? Ei ole tullut ennen moista stefaa vaihdettua. Vanha ei näytä vuotavan.
__________________
W460 |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ensimmäiseltä sivulta kun aloin topickia lukemaan, tuli heti mieleen tuo OD:lla ollut "millä pyörä irti". Mutta täähä oliki ihan lälläri-juttu
![]() http://overdrive.fi/forum/threads/mi...4-irti.277085/ ÄSKOO |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() ![]() ![]()
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Harbor Cruisers |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Kohta sitä ollaan taas jännän äärellä. Uskaltaako tuon ison pultin ampua pulttipyssyllä kiinni? Kunhan ei laita täydellä teholla....
![]()
__________________
W460 |
#7
|
|||
|
|||
![]()
jos tietäis momentin arvon ostaisin lähempänä olevan vääntösauvan mieliummin hieman alle kuin yli momentin arvon sitten pulttipyssyllä täydellä teholla momenttisauva rupee joustamaan kun momentti saavutettu. Tosin tarkin tapa ois kiristää käsin momenttiavaimella oikeeseen momenttiin.
|
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
W460 |
#9
|
|||
|
|||
![]()
EDIT:
Yksi ohje näytti että 8.8pultti 200nm +90astetta 10.9 pultti 320nm Käytännössä 1/2" pulttikoneella niin tiukkaan kuin menee. Ja toivoa ettei irtoa. Pikkusen vaikka pehmeää kierreliimaa niin ei tarvi niin huolehtia. Viimeksi muokannut Mika_T : 27.02.2016 12:06 |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Joo ei onnistu sitten oikeen pulttipysyllä kiristys 240nm asti momentti sauvoilla näyttäis olevan vain. Suosittelen momenttiavainta ja joku kaveri avuksi siihen vaikkapa.
|
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
W460 |
#12
|
||||
|
||||
![]()
pieni vasara ja tuurna tai vanha stefa tai isohylsy.
|
#13
|
|||
|
|||
![]()
Tuurna ja vasara ei tuntunut toimivan. Pitänee ostaa joku iso hylsy samalla kun haen uuden stefan. Jämpti sovitus, mutta niinhän sen kuulunneekin olla.
__________________
W460 |
#14
|
|||
|
|||
![]()
Tuo stefojen laitto on tarkkaa ihan suorassa pitää saada menemään muuten menee lyttyyn. Jos ei montussa ole niin en käyttäisi hylsyä apuna vaan pieni pajavasara mallia 1000g jonka lyömispään ala on joku 20mm tyyliin ja sillä hellästi pikkuhiljaa ristiin rastiin koputtaen eka kaikkialta sen menemään paikalleen ja tämän jälkeen hylsy avuksi jos tarvetta eli montun sisälle menee ettei itse vasaralla saa loppua koputettua. Jos hylsyllä jo aluksi koputtelee niin se tuppaa aina käymään niin että joku nurkka ei mene ja joudut hylsyllä leikkimään ja äkkiä hylsy kun ohut on niin sillä hajotat uuden stefan myös.
|
#15
|
||||
|
||||
![]()
Lubricant on tärkee tässäkin.
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#16
|
|||
|
|||
![]()
Näköjään punainen rasva ei ollut riittävän hyvää
![]()
__________________
W460 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostetaan Geen lampunympäryskumi | eseestie | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 03.10.2013 13:08 |
miten helpoiten jumittunut jarrusylinterin mäntä irti? | kesis | Tekniikka & Jutustelu | 32 | 15.06.2011 07:19 |
Millä renkaat irti kun keskikuppi jumittunut kiinn | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 17.04.2008 18:14 | |
O: Geen levikkeet | HV | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 12.02.2008 18:55 |
4runner / hilux vääntövarren jumittunut pultti | Samppa79 | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 28.05.2006 17:27 |