![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Hitaalta kuulostaa ja sitähän sähkökeppi aina on. Mutta mites raaka mekaniikka? Eli esim. Pyörivä putki mihin on leikattu kaikille siirtäjille oma ura joka aina pyöräytyksestä tekee uuden jutun...lienee paskempi idea kuin sähkö... ![]() ![]() Ja sähkö mahdollistaa automatiikkaa myös että sikäli parempi...
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Onneksi muillakin on yhtä levottomia ideoita kuin minulla.
![]() Lainaus:
Mitään koneistusmahdollisuutta tai taitoa ei ollut käytössä, joten homma jäi siihen. Pieni epäilys myös siitä, että käytännössä kepin liikkeet olisi ollut pitkiä tai raskaita käyttää. Tai molempia. Jos joku olisi sopivan (edullisen) sovelluksen kehittänyt, niin kai siitä google kertoisi.
__________________
RASOR |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ootko ajanu citikan c2 vts sähkövaihteilla?siinä on normi manuaaliloota mutta sähköohjatut vaihteet ja kytkin.
![]()
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Noissahan on tosiaan vaihderobotti normi keppisiirtäjämekanismin tilalla, kunnon kytkimenpolttaja toi systeemi...
Kerran tollaselle ajanut kun näytti r niin meni eteenpäin ja päinvastoin. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Kaveri suunnitteli joskus kilpa-autoosa solenoidia kytkimen työsylinterin tilalle ja nappia v-kepin nuppiin,en muista mihin se idea sitte kaatu..
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Kytkimen pidän jalalla ihan jo lakia noudattaakseni
![]() ![]()
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Imo isommalle vaihto vetämällä. Ainakaan itselle ei ole ollenkaan luonnollista kepistä työntämällä pistää isompaa. Nimimerkillä useita erilaisia tehastekosia edestakas heiluttamalla vaihtavia laatikoita ajaneena.
Kotona taitaa ollakkin yksi automatisoidun manuaalin käyttölaite. Vaan tuossa normilootan sähkösekventalisoinnissa tullaan siihen että synkrot tarvii toiminta-aikansa ja tehassähköohjauksissa ohjainlaite huolehtii siitä. Mekaanisesti vois toimia sen puolesta paremmin. Itse olen ajatellut asian tehtäväksi niin että otetaan automaattilaatikko, sovitetaan sen eteen normaali kytkin, asennetaan manuaalikoneisto käännetyllä kaaviolla, joko perinteinen tai sähköohjattu ja herätetään viritys henkiin ulkoisella öljypumpulla jolloin tuloksena on powershift- vaihteisto :-) Kytkimellä liikkeelle ja sitten ilo irti ![]()
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Ite oon tottunu jostakin syystä siihen, et löytyy se kytkinpoljin, ja sit kepin kaulusta nostamalla ja eteenpäin tuuppaamalla löytyy pakki, taaksepäin vetämällä pykälän vapaalta löytyy robottivaihtaja, ja siitä pykälä taaksepäin löytyy manuaalivaihtaja.
Oikeelle tökkimällä menee isommalle pykälälle, vasemmalle tökkimällä pienemmälle.... |