Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Luoppis
Siis tuo nailoninen haarukka itsessään ei ole tuossa venttiilissä se liikkuva osa. Se vain ohjaa tuota akseliin kiinnittyvää tankoa. Tais jopa purkeentua toi muoviosa ihan vaan lukkorenkaalla. Tuon muovihaarukan keskellä on pikkunen tappi mikä menee sinne venttiilin sisään ja sen päässä on mäntä minkä pitäis päästä liikkumaan siellä venttiilin sisällä. Se on koko ton laitoksen ainoa liikkuva osa. Saatto olla myös niinkin että ton muovin pystyi purkamaan vasta kun on aukaissut tuon mutterin, minkä "alla" se on. Helpoimmalla pääsee jos jostain löytää tosi hyväkuntoisen venttiilin ja vaihtaa sen vain tuon tilalle, ite tein takavetosee hiluxii kahesta eri tavoilla rikkinäisestä venttiilistä yhen toimivan, enkä oo vielä ainakaan joutunut noilla vehkeillä onnettomuuteen. Joskus tota venttiiliä oli myynnissä jossain suomenkielisessä offikaupassa, en vain muista missä.
|
Joo tarkemmin tutkin niin onhan se nailoni vaan "ohjuri". Tappi keskellä aivan ruosteessa.. Tota nailonin ympärillä olevaa mutteria koitin avata.. mut eihä se perkele suostu aukeamaan millään. Kokeilin taputella vähä jokapuolelta ensin vasaralla ja rost-offia perään.. hiton nailoni estää lämmön antamisen.
Ei kyllä kiinnostais kokonaan autosta irti ottaa.. on nimittäin varmasti alkuperäinen ku jarruputkien nipat on aika heikossa hapessa ja eivät varmasti kestä aukasua.. sama on myös kiinnikepulttien asia.. itse jarruputket ei taas kyllä kovin pahalta näytä.
Pitää ehtiä ronskimmat putkipihdit ja pyytää joku toveri antaa napsua varteen jos vaikka irtoais..