![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
Ite puhun mieluummin pelkistä materiaaleista, aina nousee pieni vastarinta kun kehutaan kritiikittä pelkällä tuotemerkillä. Nimimerkillä tässä syksyllä viimeeksi Thermisolin ukkojen kanssa väännetty palaverissa niin seinä- yläpohja- kuin lattiarakenteistakin ![]()
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
joops. pitääpä äkäseen vähän tarkentaa että tuolla parocilla tosiaan tarkoitin vain peltivillaelementtiä. tarkoitus ei ollut jotain tiettyä merkkiä mainostaa. tottakai esim tuollainen elementti vaikka uretaani tai eps eristeellä olis tosi hyvä mutta kustantaaki sitte ihan eri malliin ja käsittääkseni niiden paloluokitus ei ole niin hyvä kuin peltivillaelementin. (esim. paroc) no vitsi vitsi. ei ole pitkä aika kun kysyin pilkkiarkkia varten tuota uretaanitäytteistä elementtiä niin 40mm paksu elementti oli tingattuna 21,90 euroa neliö. muistutus siitä että vaikka tuli reilusti kehuttua tuota peltikivivillaelementtiä niin tämäki on vain yhden ihmisen mielipide.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jollain paroc/thermisol/macro tyyppisellä pelti-eriste-pelti elementillä toi menis ehkä 3:lla 3-nivelkehällä, keskimmäiseen sitten I-palkki poikittain niin sais sen "nosturin" ? Ja voihan nuo elementit verhoilla ulkopuolelta ihan millä vaan, noilla elementtien hinnoilla ei vaan meinaa saada puuseinään edes tarpeita.
http://www.haklift.com/naytatuote.ph...yontomalli-abt Viimeksi muokannut Calmari : 17.12.2014 17:05 Perustelu: nostori |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Meillä rakenteilla 190 neliön paja. Tehtiin runko liimapuupalkeista ja seinät 230mm pelti-villa-pelti kakkoslaadun elementeistä. palkit maksoi reilu 4000€ ja elementit jotain 7500€(muistaakseni ku pari vuotta aikaa hankinnasta). Oli kyllä nopea tehdä ja valmistaa pintaa kerralla molemmin puolin. Rautarunko ois maksanu "hieman" enemmän.
|
![]() |
Luokat |
autonostin, autotalli, autotalliprojekti, lattialämmitys, maalämpö, nosturi, pitkästä rakentaminen, rakennusohje, rakentaminen, siltanosturi, talliprojekti, vilp |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
hj-61 käynnissä pysymis ongelma! | datsun 3.3d | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 10.07.2014 21:36 |
OHI: 11.10. Hakumoottorin uudelleenindeksointi käynnissä | Lars | Uutiset | 0 | 11.10.2012 04:53 |
Jeep 2.1 TD ei pysy käynnissä | Mikedeus21 | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 02.10.2009 16:33 |
salainen operaatio käynnissä poliisilla ja puolustus voimilla suomen ilmatilassa | toyota4x4 | Chit-Chat | 5 | 14.06.2009 09:47 |
Range 3.5 efi, lievä notkahdus käynnissä | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 24.05.2006 16:22 |