![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() No niin, nyt se alkoi.. Aikoinaan haaveilit läpiajettavasta tallista mihin voisi ajaa mitsu+traikku yhdistelmän sisään ![]() Parvi vastaavaan tyyliin kun nykyisessä tallissa toisessa päässä, autolla mahtuu ajamaan sieltä ali. (saunatilat+sosiaalitilat+pienen pieni varastotila sinne hattuhyllylle) Tallin taakse pesupaikka jossa reilusti kaatoa + ramppi mikä on riittävän vino. Sisäpesupaikka tuo järkyttävän kosteuden halliin, tai sitten puoli omaisuutta materiaaleihin + ilmanvaihtokoneisiin että saa järkevästi hallin kuivaksi. Nostoovia saa ihan järkevillä kulkuovilla, saat enemmän ehjää seinää hyllyille, missä kaikki ei niin tärkeä JEEPin pikku nippeli on tallessa. ![]() Säilytys tilaa ei ikinä ole liikaa tallissa.. (pieni metallivarasto, 5 kierrosta renkaita, puoli jeeppiä osina, ihan näin jotain pientä mainitakseni)
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Yks mikä itselle on tullut monesti vastaan niin jokaisen koneen/laitteen vieressä pitäisi olla pätkä pöytää laskutilana. Aina siinä touhutessa tarvitsee jotain vasaraa, pihtiä, öljypulloa tms. niin olisi mukava laskea ne johonkin muualle kuin lattialle.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mulla tuntuu olevan melkein aina auto nosturilla, kun sille jotain tekee, että nosturi saa olla ykköspaikalla. Käyntiovellinen nosto-ovi aikapaljon kalliimpi, kuin erillinen käyntiovi. Tää tietty makuasia.
Itsellä käytössä kaksipilari nosturi, mikä sopii kyllä aikahyvin ainoaksi nosturiksi. Altavapaan mallin ottaisin jos nyt ostaisin. Kaikki paikat täytyy romulla, eli ei paljon auta vaikka olisi kuinka paljon tilaa. Pesupaikka on vaan haaveena. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on sellanen 3 kilowattinen voimavirralla toimiva imuri joka sopii vaikka purujen imurointiin ja mun mielestä siitä vaikuttas tulevan sen verta puhallusta, että se edistäisi ilmanvaihtoa tallissakin. Imuri on niin painava, että laitoin sen pienen peräkärryn päälle. Jos sen laittas imemään lämmintä ilmaa jostain, aika kivasti sitä leviäisi talliinkin.
Voisin hyvinkin kuvitella jos tallissa olis vaikka vanha puukiuas, tuon imurin puhalluksen voisi kohdistaa vaikka kiukaaseen niin, että siitä irtoisi lämpöä tavallista paremmin ja ilma samalla leviäisi koko talliin. Jostain tietysti ilmavirran pitäs jatkaa matkaansa edelleen ulos. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Itellä vanha puukattila, ei se lämmitys tietty paljon maksa mut aikaa vie pirusti :-) sit ku itellä monttu ni siellä löpötykki pari tuntii päällä ni lattiakin lämmin, melun takia en tota löpölämmitintä muuten jaksa käyttää. Nosturiks ehkä ite yrittäsin rakennella semmosen "lukin" pyörillä mikä mahtuu ovesta pihalle tarvittaessa, ja pesuhommat pihalle kuumalla vedellä ja auto sitten sisälle kuivumaan.
Kaikenlaiset pöydät periaatteesa ihan käteviä mutta itellä niitten päälliset ja aluset muodostuu romukasoiksi :-) Ja viereen pari konttia varastoiksi :-) |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Poikkeapa Jouni tässä mäellä joskus kulkeissas, on melko saman kokoinen pohjaltaan tuo meidän paja, tosin oviratkaisu on eri ... Olikohan tuo about 8.5 x 11.5 tjsp. pohja, inan vajaa sata neliöö kuitenkin. Seinät ja katto pellitetty sisältä, ja lattia valettu seinäpeltiin kiinni, melko paloturvallista vaikkei tulitöitä tekiskään...
Ja haalaa jostain lämmön talteenotolla varustettu ilmanvaihtokone, pyörittelemään isoa tilavuutta ja poistamaan käryjä / kosteutta. Oman ostin kepö stä käytettynä, ja on kyllä mainio sekoittelemaan kerroksia, kun korkeutta on 3.8 metriä. Pelkät loisteputket katossa tuottaa mukavasti lämpöä, ja kun sitä saa puhalleltua alaspäin niin olo helpottuu. Lisäks on ILP erikseen ja lattiassa vastukset, ja iso toho äkkilämmitykseen. Ei oo pakko palella jollei taho ![]()
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#7
|
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
![]()
Kiitoksia, tällähän on paljon hyviä ideoita! Koitan vastailla ja perustella alle.
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
![]() Lainaus:
|
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#9
|
||||
|
||||
![]() Tämä vain minun mielipide
Itse tekisin vain päätyyn yhden ison oven vaikka 4200mm korkea ja ainakin 2600mm leveä (vaikket itse koskaan tarvitsisi joku seuraava omistaja voi arvostaa
![]() ![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]()
liukuovi 3mx4,5m ni mahtuu kuorma-autokin ovesta tarvittaessa, jos ei itellä, ni mahdollisesti seuraavalla omistajalla on tarvetta isolle ovelle.
toisaalta koska siellä ei pidetä käyttöautoa, eli ovea ei availla päivittäin, ni ei tarvitse liukuovea vaan kävis haitariovikin. perusteluna jos käytettäis päivittäin ni haitariovesta, kun ajaa, ni joutuu avaamaan koko aukon, verrattuna liukuoveen jonka voi avata vain senverran, ku auto on korkea, eli vähemmän karkaa lämpöä "harakoille". ja siitä en ole varma riittääkö ikkuna hätäpoistumistieksi vai vaatiiko käyntioven toiseen päähän edit. onhan sinne toiseenki päähän tulossa iso ovi, eli ei tarvitse murehtia tota hätäpoistumista
__________________
hä ja kaikki kirjoitukse ovat muistin varaisia,eli ei kovin luotettavia koska yleensä en illalla muista mitä aamulla söin vai söinkö ollenkaan. Ja omituiset sanat saattaapi johtua tän noupädin kosketus näppäimistä, ku tulee näitä harha/viereisiä kirjaimia |
#11
|
|||
|
|||
![]() paroc
vähän menen asioiden edelle mutta pakko sanoa jo nyt ettei unohdu ja koska olen ehdottoman vakuuttunut että näin on. 20 vuotta talleja, halleja ja taloja rakentaneena tekisin ehdottomasti teräsrungon ja siihen paroc seinäelementit. vahvuuksia löytyy 40mm ylöspäin ja on paloluokitukset kunnossa. kaikista muista eduista ja hyödyistä sitten tuonnenpana jos kiinnostus heräsi.
|
#12
|
||||
|
||||
![]()
Eihän tollasesta 2600mm ovesta sovi yhtään isommalla autolla, eikä tartte ees kuorkki olla. Peilit kun lepattaa ainakin 20 cm yli molemmin puolin. Hoopon kapee etenkin jos 4,2m korkee.
|
![]() |
Luokat |
autonostin, autotalli, autotalliprojekti, lattialämmitys, maalämpö, nosturi, pitkästä rakentaminen, rakennusohje, rakentaminen, siltanosturi, talliprojekti, vilp |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
hj-61 käynnissä pysymis ongelma! | datsun 3.3d | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 10.07.2014 21:36 |
OHI: 11.10. Hakumoottorin uudelleenindeksointi käynnissä | Lars | Uutiset | 0 | 11.10.2012 04:53 |
Jeep 2.1 TD ei pysy käynnissä | Mikedeus21 | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 02.10.2009 16:33 |
salainen operaatio käynnissä poliisilla ja puolustus voimilla suomen ilmatilassa | toyota4x4 | Chit-Chat | 5 | 14.06.2009 09:47 |
Range 3.5 efi, lievä notkahdus käynnissä | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 24.05.2006 16:22 |