![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Moikka. Jäi mulle ylimääräiseksi se oikeanpuolen lokarin päälle tuleva, eteenpäin suunnattu suoja. Molemmat alkuperäiset suojat jäi käyttöön noiden uusien alle. Pistä yksityisviestiä mikäli olet kiinnostunut, eiköhän sille hinta löydetä ![]()
__________________
_________________ Land Rover Defender 110 Td5 Vm.2002 --------------------------- |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Olen nyt ajellut kaksi talvea noilla BFG Km2 mutikoilla ja ajattelin ensi talveksi hommata ihan oikeat talvirenkaat. Mutikoilla ajaminen on sujunut kyllä ihan mallikkaasti kun on ajanut rauhallisesti ja ennakoiden, mitä nyt jäällä pito on kyllä aika olematon. Ainahan tuo ennakointi ei tosin auta jos eteen hyppää hirvi, tai kolmion takaa joku, jolla koneet käy mutta kukaan ei ole ratissa.
Homma lähti nyt siitä, että ostin Kaitsu67 nimimerkiltä 4 kappaletta Disco 1:sen alkuperäisiä vanteita. Kiitokset niistä hänelle. Talvirenkaiksi olen ajatellut Defen orkkiskokoa, 235/85-R16. Koska tuo koko on halkaisijaltaan melkein kaksi tuumaa pienempi, kuin nykyiset 255/85-R16 kumit, tarvitsin myös erillisen varapyörän. Netistä bongasin englannista yhden samanlaisen yksittäisen vanteen ja sehän tuli sitten ostettua. Vanteet olivat jo aika hapettuneet, joten lasikuulapuhalsin ne töissä. Sitten tuli käytyä Biltemasta hakemassa 30 egen Sata kopio maaliruisku, sekä kolmisen litraa uretaanialkydimaalia. Tämmöistä jälkeä sain ensikertalaisena aikaiseksi. ![]() ![]() Korkit maalasin ensin vannehopealla ja sitten ruiskutin kumimatolle mustaa, jota vasten logot painettiin. Lopuksi päälle vedettiin lakka ja lopputuloksesta tuli mielestäni ihan ok. ![]() Tässä sitten vielä kokonaiskuva yhdestä vanteesta. ![]() Tuota 235/85-R16 kokoa ei taida nastarenkaana saada kuin Nokian Hakkapeliittana. Rengaskontti nimisestä verkkokaupasta löysin Kumho Power Grip KC11 renkaat, mutta ne tulevat ilman nastoja, joten hinnan päälle tulisi sitten vielä nastoitus. Tiedä sitten kumpi vaihtoehto tulisi loppujen lopuksi halvemmaksi. Jos jollain on antaa vinkkejä vielä muihin vaihtoehtoin, niin ovat tervetulleita. Tarvetta olisi neljälle renkaalle, sillä varapyöräksi löytyy käyttämätön kesärengas.
__________________
_________________ Land Rover Defender 110 Td5 Vm.2002 --------------------------- |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Niistähän tuli komeet!
![]() ![]() Miks muuten ei ne Nokialaiset kelpais, nehän on hyvät talvikumit pidoltaan? Kaitsu
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 12.07.2013 10:54 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Kiitos Kaitsu, pääsyynä tuossa maalaamisessa oli värinvaihto mustaksi ja ihan siistissä kunnossa nuo vanteet olivat. Pesun jälkeen tosin huomasin, että sisäkehät olivat paikoittain pahemmin hapettuneet ja maali irtoili palasina.
Maali oli tosiaan Biltemasta ja nimeltään Enamel - Lakkamaali, tuotenumero 36715, kiiltävä musta. Maalia ohensin ohjeiden mukaan Bilteman lakkabensalla. En tiedä onko maali mistään kotoisin mutta ei ollut ainakaan hinnan kiroissa. Aluksi mietin, että panostan hommaan enemmän ja maalaan jollain 2-komponentti laatumaalilla. Sitten totesin, että ei taida olla mitään järkeä hieroa noita liikaa. Nyt voi ekojen vaurioiden jälkeen vetästä pensselillä purkista suoraan paikkamaalit päälle, eikä harmita yhtään. VMT, Laskeskelin, että maalia taisi mennä vanteisiin pikkasen yli 2 litraa. Vanteiden takaosiin vedin kolme, kehille kaksi ja paraatipuolelle neljä kerrosta maalia. Ensimmäistä kertaa maalasin ruiskulla joten syy maalimenekkiin taitaa olla siinä. Minulla ei siis mitään käsitystä paljonko 5 vanteen maalaamiseen normaalisti menee.
__________________
_________________ Land Rover Defender 110 Td5 Vm.2002 --------------------------- |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ou jee... Seuraavanlainen laatikko pamahti eilen kotiovelle.
Eli siis Superwinch Tiger Shark 9500. ![]() Vaikuttaa ihan asialliselta kapistukselta, vaikka kyseessä Superwinchin spurgusarjan vinssi. ![]()
__________________
_________________ Land Rover Defender 110 Td5 Vm.2002 --------------------------- Viimeksi muokannut Defender 110 : 19.01.2014 13:39 |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Tuli käytetettyä auto vuoden 2013 katsastuksessa ja HYVÄKSYTTY leima napsahti. Tosin korjauskehotus ja merkintä otteeseen tuli vuotavasta vasemman puolen etuiskarista ja kuukausi aikaa korjata kuntoon. Iskarit tuli uusittua autoon alustakorotuksen yhteydessä kesällä 2011, eli noin 2 vuotta se sitten kesti ehjänä. Tiedä sitten, eikö Terrafirman laatu olekkaan niin hyvää kun on kehuttu vai oliko taas vaan huonoa tuuria.
Joka tapauksessa, pistin uudet etuiskarit tilaukseen kummallekkin puolelle ja samalla tuli tilattua uudet paksummat sisäänjouston rajoitinkumit etu- ja taka-akselille. Takana rengas osui äärijoustossa joustinlautaseen. Sitten taas kuvia. Tässä kuva vuotavasta iskarista. ![]() Uudet paksummat sisäänjouston rajoitinkumit etu- ja taka-akselille. ![]() Uusi iskari ja rajoitinkumi paikallaan. ![]() Sitten sama homma toiselle puolelle, mutta siitä ei tullut enää otettua kuvia kuten ei myöskään kumien asentamisesta taka-akselille. Vanhat rajoitinkumit olivat jo aika haperot, eli ihan hyvä että tuli vaihdettua. Myös niiden kiinnikkeet olivat niin jämähtäneet, että joutui irroittamaan rälläkällä. Noh, taas saa vuoden ajella rauhassa.
__________________
_________________ Land Rover Defender 110 Td5 Vm.2002 --------------------------- |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Laitoin kanssa Discoon tollaset samanlaiset rajoitinkumit kun näytti tosiaan että ei osu enää niihin vakioihin kun jousitus/iskarit pohjaa. Just ettei iskarit jysähdä paskaks tai korvakkeet lähde irti...
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Paljonko meni sitä maalia noihin? Äkkiseltään kun kuulostaa isolle määrälle, siis ilman kokemusta aiheesta.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu Land Rover 90/Defender | Racingrabbit | O/M/V Ajoneuvot | 7 | 17.12.2010 17:40 |
Ostetaan Land Rover Defender 90/110 | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 06.05.2010 20:58 |
M/V: Land Rover Defender 110 Td5 | Defe110 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 15.05.2008 16:09 |
M: Land Rover Defender 130 - 2005 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 15.08.2007 17:41 | |
M: Land Rover Defender 110 | landy | O/M/V Muut | 8 | 21.06.2005 07:17 |