Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Racingrabbit
Eipä ole mitään järkeä pitää maasturia leimassa ja tieliikennekäytössä (pelkät verot 450€/vuosi),jos ainoat ajot sillä on safarit ja mahdolliset kilpailut silloin tällöin.Trailerilla pelipaikoille ja hakee siirtotarrat jos tarvitsee ajella yleisillä teillä.
Muut ajot,(n.50 000 km vuodessa) on pakko ajaa muulla autolla kuin maasturilla
|
Mikä estää pitämästä leimassa vaikka onkin tiliikenteestä poistettuna ??? Verojahan siinä ei silloin tarvitse maksaa mutta jos sitten tarvitsee niitä tarrakilpiä niin täyttää ainakin tieliikennevaatimukset jollei leiman jälkeen ole autoa taas laittomaksi muuteltu.

Kyllähän nuo rallipelitkin on leimattuja kun kisoihin menevät vaikka tarrakilvissä ajelevatkin. Ei kait se maastureillekaan mahdotonta voi olla jos määräyksiä halutaan noudattaa.
Kun näitä tarrakilvellisiä safari- ja suunnistuslaitteita on katsellut niin syy leimahaluttomuuteen näkyy turhankin selvästi. Leimalle niitä olis turha viedäkin ilman että ensin lievää remonttia tekis.