Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #31  
Vanha 21.04.2010, 21:38
454SS:n Avatar
454SS 454SS ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.02.06
Sijainti: Luumäki, Finland.
Viestit: 3.361
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
No hyvä valmis settikin olisi tiedossa, mutta sillä on aika paljon hintaa.. Treksillä/ T&T Customsilla on pitkillä ristikkäisillä tukivarsilla oleva takapään nelilinkki + siihen kaikki tarvittavat kiinnikkeet. Mutta en ajatellut sellaista ottaa kokonaan, hintaa tosiaan on aika paljon.

Mutta Treksiltä tilaan pekät takatukivarret, katotaan nyt missä vaiheessa. Materiaalina alatukivarret 2" x .330" DOM, ylätukivarret 1.5" x .0180 DOM, ja itse teen sitten kiinnikkeet akseliin ja koriin. Mulla on jo laskelmat tehty 4link calculator taulukkoon mihin tukivarsien kiinnikkeet pitää tehdä; ainakin paperilla on toimivan oloinen alusta

Tässä olisi topikki missä kyselin tuosta katulaillisuudesta ja on parit kuvat miltä tuo koko paketti näyttäisi. Samat etuvarret on kuvissa kuin mulla.

Jouset on siis OME:n tekemät TJ:n takavieterit 2" korottavana, pitäisi korottaa XJ:tä 3" tai himpun yli.
Paas Timppa laskemat jakoon noista varsien pituuksista ja kiinnityspaikoista. En oikein usko että olisi mitään ongelmaa leimata tollaista jousitusrakennetta. Pitäis vaan saada Treksiltä asennusohje tai muu vastaava paperi, jossa kerrotaan setin olevan suunniteltu just XJiihin. Tekishän tollaiset varret sitten vaikka itsekin.


Ootko muuten miettinyt paljon toi siun kinneri tulee painamaan kaikkine vahvikkeineen?
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
SHREK (Cherokee projekti). 454SS Maasturiprojektit 476 12.12.2015 17:26
Myyty KössiKenguru O/M/V Ajoneuvot 3 02.06.2008 08:10
O: halpa XJ cherokee projekti KooPee O/M/V Ajoneuvot 8 29.05.2008 19:43
Projekti Mall Crawler (Jeep Cherokee) Timo_L Maasturiprojektit 89 19.04.2008 10:52
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet O/M/V Muut 5 16.12.2005 21:50


Sivu luotu: 20:08 (GMT +2).