Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 18.11.2021, 22:30
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni ei ole kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.482
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Harriko Näytä viesti
Mitäs mieltä ootte jos sorvauttais sektorivarressa olevan pallonivelen kiinnitysmutterin tilalle holkin, johonka sylinterin toinen pää tulisi kiinni. Eli pallonivelen modifioitu kiinnitysmutteri olisi hydraulisylinterin toisen pään kiinnitys paikka, ja toinen pää olisi poistuneen ohjausiskarin kiinnike rungossa. Tää olisi siinä mielessä hyvä ratkaisu, kun tässä vaihtoehdossa itse hydraulisylinteri ei liikkuisi juuri ollenkaan, letkujen veto ois helppoa kun ei tarvitse miettiä kaikkia asento vaihtoehtoja. Mietityttää vain tuo pallonivelen kartion päässä oleva kierre, kestääkö se tulevan leikkaus voiman
Voi hyvinkin toimia, mutta itse en tekisi näin. Jos kuitenkin teet, niin sylinterin ja sektorivarren liikeradat pitää täsmätä, ettei käy niin että sylinteri vääntää simpukan irti rungosta tai pitman arm shaftin poikki.

Jos sylinterin laittaa suoraan kiinni akseliin ja kääntöpäähän (tai ehkä vaikka raidetankoon) niin se jarruttaa ohjaukseen tulevia iskuja ennen kuin ne voimat päätyvät simpukalle asti. Jos akselin takana on tilaa niin se kuulostaa hyvältä paikalta minun korvaani.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Toyota Hilux hydro assist (Sylinteriavustin ohjaukseen) Miikeri O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 10.08.2020 19:11
Ostetaan O: Hiluxiin hydro assist sylinteri yms Ipu33 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 14.04.2016 18:58
Lisä tehostusta Ohjaukseen??? ukkonen7 Tekniikka & Jutustelu 6 16.01.2015 11:32
Tojota hilux simpukka ja hydro assist Arska-tehtaalta Tekniikka & Jutustelu 2 02.06.2009 21:08
hydro assist Nutti Tekniikka & Jutustelu 10 06.03.2009 12:12


Sivu luotu: 08:34 (GMT +2).