Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Pölli
Onkos kukaan tutkinu tuota hukkaportin kellon tankoa että kuinka herkästi se liikkuu käsin ? (2LT kone ln65:ssa coolerilla) Kun tuo oma pirssi ahtaa tappivedolla 0,4 baria (imusarjalta) ja oon koittanu liikutella auton ollessa stopissa / käynnissä vähän sitä tankoa mut ei tunnu liikkuvan yhtään. Mietinnässä kävi vaa et antaako sen rakenne mahdollisuuden olla jotenkin jumissa jolloin ei ahda enempiä ? Syöttöpumpus on sinetti paikallaan säädön jäljiltä. Jos kunnossa niin mikähän olis helpoin konsti pikkusen nostaa ahtoja (johki 0,5-0,7 tienoille ? Ahdin tuossa ct20 ja siin tangossa ei näkyny mitään säätömahdollisuutta.
|
Eikös tätä ole jo puitu useamman kerran?
Millainen mittari sinulla on, joku kätsyn halpis voi näyttää omiaan, nestevaimennettu kunnollinen mittari antaa oikean lukeman.
Ct 20 ahtimia on ainakin 3.lla eri siipivariaatiolla, myös jos ahtimessa ei lue Ct20 niin se saattaa olla Ct12 tai jopa Ct9.
Ahtopaineen nosto ei sinua auta mihinkään, paineen voi huoletta nostaa 1kg vaikka ei kuuleria oliskaan.
Anna nyt hyvä mies sitä soppaa sille koneelle josko puhtia haet lisää.
Sen tangon voi katkaista (hieman lyhentää) ja tehdä jenkat, pitkä jatkomutteri siihen niin saa säädettyä.