Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #7  
Vanha 07.08.2013, 23:06
Häänrik:n Avatar
Häänrik Häänrik ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.12.10
Sijainti: PERÄseinäjoki
Viestit: 2.204
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 Näytä viesti

Tuo EDIC -siis sähköinen sammutin, toimii myös öljynpaineen vahtina; siis jos muutaman sekunnin paineet liian alhaiset, niin sammuttaa koneen.

Ja nyt sinulla ei siis toimi oikein, vaan kun väännät virran pois; niin edic jää surisemaan edestakaisin? JOS ei parane liittimien/johtojen/maadoitusten tarkistuksella/puhdistuksella ja edic:n moottorin sisäisten liukukontaktien tarkistuksella; niin menee vian hakeminen sähkötekniikan puolelle.... Siis joku kylmäjuotos hapettuma taikka kuivunut konkka tuolla ohjain ECU:ssa
p.s onko koelaudassa "EDIC" -kytkintä? toimiiko samoin kytkin molemmissa asennoisissa?
Onko varmaa tietoa? Meinaan mulla chevyssäkin aiheuttaa ongelmia tuo sähkönen sammuttaja.. Ainiin pitääpä mainita että siinä on 2H-moottori
Siinä väliin jää se sammuttaja runkkaamaan eestaas, ja vika katoaa kun tarttaa 3-12000krt uudestaan Öljynpaineita on aika vähän mutta tarpeeksi Jos jollakin tietoa mikä sen surraamisen aiheuttaa tai miten sen öljynpainevahdin saa ohitettua niin tack!
__________________
Jos sulla on vasara, mikä tahansa on naula. Jos sulla on hitsauskone, mikä tahansa on ihan mitä tahansa haluat sen olevan.
Toyota crown rs50
OmJ40 kilpuri. (Lähetään vaikka nollasta)
Plus muita romuja
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
BJ-40 Rakentelua ja parantelua. Pieniä päivityksiä sokkalanmäki Maasturiprojektit 20 22.11.2009 13:46
öljyvuoto bj:ssä HannuN Tekniikka & Jutustelu 5 10.05.2006 22:37
Lumiauravarustus bj:ssä HannuN Tekniikka & Jutustelu 19 03.01.2006 23:41
Nelikko jumissa BJ:ssä Palde Tekniikka & Jutustelu 4 29.11.2005 17:28
bj;ssä liikalämpöjä kristian Tekniikka & Jutustelu 7 03.11.2005 10:36


Sivu luotu: 12:02 (GMT +2).