![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Invertterit omatoimisissa aurinkosähköpuuhissaKohta rupeaa vuosi olemaan siinä vaiheessa, että aurinkopaneelit rokkaa. Jotta touhua voi kehittää, pitänee hommata parempi invertteri. Viime kesänä tuli vesivaraajaan laitettua sähköä 2000 watin siniaaltoinvertterillä ja syksyllä muutin varaajan toimimaan tasavirralla. Pimiän vuoden ajan olen tehnyt lämmintä käyttövettä kiukaalla ja pesukoneet tekee oman lämpimän vetensä. Naapurille meni jääkaappi- ja valosähköä. Mitähän seuraavaksi? Ihan supersysteemiä ei ole helppo tehdä kerralla. Olisiko hyvä veto tuollainen Victronin EasySolar II jos laittaa vaikka lämpöpumpun sen kautta: https://www.victronenergy.fi/inverte...asysolar-ii-gx Siinähän on ties mitä ominaisuuksia. Toisaalta Victronin 5000 sarja olisi oikeampi teholuokaltaan mikäli haluaa pesukoneetkin kytkeä. En ihan selvillä ole mitä kaikkea EasySolar II:sella voi tehdä, voiko sen kytkeä niin, että verkkovirta avittaa jos sen potku ei meinaa riittää tai akuissa ei riitä virtaa tarpeeksi. Tähän mennessä edukkain akku on ollut tämä: https://www.puuilo.fi/AKKU-AGM-220-Ah-518x276x242mm Niitä hankin kaksi viimevuonna, meinasin jos EasySolar II, pitäs harjoitella neljällä akulla. En ole varma siitä onk 24 ja 48 voltin akusto fiksumpi koska lataussäätimet vaikuttaa mihin jännitteeseen voi ladata. Nyt on 24 volttiin kykeneviä säätimiä 3. EasySolarissa on itsessään myös lataussäädin. Ideahan on kuitenkin se, että akkujen kautta kulkee niin vähän sähköä kuin mahdollista ja kulutusta siirretään valoisaan aikaan. Olisi hyvä kuitenkin pystyä vaikka pesukone käyttämään mihin aikaan vaan. Suunnitelmissa on, että kolmivaihe verkkovirtainvertteri tulisi joskus, mutta se olisi myöhemmin jos off grid touhuja harjoittelen parikkakymmenellä paneelilla tai kolmella kymmenellä, verkkovirtainvertteri olisi vasta neljällä viidelläkymmenellä paneelilla. Eka vuosi mennyt ihmetellessä miten paneeleita laittaa kun huomioidaan eri vuodenajat.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
https://www.victronenergy.fi/upload/...0-70-GX-FI.pdf
Siinä ainakin mainitaan, että: "tai käyttää energiaa sähköverkosta tilanteissa, joissa aurinkopaneelien tuottama teho ei riitä. Sähkökatkon tapauksessa EasySolar-II GX katkaisee liitännän sähköverkkoon ja jatkaa kuormien syöttöä itsenäisesti." Vähän ympäripyöreästi sen sähköverkkoon liittyvistä ominaisuuksista ja mahdollisuuksista on lyhyessä prosyyrissä kerrottu, mm. käyttääkö se verkkosähköä tasasuunnattuna invertterin syöttämiseen (paaneelista saadun virran lisänä) vai vaihtaako kokonaan AC-puolen ohitukselle siinä tilanteessa, että paneelien/akuston teho ei riitä. Mutta eiköhän niitä saa kysymällä maahantuojalta jne. selville. Akuston korkeampi jännite tekee invertterin toteuttamisesta helpompaa ja kaapelointikin käy ohuemmilla. Jos ei ole tarvetta 12 VDC käytölle, vaan kaikki kulutus otetaan kuitenkin invertterillä, niin 24 tai 48 volttiin kannattaa suunnitelmat säätää. Pieneen tehontarpeeseen saa 12 V sitten tehtyä kuitenkin tarvittaessa aika hyvällä hyötysuhteella DC-DC-muuntimella akuston 24 tai 48 voltista. Oletko tutkinut, miten invertterien ja lataussäädinten hinta/teho-suhde muuttuu, kun DC-puolen jännite nousee 12-24-48?
__________________
Jukka |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Säätimien puolesta yhteenlaskettu ampeeri kapasiteetti olisi siis 220. 24 voltilla 5280 wattia ja jos ei ota täyttä tehoa säätimistä, enempi kuitenkin kuin tuo invertteri pystyy ottamaan sähköä. Eli tällä hetkellä 24 volttiin olisi riittävä säädinkapasiteetti huomioiden myös, että kaikki paneelit ei tule samaan paikkaan. 48 voltissa epäilyttää onko heittää samanlaisia akkuja 48 voltin sarjaksi ja pitääkö olla jotain hienoja jännitteen tasaussysteemejä. 12 voltin rinnankytkennän totesin käyttökelpoiseksi ehjille seka-akuille. Juonena on, että tasaiset virransyöjät voisi siirtää ensin inverttiköyttöisiksi ja toinen lämpöpumppu on rakennuksessa, jossa pumpun voisi ajastaa valoisaan aikaan. Näin rakennus lämpeisi ison osan vuodesta pelkällä auringolla. Toinen juoni on kun käytössä on vain 3x25 ampeerin sähköliittymä, eikä mielelläön sen kuluja nosta, liittymää voi vapaammin käyttää jos on kunnollinen off grid muihin käyttötarkoituksiin. Esim. haluaa käyttää vaikka hieman järeämpää painepesuria tms. tai tulee sähköauto ajankohtaiseksi. Viimeksi muokannut tekniikkamies : 20.01.2020 11:26 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tasaimet pitää olla, mutta ei niiden tarvii hienoja olla.
|
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Tuollasia tuli kaks viimevuonna: https://www.puuilo.fi/AKKU-AGM-220-Ah-518x276x242mm Sitten oli 4 kpl 100 ampeerituntisia. Kaikki rinnan. Soveltui 12 voltin 2000 watin siniaaltoinvertterille. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään invertterit 2kpl | akp | O/M/V Muut | 3 | 27.03.2006 09:57 |