Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 4x4_76
Terragassilta saa myös dual-fuel sarjoja, mä olen Dodgeen sellasta suunnitellu asennettavan. Toimii 30/70 suhteella, eli 30% dieseliä mikä sytyttää sen 70% kaasua.
|
Vai toimii 30/70 suhteella? Tarkistapas muistakin lahteista, ettei tulisi pettymysta.
Noita LPG-Diesel asennuksia on taalla jonkin verran ja taalla ilmoitetaan kaasun osuudeksi 10-30 % ajotavasta riippuen. Kaasu kytkeytyy pois, kun kierrokset laskee joutokaynnille tai moottorilla ei ole kuormitusta.
Juttelin kaasuasennuksia tekevan asentajan kanssa, ja han suositteli kaasua ainoastaan tehdasasennettuihin turbodieseleihin. Etenkin turbottomissa dieseleissa kaasusta saatava hyoty on minimaalista ja jalkiturbotetuissa koneissa tulee kestavyysongelmia.
Kaasun kaytosta dieseleissa Australiassa on pitka ja varikas historia. Alkunsa se sai siita, kun rekoissa pitkissa nousuissa ei tehot riittaneet ja joku alysi ottaa kaasupullon hyttiin ja siita letku moottorin ilmanottoon. Kun tarvittiiin lisatehoa, niin kuski kiersi pullon venttiilia nappituntumalla ja aina joskus kavi, ettei kaasun syotto ollut aivan kohdallaan ja moottorista kuului kova parkaisu, kun osien kappaleet sinkoilivat.