Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kivinen
Tosin esim. piippu lämpiää aika kivasti ja voisi kuvitella lämmön siirtyvän sisä- ja ulkoilmaan vielä pari tuntia polttamisen jälkeen?
Onko mitään ajatuksia tai vastaavia kokemuksia lajista?
|
Hyötysuhde kaksoispesäkattilassa on toisinaan hyvinkin kehnonlainen. Meillä oli Jämän kaksoispesäkattila vuodelta 1960, asensin siihen puupuolen luukkuun tuon samaisen pellettipolttimen mikä on nyt 2006 asennetussa Tulimax PEL20 -kattilassa. Mittailin savukaasun lämpötiloja hormin lähdöstä, Jämässä ne pyöri jossain 280°C-300°C nurkilla, Tulimaxilla 120°C-170°C välillä riippuen kattilan tuhkaisuudesta. Eli puolet enemmän saa lämpöä noukittua talteen uudella kattilalla. Öljyä paloikin Jämän kanssa n. 3500 l/vuosi

, siksipä jotain piti tehdä. Pellettisysteemit on maksaaneet jo itsensä takaisin vuosia sitten.
Eli et voi laskea koivupilkkeen lämpöarvoja suoraan, koska hyötysuhde on varmastikin kaukana 100%:sta. Tuolla pellettipolttimella ja uudella kattilalla asentaja mittaili jotain 91-92 %:n hyötysuhteita.