Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 15.01.2013, 20:15
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja piippu Näytä viesti
Mistäs porukka on hommanut NP242 jakolaatikkoon nopeusmittarin rattaita? Pikaisella eBayn plaraamisella en löytänyt kuin ameriikasta muutaman, ja niistäkään ei ainakaan kysymättä kukaan ilmoittanut halukkuutta lähetellä Soomeen
Quadratec ainakin toimittaa, ja varmaan myös 4wd.com ja monet muut. Halukkuutta toimittaa löytyy, mutta pelkän rattaan toimitus voi äkkiä maksaa 40-50€ eli kandee yhditää johonkin muun tilauksen yhteyteen. Mulle kahdesta eri paikkaa tarjosivat n. 50$ lähetyskuluja 39$ maksavalle rattaalle (pieni kuplamuovitettu paperipussi, n.400g), mutta kun ostin rattaan, quick disconnectit, uudet etuvetarit ja kaikenlaista muuta pientä niin koko hivakan (n.20kg, kaksi isohkoa laatikkoa ja tilauksen kokonaishinta 975$) lähetyskulut oli alle 100$



Lainaus:
Vai meneekö ihan turhaksi hifistelyksi koko rattaiden puljaaminen 31" renkailla....eli onko mittarin heitto vielä sallituissa rajoissa tuolla rengaskoolla? (katsastusta tässä haaveilen ja toiveena olisi että läpi laakista ilman kilometrin pituista vikalistaa )
Jos on orkkisvälitys ja oikeasti 31" renkaat niin mittarivirheen pitäisi olla aika liki nollaa. Tsekkaa GPS:llä niin saat varmuuden. Jos on välityksiä vaihdettu tiheämmäksi niin sitten siitä riippuen on mittarivirhettä. Muistat vaan että mittari sää näyttää joko juuri oikein tai liian paljon, mutta ei YHTÄÄN liikaa.

Mulla esmes. oli Grandissä 32" renkailla ja 3.73 välityksillä mittarivirhe 100km/h nopeudessa pari kilsaa tunnissa GPS:llä katottuna. Muistelisin että 31" pinnoitetuilla ylikokorenkailla (=31.8") ja 3.55 välityksillä XJ:ssä näytti mittari pikkuisen liian vähän.

Sitten se kolmas asia, mulla on toi Grandin alkuperäinen ratas ylimääräisenä enkä sillä tee mitään, monihampaisen tarvitset ja onko sulla uudempaa vai vanhempaa tyyppiä (eli pitkä vai lyhyt akseli)?
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.

Viimeksi muokannut Timo_L : 15.01.2013 20:18
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. 754 Tekniikka & Jutustelu 9 17.09.2010 09:10
Taasen jeep xj kysymyksiä NORT Tekniikka & Jutustelu 2 11.12.2009 09:09
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 13.09.2008 11:40
Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) SuurSyömäri Tekniikka & Jutustelu 24 23.11.2005 19:59
Jeep Wrangler kysymyksiä Tepa Tekniikka & Jutustelu 8 12.01.2004 14:13


Sivu luotu: 06:52 (GMT +2).