![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Noista konttoreista. En ole oikein koskaan luottanut tuohon katsurin ruostenuijaan. Oma kun on kilon moska millä menee läpi varmasti jos on haperoa yhtään. Mm vetokoukku oli omassani niin hyvin kiinni vaikka oli juuri katsastettu, että kun otti lekalla koukun päähän kymmenisen kertaa olan takaa niin tippu koukku lattialle. Onneksi tuli testattua, kun on tuota hieman arvokkaampaa lihaa kyydis välillä. Ja just tää et muutosten tekeminen on välillä hieman hikistä hommaa. Laitoin intercoolerin ja oli teholaput keväältä. Ei kelvannu, tahto tuoreemmat. Sit soitti perään ja vaati yhteneväisyystodistukset rungon, jarrujen ja akseliston suhteen. Hommasin 44 sivua paperia mis oli tän aussimallin TB42E tiedot (173hp). No inssi oli ollut s-postilla yhteydessä autokeskukseen ja sielt oli vaan tuumattu kun oli yhteneväisyydestä kyselly: ''Kyllä on. T:autokeskus''. Eli itse tuli tehtyä turhaa työtä, mutta mitä pienistä. Ja nyt otteessa lukee jopa coolerin MITAT! Ja hauskuutta lisäsi se, että koneesta vuosi öljyä omasta mielestä häiritsevän paljon. Ei sanonut sanallakaan, mutta taisi arvata et korjaan asian. Tuli muutama voimasana sanottua kun huomasin vuodon asemalla ![]() ![]()
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
mitenkään tämän topickin alottajaa kohtaan en nyt kohdista tätä seuraavaa kommenttia vaan ihan yleismaailmallisesti.
kumma juttu kun monet(ei kaikki) käy katsastaa autoo, ja kuulee et oli saatanan mukava katsuri, päästi läpi vaikka oli pari reikää ja muitaki vikoi yms... mutta auta kun oot auton ostanu ni sillon katsurin olis pitäny olla oikee vitun tarkka mulkku ja syynätä kaikki ![]() itsekkin kerran oon ollu hyvin ilonen kun hiluxi meni leimasta läpi vaikka itse tiesin että taatusti jarruista pomppaa, sain puhumalla läpi kun näytin et osat on tos jalkatilassa mut oli väärät ni en saanu nippuu... lupasin laittaa heti kuntoon, siis ei ollu mitää vakavaa vikaa jarruissa, vähä takapää tehoton kun paineensäädin paskana. mutta kuitenkin olin pirun onnellinen ja kehuin kaikille et saatanan hyvä katsuri oli. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Tuosta puoltamisesta. Oma Hj ei puoltanut jarrudynamossa mutta tiellä kun jarrutti niin jopa puolsi. Syynä oli U pulttien löystyminen ja puslat. Ilmeisesti akseli kääntyi vinoon kun jarrutti. Nuo kun korjasin niin jopas loppui puoltaminen.
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Itellä on se logiikka, että auto laitetaan kuntoon ennen katsastusta ja jos siitä huolimatta jotain korjattavaa löytyy, niin hyvähän se vaan on. Vika/viat korjataan ja uudestaan konttorille. Mitä enempi tien päällä on kunnosssa olevia autoja, sen parempi se on kaikille.
__________________
Tumpula Racing Team |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Noh ei nyt sentään kaikkea syynätä, mutta jos koukku tippuu ensimmäisessä mutkassa kärry perässä tai varanen heitossa tielle ei se oikeen autonkäyttäjän vika ole. Kuullut olen sellaisestakin tapahtumasta missä kaupan ehtona oli tuoreleima, myyjä ei edes mennyt halliin katsomaan, että katsuri saa rauhassa tutkia ja innolla piestä, että pienetkin löytyy. Noh leima tuli ja parin viikon päästä soitto, että tunkki meni pohjasta läpi runkopalkista tosin ensin ![]() Auto katsastustarkistukseen johonkin adhd huollon tapaiseen reikiä rungossa useampi ruuvarilla painaen, helmoissa sormella tehtäviä reikiä, alapallo väljä ja jotain muuta hylky vikaa ja pari liikennevaarallistakin. Eli katsuri ei ollut edes kattonut autoa kun ei ollut ketään vahtimassa ![]() Pari juttua kuullut raskaaseen kalustoon liittyen: sumuvalojen suuntauksista itketty, mutta alustan ilmasäiliön pantoja ei huomattu vaan pönttö tippui ittekseen pari kuukautta leimaamisesta ja toisessa tapauksessa takaiskarien tukiputki oli toisesta päästä ruostunut sentin irti ja lopullisesti irrotessaan katkoi alustan ja jarrujen letkuja. Huolto mies joka palkin vaihtoi oli sanonut, että rengas raudalla painamalla olisi huomannut palkin olevan ruostunut pultattavista laipoistaan irti ![]() Hengenvaarallisia nämä viat, mutta hylkäys viat on sitten kosmeettisia ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Harbor Cruisers |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Nyt kun on konttoreillakin kaikenlaisia kliffoja tapahtumia kuten Katsastusten Yö ym. Niin oisiko ideaa järjestää semmoset perinne katsastus viikot missä oisi semmonen aito 70-80 luvun katsastus meininki?
Eli asiakas saa seistä turpa kiinni ja naama näkkärillä Herra Insinöörin hoitaessa puhumiset eli lähinnä vittuilun. Ja silloin voisi olla käytössä se vähän isompi ruostevasara samoin kuin rengasrauta ym. asia välineet. Eikä kahvia paljon tarjoiltaisi!!! Vaan asia meininki ja annahan olla jos peilissä on wunderbaumi niin se on hylky!!!! Oisi ihan piristävä poikkeama nykymeininkiin nähden. ![]()
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |