Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #30  
Vanha 13.11.2012, 10:04
estate estate ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.10.11
Sijainti: Kyyjärvi
Viestit: 106
Perusasetus

Kaverilla on nelivetonen omavalmiste rakvaattori. Kone ja laatikko etuvetoisesta Nissanista (kone ja laatikko pitkittäin), taka-akseli foortista ja etuakseli sekotus fiatia, bemaria ja ties mitä. Kulkee isoimmalla pykälällä jotain 80:ä ja pienimmällä vaihteella tyhjäkäynnillä kävelee ohi. Porttaaleja tai planeettavaihteita napoihin kaveri on suunnitellut, että saisi vetoakselit/nivelet kestämään. Nykyisellään eivät kestä pienillä vaihteilla aiheutuvaa vääntöä. Myös jotkut jykevämmät akselit voisivat tulla kyseeseen jos löytyisi riittävän kapeat, Suzukin akseleita kaveri jo katseli sillä silmällä.

Toisella kaverilla on samantyylinen vehje, kone on Volvon B20, laatikko 850 Volvosta, taka-akseli kavennettu 240:n, etuperä bemarista, etunavat 850:stä ja vetarit sekotus bemaria ja volvoa. Etuvetonivelet on tässä vehkeessä heikoin lenkki.

850 Tdi automaatti Volvos olis aika hyvä tekniikkapaketti, toki syöttöpumpun sähköohjaus aiheuttaa ylimääräistä päänvaivaa.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Tallin ja katoksen suunnittelua osilpi Chit-Chat 0 16.11.2009 21:07
Mikä meni hojon jakis remontissa väärin? Gravedigger Tekniikka & Jutustelu 7 20.08.2008 19:55
sytkän suunnittelua... mauno Tekniikka & Jutustelu 12 15.01.2007 14:04
Kokeeneemmat offajat/Härvelin rakentajat hoi! Kovakalu69 Tekniikka & Jutustelu 49 20.06.2006 11:01
Lämmityslaitteen suunnittelua ja rakentamista Shuttle Tekniikka & Jutustelu 7 11.09.2005 18:20


Sivu luotu: 19:19 (GMT +2).