![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vähän ehkä myöhässä mutta kysäiseppä käyttäjältä Blackbear,ainakin viimekesänä sillä oli yks jakis irrallaan.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Saatanallisen vanha aihe mutta onko kukaan saanut tätä asiaa etenemään suuntaa tahi toiseen? Itsellä olis syksyllä tarkoitus nakata jakis yhdelle sepälle joka kattoo kuinka tiheät välit sinne saa tehtyä,niin jos joku olis tehnyt niin vois kertoo vähän mittoja millaisilla on tehnyt. Tarkoitus olis tehdä vain kaks hampikasta suoraksi jolloinka isopuoli pysyis vakiona ja ulosotto käytössä,ainakin niin katseltiin että onnistuu ulosottoa teurastamatta. Pitää vaan purkaa tuo jakis loppuun että näkee kuinka ison hampikkaan sinne sisään saa mahtumaan,tuo jakis kun on niin typerän mallinen
![]()
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla. LaMaas ry www.lamaas.fi www.lamaas.1g.fi https://www.facebook.com/LaMaasRy |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Entäs tuplajakis? Itse olen vähän tuollaista suunnitellut. Ainakin "pikkulaatikon" perässä olevassa jakiksessa sisäänmeno akseli ja etu- ja takakardaanin akselit samalla boorilla. Pari laippaa ja niiden väliin hitsailee kuoret ja laittaa tuon pajen normivälityksen siihen, tällä sais 1,9...+1,9.. välitykset. Tuohon ei pitäisi olla hankalaa toteuttaa sekä nopeaa että hidasta puolta. Itselle kaavaillut pelkkää alennusvaihdetta kun omassa käytössä ei nopeaa puolta tarvi. Tällainen ois tarkoituksena yrittää värkätä mutta saattaa jäädä syksyyn tuon toteuttaminen. Tuosta tulisi tuollainen jotain 150mm pitkä paketti siihen päälaatikon ja jakiksen väliin.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Pitää siihen tietysti sisäänmeno akseli puoleen tehdä "laakeripesä" ja hieman koneistustakin tarvii mutta ei pitäisi olla ylivoimainen tehtävä.
|
#6
|
|||
|
|||
![]() pajeron tuplajakis
päälaatikon ja jakolaatikon väliin tupla jakis,on oltava nopea ja hidas puoli.on lyhyt paketti, etukardaanin akseli tumpista saa väli jakiksen akselin.hivenen sorvia ja pari väli laippaa. välitys hyvä mutta takimmaisen jakolaatikon ketju porsii heti 35 kumeilla.
|
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla. LaMaas ry www.lamaas.fi www.lamaas.1g.fi https://www.facebook.com/LaMaasRy |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
ostettu | KössiKenguru | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 02.12.2007 21:53 |
Hilux jakolaatikon välitys? | Uusis | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 11.06.2007 05:41 |
O: LJ-70 jakolaatikon välitys | Oskulennu | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 06.03.2007 07:56 |
Suzukin jakolaatikon välitys muutosta ? | sako | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 15.02.2007 15:15 |
Jakolaatikon välitys | Antte | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 10.01.2007 18:00 |