![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Ei muuten onnistunut. AutoFennicassa sanottiin, ettei heillä ole mitään MT/R 31" tietoa, joten en saanut mitään uutta. Täytyy käydä tuolla kokeilemassa. Vinkkejä otetaan vastaan.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Se on kyllä jännä miten noista renkaista katsurit pitää hirveetä haloota, kuinka monta onnettomuutta on isot renkaat oikeasti aiheuttaneet??? ja jos renkaat mahtuu pyörimään auton alla esteettä niin mikä siinä sitten on niin ahistavaa katsurille niissä rengaskoissa?
kyl se taitaa olla noi vanhat 70luvun opelit sun muut mihin laitetaan ämpärin kokonen turbo kun ei ole väliä päästöillä ja vähä jarruja parannellaa ni avot, sellases vanhassa vannassa sit 2-400kaakkia ni kumpikoha se on vaarallisempi? tollane turboamme kaahaamassa vai isorenkainen maasturi joka ajaa jo oman kuulonvaurionsa puolesta max 80kmh? itellä wranglerissa "vain" 31t mutiaiset ja ei ole mittariheittoa ollenkaan kun on gpsillä tarkistanu... |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Se on noi setukset ja lakipykälät mikä niitä katsureita ajaa tuohon touhuun. En minäkään kyllä näe kauheasti järkeä että noi on sitten millin heitoista kiinni, jos olisi tässäkin hommassa järki käytössä niin voisi olla nuo rengasmuutokset vaikka 51mm +/-5mm lähimpään kokoon. Niin pienillä heitoilla ei ole väliä, mutta saisi silloin tuota rengasvalikoimaa ihan eri tavalla.
Sen ymmärrän että kauheasti ei auta raideleveyttä tai rengaskokoa kasvatta ilman muutoksia akselistoihin tjsp., koska kyllähän isompi rengas ja kasvatettu raideleveys vääjäämättä lisää tuntuvasti akseleille, ohjaukselle ja jarruille tulevaa kuormitusta. Esim. juuri XJ/TJ/ZJ- vekottimissa kun on jo alunalkaen varsin heikot jarrut ja noi etunavatkaan ei kestävimmästä päästä ole, niin tuollaisella perusvaihdolla orkkisrengas ->33" X 12.50" renkaaksi 15 x 8 -12ET vanteella, niin jos yhtään enempää tulee kilsoja niin alkuperäisillä Timkenin navoilla ajaessakin saat olla niitä vaihtamassa 30-50tkm välein vs. pikkurenkailla 150tkm. Samoin 33" renkailla jarrut on aika hanurista, ei tahdo enää pysähtyä niinkuin pitäisi. Toisaalta, oikein tehdyillä muutoksilla en henkilökohtaisesti näe mitään syytä sille miksei autoon voisi laittaa alle leveämpiä/ järeämpiä akseleita isommilla jarruilla, ja vaikka niitä 35" tai 37" renkaita. Joka tapauksessa sellaiset autot olisi niin pieni vähemmistö liikenteessä ettei sillä olisi liikenneturvallisuuden kannalta mitään käytännön merkitystä. Vituttaahan se kun täytyy pikkurenkailla ajaa, mutta minkäs teet.. ei tunnu siltä että homma olisi ainakaan helpottumaan päin, kun kunnon maastorenkaiden saaminen EU- alueelle on jo tehty niin vaikeaksi (kalliiksi) ![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Raja on raja, jos se olis +5 mm, niin taas jäisi renkaita millin päähän. Wiikille löytyy varmastikin sähköpostiin kopio tuosta 31" lapusta jos tarvetta. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Moi
Kiitos MaTTi, sain jo kopion toisaalta. Huomisaamuna muutoskatsastus varattu, joten eiköhän se siitä. Raportoin sitten miten meni. Viimeksi muokannut Wiikki : 27.06.2012 07:00 |
#6
|
|||
|
|||
![]()
No niin, menihän se läpi. Isoimman keskustelun aiheutti mallisarjan tunnus rekisteriotteessa, joka oli Trafin antama kun taas lapussa luki Wrangler TJ. Mutta onneksi maalaisjärki voitti ja nyt on leimattu nämäkin renkaat.
Seuraavaksi tosiaan alkaa mietityttämään levyjarrut taakse ja tietysti tiheämmät välitykset ja lukkojakin tietysti tarvittaisiin kun renkaissa on entistä vähemmän (!) kuviota... Mutta ensiksi pitäisi päästä metsään kokeilemaan noita. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Ne Trafin mallisarjan tunnukset tuntuu aika omituisilta toisinaan, kun ei tunnu olevan mitään tekemistä tehtaan ilmoittaman kanssa. Vai onko sulla mahdollisesti pitkä malli, mikä on virallisesti LJ?
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Trafin tyyppikoodeissa ei Jeeppejä erotella ZJ, TJ, YJ, WJ -tyyppien mukaan, noita ei ole mainittu missään. On vaan jotain valmistenumerosta ongittuja numero-kirjain otoksia, joista saattaa puuttua joku merkki välistä.
|
#9
|
|||
|
|||
![]()
No niin, menihän se läpi. Isoimman keskustelun aiheutti mallisarjan tunnus rekisteriotteessa, joka oli Trafin antama kun taas lapussa luki Wrangler TJ. Mutta onneksi maalaisjärki voitti ja nyt on leimattu nämäkin renkaat.
Seuraavaksi tosiaan alkaa mietityttämään levyjarrut taakse ja tietysti tiheämmät välitykset ja lukkojakin tietysti tarvittaisiin kun renkaissa on entistä vähemmän (!) kuviota... Mutta ensiksi pitäisi päästä metsään kokeilemaan noita. Kiitos kaikille henkisestä tuesta ja keskusteluun osallistumisesta sekä arvokkaista tiedoista. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Pätkä pajeroon 33x12,5 renkaat otteeseen ? | Concrete | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 10.01.2012 09:33 |
33" RENKAAT OTTEESEEN | carman | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 25.09.2011 20:07 |
35" otteeseen | bj-hj bertta | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 26.07.2009 09:25 |
Myydään Goodyear wrangler 33"-12,5"-15" renkaat | kome | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 24.08.2008 13:33 |
Chevyyn 35" otteeseen? | Olkku | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 20.07.2008 00:41 |