Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 28.08.2011, 21:56
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.336
Perusasetus

Eipä mitään ole oikein tapahtunut, mutta laitetaan nyt pari kuvaa edes. Sisu seisoo sateessa pihalla, DD on kuivassa tallissa.



Siinä on kuva suodattimista, saattaa jollekin olla apua jos samanlaiseen moottoriin etsii putsareita. Eli Frammit ovat polttoaineen karkea- ja hienosuodatin. Vaakassa makaava harmaa töttero on öljyn suodatin, ja viereisessä pahvilaatikossa näkyy sen valmistaja ja osanumero.

Suodattimet makaavat öljypohjan päällä. Se tuli oikaistua, putsattua maalista, ruosteesta ja öljyn kurasta. Ja pintaan kerros mustaa panssarimaalia.

Edessä oleva musta tötterö on öljynsuodattimen kotelo. Jollakin huoltomiehellä ei ilmeisesti ole ollut tuumaisia työkaluja, joten kiristyspultti oli nuljattu putkitongeilla pilalle. Sorvasin pultin avainkannan jämät pois, ja sovitin päähän M14 kovan mutterin. Puikolla kiinni, ja avot, hyvä tuli. Putsarin purkkia hiplasin vielä hieman, ja maalia päälle.



Paljon puhuttu blower killuttelee vielä narun päässä, tässä kuvassa se on ylös-alaisin. Lamellit alkavat olla melko puhtaat, on niitä muutama tunti rätillä ja CRC:llä hinkattukin. Ahtimen molemmin puolin näkyvissä urissa kulkevat pultit, joilla puhallin on kiinni lohkossa.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
suzukin tuunausta oska80 Maasturiprojektit 39 20.01.2015 23:18
Suzukin ja Pajeron Tuunausta offipete Maasturiprojektit 5 15.10.2007 18:59
Suzuki Jimnyn tuunausta MiggoVilkastus Tekniikka & Jutustelu 11 04.06.2007 08:07
Venäläistä tuunausta.. samisami2 Chit-Chat 3 15.02.2007 11:23
stRangen "tuunausta" pee Tekniikka & Jutustelu 7 18.09.2006 21:07


Sivu luotu: 09:25 (GMT +2).