Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 22.08.2011, 13:10
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.409
Perusasetus

Komeassa kunnossa tosiaan on

Tutki käsikaasun ja siitä edelleen kaasupolkimelta lähtevä vivusto, joka kai siinäkin mallissa kiertää konen takakautta koneen toiselle puolelle säätäjälle. Siinä on monta niveltä matkalla, olisiko väljää jossakin? Pumpun säätövipu pääsee laskemaan sammutusasentoon, jos ei ole tyhjäkäyntiä mutta muuten toimii.

Vinssin voimattomuuten vaikuttaa varmasti se liejulammikko, jos on alkuperäinen kiilahihnalla välitetty pumppu, hihnapyörä luistaa. Se pumppu ei mikään mahtava ole ollut muutenkaan. Mogin vakiopumppu on ollut vain aurahydrauliikkaa ja kippitunkkia varten.

Voimanotosta saisi hydraulitehoa irti isolla pumpulla ihan eri tavalla, mutta sitten se pysähtyy, kun kytkimen painaa. Siinä ei taida olla kaksoiskytkintä, missä veto pyöriin katkeaa kytkinpolkimella ensin ja PTO vasta alempana?
__________________
Jukka
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty nuffield universal four hj O/M/V Muut 0 18.11.2010 19:27
Speed Motor Circus lantikka Tapahtumat 29 12.04.2010 19:33
Blower motor MakeO Tekniikka & Jutustelu 9 17.09.2005 15:10
Shift motor? Moparmies Tekniikka & Jutustelu 2 11.08.2005 21:08
CANAL MOTOR jeeppi-eki Tekniikka & Jutustelu 2 09.06.2004 22:09


Sivu luotu: 05:50 (GMT +2).