![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() tekemisen meininkihän on erinomainen!
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Mukava kattella hyviä projektikuvia.Jatkakaa samaan malliin.
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Palkkihelmat
Hitsari lähti partioleirille, mutta aika hyvin projekti on edistynyt. Hitsaustaito kehittynyt tunti tunnilta ja lankakilojen mukaan. Menossa on toinen rulla ja toinen kaasupullo.
Mätää löytyy Kylkiputkien sovittelua Monttöörit Jälki paranee Mätää paljastuu aina vaan lisää. Ei tartte kun teräsharjalla sipaisee, niin reikää löytyy. Kohta loppuu peltikin. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Pakoputki sun muuta
Oikea helma kasassa
Vasen helma ja renkaan sovitusta. Huomaa kiinalaisen tarvikelokasuojan mittatarkkuus! Yksikään reikä ei sattunut kohdalleen. Samurai new look. Taisi tulla aikaisemmin mainittua, että 410:n lokasuoja pelteihin käy vain 410:n grilli. No tästä tulee custom Samurai. Kasattiin vielä lauantai iltana Juuson kanssa Motonetin mutkista putki Makelle. 2" tavaraa alusta loppuun. Testattu Juuson vehkeessä. Laulaa vähän liiankin hyvin. Hyvältä näyttää. Sai ripustettua alkuperäisiin kannattimiin helposti. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Eikö 2" putki ole liian isoa noin pienen moottorin perään? Kyllähän sitä meteliä löytyy mutta tehot ja väännöt katoavat täysin.
http://www.martelius.com/?type=0&id=5
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Aivan samaa mieltä! Bensaa palaa kyllä ja tehot uupuu, muutenkin jo laiskasta koneesta loputkin poikkeen ![]() ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Sieltä uupuu jotain oleellista, jos kerran iso putki vie tehot.
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
En nyt oikein tätä ymmärrä ?
__________________
Tumpula Racing Team |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Niin kuin en minäkään.
Empä ole huomannut että suzukeja olis 2T koneellakin... ![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Olen kyllä kuullut puhuttavan samaa tuolla ameriikan auto puolella toden peräisyydestä en tiedä sen tarkemmin ja kyllä sillä pakoputkistolla on merkitystä 4 tahtikoneessakin.
Luulisin kyllä että pakosarja sitä moottorin luonnetta tuossa eniten sanelee??? En asiasta sen tarkemmin tiedä... Eikä kiinnostakkaan... paljon helpompaa ahtaa... ![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]()
Nooh.. Kokeilen jos pystyisin verbaalisesti selittämään asian.
![]() -Sylinteriin menee A määrä ilmaa. -Samaan sylinteriin menee B määrä bensaa. -A+B=C. -C on pakokaasuannos määränä joka on suoraan verrannollinen A:n ja B:n yhteismäärään. -Kuuma pakokaasuannos menee pakosarjan kautta pakoputkeen. -Pakokaasu menee putkea pitkin kohti ulos ja jäähtyy samalla. Muodostuu alipainetta. -Alipaine vetää uutta pakokaasuannosta joka taas jäähtyessään vetää seuraavaa. Jos vapari 4-tahtikoneessa on liian iso putki niin tuota alipainetta ei synny ja männän on työnnettävä vastapaineeseen pakokaasua. Saako tuollaisesta mitään selkoa? ![]()
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Project: Amaranth | piparix | Maasturiprojektit | 23 | 10.02.2009 21:31 |
rojekti suiza*KUVIA* | vertti | O/M/V Ajoneuvot | 32 | 29.07.2007 07:52 |
O: Pikku Suiza | ippendale | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 18.07.2006 10:22 |
Project: Bajeero | cruiseri | Tekniikka & Jutustelu | 57 | 16.04.2006 13:09 |
Suiza Hertzikassa? | AVRO | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 08.10.2003 01:37 |