Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #30  
Vanha 11.07.2011, 20:55
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.456
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Picu Näytä viesti
Eli vahvistetaan.

Eilen radan "tarkistuskierroksella" Ossi oli kävellyt konttien päällä ja arvuutellut pintapellien kestävyyttä sillä ne ovat todellakin pletkua peltiä.
Mutta konttien päällä on ajettu aikaisemmin 2550 kg painavalla Mitsulla ja Ossi tuumaili että eiköhän nämä kestä kun kestivät senkin. Kontit ovat täynnä klappeja ja tuettu toista päätyä lukuunottamatta maa-aineksella. Jos katot olisivat lossanneet, tiputus olisi ollut jotain 50 sentin luokkaa, sitten olisi tulleet klapit vastaan.

Mutta kun asia tuli puheeksi ja sitä hieman on itsekin arvuuteltu, Ossi päätti että tukirautoja hitsataan. Ei luoteta että kestäisivät ilman.
Juu, kyllähän ne paljon tälliä pystyy ottamaan vastaan, mutta kun pettää niin sitten voi käydä hassusti. Itse kun olen satamassa töissä niin noita laatikoita on jokunen tuhatta tullut käsiteltyä, ja myös vaurioita Ja toisaalta konttikorjaamolla nähnyt että miten niitä korjataan ja kuinka paljon.

Kontit tosiaankin kestää staattista kuormaa nurkkien päällä aivan julmetun paljon, ja toisaalta ei ne kyljet/ katto/ yläpalkit mitään heikkoja ole, mutta huonolla tuurilla sitten hajoaa silloin kun ei pitäisi. Ja koska kattoa ei ole tarkoitettu kestämään jatkuvaa kuormaa ja muodonmuutosta, niin se ennenpitkää väsyy ja repeytyy jostain. Viiltää äkkiä renkaan kyljen tai pahimmillaan ajajan, mitä tuskin kukaan haluaa. Muutaman vahvikkeen hitsaaminen ei ole paha rasti verrattuna ihmisen paikkailuun
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Rata BMW elhapero O/M/V Ajoneuvot 2 04.12.2009 22:07
Rata Camaro -67 O/M/V Muut 2 24.08.2005 06:55
Lahden rata? Tapahtumat 6 22.10.2003 09:51
Alastaron rata-ajopäivät la 21.9 klo:9-11 ja 13-15 Tron Yleiset 0 19.09.2002 07:28
Rata-ajot ?? ZR1 Yleiset 0 20.03.2002 14:37


Sivu luotu: 09:48 (GMT +2).