![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Pajero vs hoojiiEli nyt pitäs valita kumman ottas. Sama hinta, molemmat ajettu 500tkm. hoojii -83 ja pajero -92. Molemmat suht vakiokunnossa. Lantikassa ei lukkoja muuta ku ovissa, pajerossa takalukko. Molemmat huoltoautoja, tässä lantikkaa puoltaa se että on 3paikkanen. Normi kakkosautoksi tulossa, mettäteillä kurvailuja tuskin paljoa mettässä. Vaikka jos pajeron ottaa ei varmaan tarvi kuvitellakkaan kivikossa rymytä ilman muutoksia. Pajero houkuttelis uudemman olemuksen takia(emännän painostuksen...) mutta ajaako tuommosella naama hymyssä vuodesta toiseen ilman kummempia remontteja? Mätäneekö nämä gen2 kuin pahasti? hoojiistä on 2vuotta sitte laitettu kaikki ruosteet...
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Ite ottasin hj:n ihan vaan jäykän etuakselin takia
![]() osia taitaa saada molempiin aikas yhtä hyvin.. valitset sen mistä ite tykkäät, toiset tykkää äidistä ja toiset tyttärestä ![]() Täähän on vaan mun mielipide ![]()
__________________
MudastaPois.Com Tai sit not Team Rotta-Racing Ry K-Nummi |
#3
|
||||
|
||||
![]() Ei näin.... |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ota se pajero, on ajettavuudeltaan aivan eri tasolla kuin joku kolkytvuotta vanha LANTIKKA. Sopii emännällekin henkilöautomaisuutensa takia.
Ja kulkua löytyy ihan tarpeeksi satunnaisiin "offihommiin" takalukon kanssa. 33" kumet+50mm korikorotus alle niin hyvin pärjää. Eikä se vakio LANTIKKAkaan ole mikään kummoinen peli, vaikka lievästi tojotamiesten mielipiteistä sen kuvan saa. Eli kivikkoon ei ole asiaa oikeasti kummallakaan. Taas sitten jos mopon karkaaminen on odotettavissa, jäykkäakselinen on oikea valinta. Pajeron remppaaminen on halpaa, koneeseen rebuild kitti ja uusi kansi n. 500€ sumujen saarelta. LANTIKKAan taitaa maksaa karvan verran enemmän. Kato pajerosta levikkeiden alle, jos semmoset on. Sieltä löytyy mätää melko varmasti jos on löytyäkseen. LANTIKKA ![]() ![]()
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Kannattaa käydä katsomassa ajoja niin asia on selvä. Molemmat ovat persiistä jos väärä kuski mutta pajerolle ääni täältä
![]() ![]() Tojotilla on mätänemisongelma suurempi koska koko auto on suurempi. Viimeksi muokannut Punanenä : 14.05.2011 16:14 |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Nyt Punanenä hiljaa tai alkaa nenä punottaan
![]() ![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Hommasin jokuaika sitten tuollaisen pajeron vm-93 gls.
Voin sanoa että ensimmäinen maasturi minkä ajattelin pitää pitenpään. Tämä yksilö erittäin hyvillä varusteilla: vakkari, ilmastointi ym. sähköhilppeet. Kävin koeajamassa myös hj61:stä mutta ei miellyttänyt tai sitten en löytänyt yhteistä säveltä. En tiennytkään että näin mieluisa on ajaa gen2 pajero ja löyty vielä tarpeellisin varustein. Ei muutako koeajolle, eiköhän jokaiselle mieluisa kampe löydy. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Nii ja eihän tossa pajerossa ole airbäkkiä vänkärille? LANDCRUISER HJ60 ois siinä parempi kun tarvis toisinaan saada pari turvaistuinta mukaan. Nii ja niihin penkkeihin tulee täytettäki. Ja mun ajotarvetta kuvaa varmaan hyvin se että oli aiemmin ln110 hilux jolla pääsin ihan tarpeeksi pahoihin paikkoihin. Muuten vakio mutta 33" AT renkaat. Tuo ruoste on ihana asia, ukolla oli gr patukka, se tuntu välillä ettei tallissa kerkee hitsaamaan sitä mukaa ku toisesta päästä mätäni... Muuten laittasin tuommosen mutta ei kiinnosta alkaa autoa hitsipillillä kasassa pitämään, muut remontit kyllä hoituu. Hitsaaminen on perseestä. Tai sitte mä en vaan osaa.
|
#9
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
pellit on varmasti paskaa molemmissa, useimmiten ns. ruostekorjaukset ei kestä paria vuotta kauempaa. useampaa hoojiin vaihde ja jakolaatikkoa olen ollut avaamassa ja yhtään ei ole tullut vastaan sellaista joissa ei olisi laakerointi välttämätöntä!!! lienee sama pajeroiden laatikoiden kanssa. purkaamoiden vaihtolaatikot on samanlaista paskaa kuin se hajonnut. jos et siis rakasta korjaamista, sinulla ei ole lämmintä hallia, sijaisautoa remontin ajaksi, PALJON AIKAA, hyvät hermot ja ennenkaikkea loputtomasti rahaa korjauksiin NIIN ÄLÄ OSTA MAASTOAUTOA!!!!! sitten jos välttämättä haluat tämän tyyppisen auton niin osta joku aihio josta rakennat kaiken uusiksi niin täten toimimalla saa varmasti luotettavan auton jota osaa korjata ja huoltaa kun on itse sen tehnyt uusiksi. aikaa tällaiseen toimenpiteeseen voi varata pari kolme vuotta. muuten unohda koko juttu, tämä ei ole harrastus vaan elämäntapa. jos metsästät tai muuten tarvitset välinettä metsätiesiirtymiin niin aja henkilöautolla niin pitkälle kuin pääset ja kävele loppumatka, kävelymatka ei useinkaan maastoauton hankinnalla juuri lyhene. |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#11
|
|||
|
|||
![]()
Hinta/laatusuhteeltaan varmaan pajerot ovat parempia, paremmat tieominaisuudet ja aika paljon uudemman auton saa samalla rahalla. Eri asia sitten jos maasto-ominaisuudet ovat ykkösasia.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
hoojii 60 ei käynnisty!? | maurichia | Tekniikka & Jutustelu | 30 | 23.01.2011 12:22 |
Myyty Hoojii 60 -84 | artsi777 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 23.10.2010 07:35 |
Myyty HooJii 60 -84 osina | artsi777 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 22.10.2010 21:41 |
Myyty hoojii | artsi777 | O/M/V Ajoneuvot | 20 | 05.09.2009 17:08 |
M:Hoojii 60 paku | Humu | O/M/V Muut | 16 | 06.03.2005 11:28 |