Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 30.01.2011, 21:19
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Tuossa eräs tuttu osti 2.8 koneella varustetun ja kuorma-autoksi rekisteröidyn. Kovasti kehuu. Kulkupuoli on kuulemma kunnossa kun 170 kelaa melko helposti mittariin. Lämmön suhteen ei ole ongelmaa, tosin tuo peli on rekisteröity 9 hengelle ja sinne taka-osaan ei tahdo lämpö riittää.

Niveleitä kuulemma menee, mutta sama ongelma se tuntuu nykyään olevan ihan kaikissa autoissa.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 30.01.2011, 21:28
VonLeka:n Avatar
VonLeka VonLeka ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.10.05
Sijainti: TEXAS
Viestit: 2.807
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nerd-O Näytä viesti
Tuossa eräs tuttu osti 2.8 koneella varustetun ja kuorma-autoksi rekisteröidyn. Kovasti kehuu. Kulkupuoli on kuulemma kunnossa kun 170 kelaa melko helposti mittariin. Lämmön suhteen ei ole ongelmaa, tosin tuo peli on rekisteröity 9 hengelle ja sinne taka-osaan ei tahdo lämpö riittää.

Niveleitä kuulemma menee, mutta sama ongelma se tuntuu nykyään olevan ihan kaikissa autoissa.
itse ajoin samalla 2.8 koneella olevalla samanlaisella ja hikisesti sain alamäkeen 90km/h
__________________
Monien lähteiden mukaan elämä johtaa 100% varmuudella kuolemaan. Muistakaa pelätä kaikkea, älkää vahingossakaan erehtykö nauttimaan mistään. Ikinä. Milloinkaan.

autot: TOYOTA HJ61, NISSAN KING CAB 4X4 2.5TDIC
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 30.01.2011, 21:32
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Pösössä ja Rellussa on PSA:n moottori, Ducatossa fiuden moottori, muuten korin osat sopii suunnilleen yksiin. Voimansiirron osalla on tosin on merkkikohtaisia eroja, esim. vaihdeleetikot ei käy ristiin, vaikka sisuskalut pitäisi samat olla.

Ducatoissa ainakin 1.9td oli hengetön, mutta 2.8TDi ja JTD pelaa koneeltaan hyvin. Ainut "vika" noissa on vaihteiston kestämättömyys. Vanhemmissa, eli ~98 -> 02 on vähä isommat hilut laatikossa, rattaiden lukitusholkit tukevammat, syncrot isommat, mutta siitä huolimatta synrot luopuu, ja vaihteet rupeaa kurahtelemaan. Syncrojen lopetettua toimiminen, rupeaa tosi nopeasti kulumaan kytkentäholkit ja rattaiden nyppylät, ja kohta ei pysy vaiheet päällä.
Uudemmissa, eli 02-> on sitten sama laatikko, kuin Scudossa, sisuskalut tosi rimpulat. En suosittele kärrin vetoon tai raskaaseen kaupunkiajoon.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
onko kokemusta Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 1 24.01.2009 23:02
onko kellään kokemusta rj:70stä kelkka700 Tekniikka & Jutustelu 18 10.09.2007 21:52
Kokemusta Gaz-66 Vaihteistosta? Erppa Tekniikka & Jutustelu 3 11.04.2007 20:56
Onko kokemusta jääspraysta? panzer Tekniikka & Jutustelu 8 27.11.2006 17:59
onko kokemusta blazeristä Tekniikka & Jutustelu 8 06.08.2005 23:54


Sivu luotu: 16:42 (GMT +2).