![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Reilu viikko on kulunut siitä kun mestarin käsi meni toimintakyvyttömäksi huolimattoman lipeän käsittelyn vuoksi, mutta kummasti alkoi käsi toimimaan kun sai tänään hakea vaihdelaatikon huollosta. Ihan turhaan sitä ei huoltoon viety, sillä kolmosen pakka vuoti öljyä. Syynä se että oli millin verran kulunut ulkokehältä ja sen vuoksi tiiviste ei oikein pitänyt. Sen lisäksi puolet sisikaluista oli sinertäviä, eli lämmöt oli käynyt riittävän korkealla. Muutaman satasen remppa , mutta ei voi mitään.Pötkö kasaan ja paikoilleen: Kuulemma verkko ei ole mitään ilman sitä vartioivaa hämistä. Paikallisen marketin leluosastolta oli löytynyt sopiva, tosin hieman huonosti taustastaan erottuva. Samaisesta marketista löytyi myös jarru- sekä peruutusvalo. Voihan se olla että kansien vaihto ei tuota toivottuja heppamääriä, mutta autoon rakennetaan varalle ns. "köyhän miehen turbo". Eli kun tuosta napista kytkee, kiihtyy siinä toivottavasti muukin kuin kuski. ![]() Tarkoitus on 100 heppasilla suuttimilla säätää bensan ja ilokaasun seos suhdetta. Suuttimet löytyy aina 250 heppaan asti, mutta tähän kokoonpanoon riittää vähempikin. Kuvassa suuttimia. Sivusta seuranneena hieman arvelluttaa tuo BJ:n oma alkuperäinen mätä runko. Autoa on viime vuoden aikana vahvisteltu ja tehoja ollaan kasvattamassa, mutta kestääkö runko vai katkeaako tiukan paikan tullen. Jos näin käy, toivottavasti kuskilla on ymmärrystä irroittaa otteensa ohjauspyörästä, tai jos haluaa vielä ohjata, irroittaisi ainakin ratin pikalukosta. Ohjauspyörä kädessä kun kuitenkin tulee se tunne, että tilanne on edelleen hallinnassa.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Tais taas homma karata käsistä???
T: Jussi Lainaus:
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Erittäin hyvin sanottu!!!
Toi ilokaasu homma oli mullekin täysi yllätys. Mutta näinhän se aina on mennyt.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Kaippa tossa boxissa oli sitten ne kiekkarajat missä kytkee ja sammuttaa kaasut?
Meinaan, ettei tuukka tee tuukat testipätkällä..
__________________
Broken Back Team #1 |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Muistakaa nyt kuitenkin kaikessa hälinässä nämä suunnistuskisatkin!!! Vuosi sitten Ossin kommentti oli ettei viititty lähteä yhdellä autolla kun ketään ei tullut mukaan toiseen autoon...!!!
T: Jussi |
|
#6
|
|||
|
|||
|
varmaan kahet suunnistuskisat kahlataan läpi oulainen ja euran kisa .Kyl nää päivä pörinät on vaan ottanut voiton niitä on vaan paljon helpompi ajella.
__________________
Team Kutunjuuston "päällikkö" VOLVO ON HYVÄ PYÖRÄKUORMAAJA MERKKI |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Kyl tulee komee. Saapuuko tää vielä joskus kämmäkkään ajeleen vai tarviiko lähtee jonnekkin pisemmälle katsoon tän ajoja?
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Harmi vaan kun on tuota lunta niin paljon, eteneminen Kämmäkän kallioilla ei varmaan ole yhtään sen helpompaa vaikka olisi useampikin köyhän miehen turbo takakontissa. ![]() Tosin ei sitä tiedä mitä unia mestari näkee ensi yönä. Kiinnostaa kyllä raportoijaakin.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Holley 750vac | lasse228 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 12.05.2009 06:22 |
| v: holley 650 tuplapumppu | KG | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 23.05.2006 23:04 |
| 750 carter vai 600 holley? | SamiN | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 19.04.2006 22:22 |
| Jeep 360 V8 + Holley? | Make66 | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 01.11.2005 12:15 |