![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#30
|
||||
|
||||
|
Jos jätetään käsittelemättä vaihdelaatikko, ja napalukko-ongelmat, niin pajeroitten voimansiirto on melko kestävää. Käsi ylös, kuinka moni on saanut etu- tai takaperän rikki? Murroksia on varmaan joillakin mennyt. Kyllä mullakin kakkosvaihde naputtaa, mutta on silti kestänyt. Edellinen omistaja runnoi kaasu pohjassa 39.5" swamppereilla, ja etu kardaanin ristikosta varisivat neulat pois. Siinä ne vauriot sitten olivatkin.
Pajerossa on se hyvä puoli maastossa ajellessa, että kukaan ei oleta sen menevän oikeen mistään. Risukeula, eihän sillä mitään tee. Mutta kyllä sillä osaava kuski pääsee ihan mukavasti eteenpäin. Ja tälläinen osaamatonkin saa keskustelua aikaiseksi. On tultu kyselemään, että onko akseleissa lukkoja. On siellä joku kitka perässä. Kyselijällä oli paineilma lukot molemmassa päässä omassa autossaan.Ei muutakuin kallistuksen vaimentimet molemmista päistä pois, rupulikumit alle, ja maastoon. Ei pajerolla tartte maastossa häpeillä, ihan rohkeasti vaan ajamaan.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| M: 2.5 TD pitkä Pajero vm.88 600€ | WD | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 11.06.2007 10:36 |
| M: pitkä Pajero 2.8TD GLS AD -99 | oleg9 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 28.02.2007 02:05 |
| m:pajero 89 ic pitkä | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 23.10.2006 15:14 | |
| Pajero 2.5 TD ic -90 pitkä | juza | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 24.07.2005 16:29 |
| m:pajero 88 2.5 td pitkä | O/M/V Muut | 8 | 28.03.2005 18:27 | |