![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Ja jos uudet releet laittaa niin voihan niitä laittaa vaikka 2kpl rinnakkain. 2x70A=140A esim-> http://www.motonet.fi/web/guest/etus...ductid=48-1963 edit: 12€/kpl
__________________
Niva- ei tarvitse katua |
#2
|
||||
|
||||
![]()
saaks tota 24v
__________________
"Pitkän päälle Datsun" (epäiltiin kondomi mainokseksi) |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
halpa rele löytyy esim starttimoottorin solenoidista, jos sellainen löytyy nurkista. mutta siellä akunpellin takanahan on jo rele ... jos tekee nappihehkun ja poistaa sammutinmoottorin niin jää pois pakkosyöttö kylmällä moottorilla. minulla tuo ei koskaan ole ollut ongelma.
itse laitoin nissanin lavikseen nappihehkun normaalin aikahehkun kaveriksi, koska ei meinannut hehkutus aina riittää. eli akulta napinkautta hehkureleen herätteeseen. ilman roikkaa yli -20c:ssa viidensekunnin lisähehkulla hienosti pamahtaa tulille.
__________________
OPA Patrol "Boar" pätkästy -82 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Itsellä samainen nappihehku rosessi aluillaan releiden kipinöinnin vuoksi
![]() ![]()
__________________
Amatööri kun olen.. ![]() Viimeksi muokannut Moppe81 : 18.03.2010 17:02 Perustelu: tarkennusta |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ite jätin kaikki romut paikalleen ja kiskasin releeltä johot katkaisijalle kabiiniin. Kylmätarttaus ongelmat loppu siihen
![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Tämänhetkinen suunnitelma.Irrotan vanhan virtapiuhan pois. Laitan releeksi startin solenoidin, johon otan ohjauksen napin kautta. Riittääkö neljän neliön kaapeli vai laitanko kuuden neliön piuhan? Napilta solenoidille riittänee ohuempi. Toimiiko tämän jälkeen sammutin? Viimeksi muokannut Jarnoh : 27.03.2010 12:44 |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Näköjään sammutin jää päälle, kun kääntää virrat päälle, jos ottaa hehkuilta alkuperäisen liittimen irti. Taidan jättää alkuperäisen systeemin nappihehkun rinnalle. Onko huono suunnitelma? Vanhat releet tuntuu napsahtelevan miten sattuu.
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
ei kait se mitään haittaa, jos ei vanhat jää hehkuttamaan kokoajan tms.
|
#11
|
||||
|
||||
![]()
Itsellä nappi hehku ja sammutus vaijerilla pumpussa. Toimii.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
gr patun nappihehku | nizzan | Tekniikka & Jutustelu | 22 | 10.08.2010 20:13 |
patrolliin soa | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 29.04.2009 09:42 |
O patrolliin... | knockout | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 15.05.2008 19:37 |
O patrolliin... | knockout | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 05.04.2008 17:07 |
soa patrolliin | patukka | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 04.09.2006 17:47 |