![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
Pittääpä tutkia nekin tarkkaan samalla vaikkapa äkkivilkauksella ne näyttää tuoreelta. - Ei muuten lähteny nytkään käyntiin vaikka oli vaan seissy n. 17 tuntia ja pitkä ajomatka takana. Sekä oli lämmityksessä tunnin. Johonki se purkaa virran tai sit akut piä sitä yhtään vaikka hyvän näköiset ja ei kovin vanhatkaan ( 95 a ja 105a )
Viimeksi muokannut Mara83 : 15.11.2009 12:33 |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Nuissa 24V laitteissa olisi kyllä syytä käyttää saman kokosia ja samaan aikaan vaihdettuja akkuja. Toisen akun erilainen varaus johtaa kyllä ongelmiin.
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Tein ne johdot laturilta eteenpäin vähän matkaa ja pitää sit kokkeilla et toimiiko jos sais jostain toisen akun vaan samankokoisen.. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
joskus ei sammutin toiminut mulla kun laatikolle menevät alipaine letkut poikki.
onko mahdollista että akut purkaantuis startin kautta?? |
#5
|
|||
|
|||
![]() No niin
Käytin paikallaan 80 ah. akut alko lataa melekee 30 V.
Vaihdoin sit huvikseen vanhan säätimen ja lataa 29.9 V Sit kokeilin et otan laturin johdon irti ja sammutan... Kas kummaa autohan sammuu avaimesta.. Jos laitan siihen katkamisen laturin johon välille mistä loppuu lataus ja silloin saa samutettua avaimesta auton ja ei ehkä purkaa akkujakaan sitten ![]() Ei tule tosiaan enää mieleen ku tarvikehiilisilta mikä vois aiheuttaa sammumattomuuden avaimesta ja akkujen purkamisen, nimittäin käytin vielä pois sen ja vertasin vanhaan ja siitä puuttu 3 diodia ja se alunperin liitin toiselle plussalle johdolle. Kyllä nyt muuten lataa hyvin ja laitoin molemmat akut 95 A et ajeleen pystyy, mut täytyy hakia alkuperäisosana tämä laturin hiilisilta.. Viimeksi muokannut Mara83 : 16.11.2009 20:05 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Lataa, miten lataa... | jv | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 06.11.2013 07:24 |
BJ lataa liikaa | bj40lpr | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 08.02.2009 11:56 |
hj61 ei lataa kunnolla | mika.p | Tekniikka & Jutustelu | 28 | 30.01.2006 09:36 |
Älä lataa musiikkia netistä. | -juhani- | Linkit | 3 | 25.01.2006 17:21 |
King cap ei lataa? | samisami2 | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 15.08.2005 14:26 |