Tähän on kyllä pakko vielä kirjoitella yleiskiitokset rastienvienti tiimille ja muille kilpailua tehneille. Ja en mä nyt niin paha nakittaja ole, vaan vähän pahempi;) Kyllä mä nakkia napsautelen, jos hommat on vaiheessa, missä ei oikeen kukaan tiedä mitä tekisi tai jotain on pitää saada tehtyä nopeasti. Ja yleensä tämä tapahtuu paljon tehokkaammin, kun nimeää jonkun, jonka on homma tehtävä. En kuitenkaan kaikkeen pysty itse vaikka kuinka sitä haluaisinkin.
Tällaisen kilpailun järjestäminen on kuitenkin kokoajan taistelua kelloa vastaan, koska koskaan ei aikaa ole tarpeeksi, vaan on saatava mahdollisimman hyvin tehtyä hommat aikarajan puitteissa. Tämä tarkoittaa sitä, että välillä on vaan pakko tehdä, vaikka homma ei enää mielekkäältä tuntuisikaan. En itse ainakaan halua niskoilleni sitä sadan autokunnan vihaa, kun hommat eivät ole tehty aikanansa. Sama asia on jokaisessa kilpailussa, vaikka kuinka hyvin olisi hommia etukäteen tehty. Aina löytyy viimehetkellä se "PERKELE, miksi kukaan ei ole tätä ajatellut tai tehnyt!!!" asia, joita sitten ratkaistaan äärimmäisen lyhyessä ajassa ja joissa useasti sitten pieniä virheitä tulee.
Nämä kilpailut olivat jälleen kerran erittäin rankat henkisesti (kuten aina) ja jopa fyysisesti (kuten aina), mutta (kuten aina) myös erittäin antoisat. Ja kyllä sen yleisesti huomaa että sunnuntai aamuna on porukka erittäin väsynytta, puhe sammaltaa niin toimistonväellä kuin kilpailijoillakin. "thjulft mjhfaaliin.." "mhitjhää..."
Esiinnousseihin ongelmiin olen miettinyt vähän ratkaisuja, mutta tähän sitten tarvitsen Jappe:n apua:) Lähinnä, että rastin arvostelua ei voitaisi jättää tyhjäksi, vaan pitäisi hylätyssä kuvassa kirjoittaa esimerkiksi (-) merkki ruutuun, että antaisi hypätä seuraavaan kuvaan. Tämä tietysti vähän hidastaa ja aiheuttaa kettuunnusta tulosten laskijoissa, mutta samalla poistaisi mahdollisuuden hypätä vahingossa jonkin kuvan yli.
Kiitän kaikkia kilpailuun osallistuneita kilpailijoita ja järjestäjiä.
|