![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
Jos olisi vaikka paikallisten kaljabaarien ovella tuommoinen ystävällinen & ymmärtäväinen oma kylän seriffi seisoksimassa, niin voitaisiin välttyä monelta isommalta pahalta jo etukäteen ![]() Mä uskon enemmän tämmöiseen perinteiseen "savolaiseen vittuilu rinkiin". Jos tyrit, niin joudut kylänmiesten keskelle vittuiltavaksi... Aikoinaan hommahan meni niin, että koko kylä kasvatti: huonosti käyttäytyviä lapsia sai kuka vaan aikuinen oikaista, jos näki että oli tekemässä jotain tyhmää. Ehkä pitäisi ottaa vähän samaa menttaliteettia käyttöön. Nykyään tää tuntuu menemän (varsinkin pk seudulla), niin että ei oikein ketään kiinnosta vaikka näkee jonkun monottavan auton kyljet lommoilla tai näkee että on panemassa uimarannan pukukoppeja paskaks. Ehkä nykyajan aikuisista on tullut munattomia?
|
#2
|
||||
|
||||
![]() maalaisjärkeä kiitos
[QUOTE
Mä uskon enemmän tämmöiseen perinteiseen "savolaiseen vittuilu rinkiin". Jos tyrit, niin joudut kylänmiesten keskelle vittuiltavaksi... Aikoinaan hommahan meni niin, että koko kylä kasvatti: huonosti käyttäytyviä lapsia sai kuka vaan aikuinen oikaista, jos näki että oli tekemässä jotain tyhmää. Ehkä pitäisi ottaa vähän samaa menttaliteettia käyttöön. Nykyään tää tuntuu menemän (varsinkin pk seudulla), niin että ei oikein ketään kiinnosta vaikka näkee jonkun monottavan auton kyljet lommoilla tai näkee että on panemassa uimarannan pukukoppeja paskaks. Ehkä nykyajan aikuisista on tullut munattomia?[/QUOTE] Asia kommenttia, ikäänkuin Wanhanajan käräjät, seitsemän kylänvanhinta istuvat seitsemän kannon tai kiven päälle ja pelkällä maalaisjärjellä päättävät yhdessä vähänkuin TABU:tyyliin "oot panna meijän Kyllikkiä, helevetin kojotti, myö pannaan sinua porukalla turpaan". Sitten tietty pitäisi vielä varoa lyömästä liian lujaa tai olla käyttämättä liian ikäviä tekniikoita jos on pikkurötös ollut kysymyksessä.. nippusiteissä järveen tuskin menee tuonkaan oikeuskäsityksen mukaan oikein sille, joka toisen verkot tai katiskan luvatta katsomassa kävi..aika munatonta on tämä nykymeno ylipäänsäkin, ja ennenkaikkea tekopyhää jeesustelua. Ei taida olla äijiä & superwomaneita maassamme mualla kuin näillä palstoilla, toivottavasti pysytään ryhdissä vielä sittenkin kun kriisi puhkeaa.. -oikeuslaitos on leipäkone sitä pyörittäville- Viimeksi muokannut Urbancityboy : 03.07.2008 20:22 Perustelu: pikku häiriöitä |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jenkeissä vähän toista kun täällä.
Amerikkalaismies tappoi murtovarkaat - selvisi tuomiotta 1.7.2008 17:16 Joe Horn ampui kaksi miestä, joiden epäili murtautuneen naapurinsa asuntoon. Texasilainen Joe Horn, 61, vapautettiin maanantaina oikeudessa syytteistä ampumatapauksessa, jossa kaksi miestä sai surmansa, uutistoimisto AP kertoi. Houstonissa asuva Horn näki viime marraskuussa kahden miehen tulevan ulos naapurinsa asunnon ikkunasta. Horn soitti hätäkeskukseen ja kertoi, että aikoo tappaa murtovarkaat haulikolla. Vaikka hätäkeskuksen päivystäjä kehotti Hornia pysymään sisällä, tämä meni ulos ja surmasi miehet ampumalla molempia kuolettavasti selkään. Surmatut olivat Kolumbiasta tulleita laittomia siirtolaisia. Hornin puolustusasianajajan mukaan hänen päämiehensä puolusti itseään ja halusi suojella naapurin omaisuutta. Texasin laki antaa oikeuden käyttää kuolemaan johtavia voimakeinoja joissain ääritilanteissa. http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200...85593_ul.shtml |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
kattokaas mtv3;sta mielenkiintoinen dokkari
|
#6
|
|||
|
|||
![]() persoona- passiivi-pronominiLainaus:
Jos vaikea-aukeava viesti, niin vastaus löytyy japanin historiasta esim en ota kantaa oliko "oikein" vai "väärin" mutta yleiset periaatteet kunniaan ja oikeamielisyys tietysti myös |
#7
|
||||
|
||||
![]()
serkkupoika kävi muutama vuosi sitten oikeudessa asti kun vartijana ollessaan ajoi partioautolla vastaan omaa varastettua autoaan ja ajoi sen kiinni, seurauksena, että partioauto vaurioitui pahoi ja oma auto myös pahasti. siitä oli juttua ihan iltasanomia myöten. selvisi ilaman syytteitä ja sai vakuutuksesta rahat.
|
#8
|
|||
|
|||
![]()
Minua saa tunkeilija pilkata, herjata ja nöyryyttää melko paljon ennen kuin hermo menee. Lyödäkin saa jos haluaa vähintään samalla mitalla takaisin. Siinä vaiheessa jos tunkeilija tekee sen virheen että menee uhkaamaan perhettäni, kasvaa sarvet päähän, päästän sisäisen pääpirun irti enkä välttämättä muista miettiä mitään seuraamuksia. Huonolla tuurilla ja vastarinnasta riippuen se voi jopa jäädä tunkeilijan viimeiseksi virheeksi. Voisin kuvitella että tuollaisessa tilanteessa menee jopa "filmi poikki" adrenaliinin yliannostuksen takia. En tietenkään katso hyvällä sitäkään että tullaan omaisuutta tuhoamaan, siinä voi hieman pienenpi pirulainen livahtaa kurkkaamaan mitä aktiviteettia maanpäällinen elämä tarjoilee.
![]() Pitäisköhän kouluttaa kissa hyppäämään käskystä kynnet ojossa silmiä kohti? ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Millä Kansa ajelee??? | Tekniikka & Jutustelu | 269 | 20.02.2011 00:16 | |
Millä ohjelmalla? | offipete | Movies | 3 | 16.12.2007 19:21 |
Millä ohjelmalla? | offipete | Chit-Chat | 2 | 03.04.2006 00:55 |
Millä paineilla? | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 05.01.2006 19:22 | |
Millä pärjää? | JERKKU | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 18.02.2005 23:27 |