![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
löyty muuten sivustolta kuvakin https://www.offroadcenter.fi/kopio-blogi/ Tiedä sit onko enää siellä. ![]()
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
#3
|
||||
|
||||
![]()
^Kyllähän tuokin yksilö toisinaan on mielessä käynyt. Joku harhainen muistikuva 90-luvun puoliväli-loppupuoli, että olisi ollut TM:n esittelyssäkin, tuolloin olisi ollut remmiahdin moottorin päälle asennettuna tarjoilemaan lisävääntöä, ja lukot joka akselille, olisi silloisen tekstin mukaan jaksanut mennä ovi edellä asvaltilla lukot kytkettynä...
Tuossa mielessä helppo olisi omavalmisteenakin, kun rekisterissä on jo yksi. Pitäisi vaan nämä omat resurssit, niin taloudelliset kuin jaksamisenkin, osata kanavoida paremmin pakollisista mielekkäisiin, akselistoja on kyllä varattuna jo tätä operaatiota varten ns. riittävä määrä... |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Muistelen joskus aikanaan kun Off Road Center oli vielä Helsingin Metsälässä, että Liukkonen olisi kertonut tuon olleen yksi jonkin Saudi-Arabian, Qatarin, tai jonkun sieltä päin kontrahdin tuotos. Tarkoitettu alun aselavetiksi.
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Onkohan mitään tehtävissä kun patrollissa ollu 38.5” otteessa ennen ja oisko ollu 2012 tai 2013 katsuri ottanut rattaat pois otteesta ja lyönyt sinne 33” otteeseen. Ne ei vissiin oo mitenkään palautettavissa takasin? Yheltä katsurilta asiasta kysyin niin ihmetteli että ei oo kyllä kuullu että autoista ois muutoskatsastuksia ”otettu pois”
__________________
Kyhyyllä |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Toisaalta jos ne on merkattu sellaiseen aikaan kun ko. renkaat ei olisi olleet lailliset, niin silloin ne sieltä otteelta voidaan poistaa. Sama kuin esim. poikkeusluvalla työkäyttöön muutospykälien sallimia isommat renkaat, jos auto ei ole enää ko. työkäytössä niin eipä ne isot renkaat siellä otteella pysy jos katsastaja sen huomaa.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Kyhyyllä |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#9
|
|||
|
|||
![]()
Tuolloin 2012/2013 uudistui Trafin kuljettajatietojärjestelmä, mutta sillä ei liene yhteyttä rengaskokoihin. Ajoneuvotietojärjestelmä vaihtui jo viitisen vuotta aiemmin.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Rengas- ja moottorimuutoksien rajat muuttumassa! | -MaTTi- | Tekniikka & Jutustelu | 839 | 19.11.2021 10:25 |
Rajat kiinni ja äkkiä!! | Lars | Society | 3 | 09.02.2016 19:31 |
Gen2 pajeron moottorimuutosten leimaus | Dectane | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 03.01.2013 14:29 |
Kylla ne kohta autoihinkin tarkat rajat... | Korpikumpu | Chit-Chat | 16 | 19.12.2009 20:38 |
Onko pykälät lavan pituudesta muuttumassa? | _Metal_ | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 09.07.2007 10:34 |