![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Vielä parempi keino ylinopeuksien välttämiseksi on poistaa tieverkosto kokonaan.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Jossain kuumassa etelän kaupungissa kuulemma poistettu jo kaistoja ja suljetaan jatkossa enenervässä määrin katuja autoilta. Onkohan toiminut miten? Tyytyväisyys lisääntynyt ja kaikki toiminta virkistynyt ihan uudelle tasolle? Ennemmin tuntuisi olevan tarvetta järkeville nopeusrajoituksille ja liikenteen sujuvoittamiselle. Täällä keskemmällä maata tuntuu ihmeelliseltä että valtateillä on 80 ja 60 rajoituksia ja jonossa mennään pahimmillaan se 20km/h alle.. HUOM! JONOSSA! Minkä takia, kun ei ole autojakaan? Raskas liikenne ei ole ainakaan täällä jonoista vetovastuussa.. Yhdistelmän edessä jyyrää yleensä aina joku "varovainen" kuljettaja, jolla ei ole mihinkään kiire. "Varovainen" kuljettaja vetää varman päälle ja pakottaa muutkin tielläliikkujat joko omaan rytmiinsä, tai ohittamaan, jolloin nopeuksien hajonta onkin jo melkoista. Onko ihminen, joka ei uskalla noita älyttömän alhaisiakaan nopeusrajoituksia käyttää täysimääräisesti, enää liikennekelpoinen? ![]() Onko kuljettaja joka pelkää ajamista päätieverkollakin, enää sopiva liikenteeseen? ![]() Onko ihme että törkeitä ohituksia tulee, kun ajetaan jonossa yhden, tai useamman "varovaisen" kuljettajan tahtiin? ![]() Ongelma on poliisin harkinnan mukaan kuitenkin nuo ohittajat? ![]()
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen. |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Työkaverini sanoin: ajokortteja jaetaan liian demokraattisesti |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Muutama vuosikymmen rakennettu yhteiskuntaa autoilun varaan. Ilman ajokorttia hankala kehittää mitään, jossa fyysistä liikuteltavaa. |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Siinä risteyksessä on papan tulosuunnassa väistämisvelvollisuutta osoittava kärkikolmio, vain se yksi. Takapenkillä istunut mamma taisi olla kuljettajan silminä, kun oli ilmeestä päätellen kuulemma huomannut sivuikkunasta tilanteen, mutta ei kai sitten ehtinyt komentaa pappaa jarruttamaan ajoissa.
__________________
Jukka |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Näin on, että ikääntyminen tuo haastetta. Niitä paljon, joilla miettimistä miten kulkea. Itsel asiakkaita, jotka yrittää selvitä kotona. Ehkä meilläkin edessä joskus.
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Poistetaan ylimääräiset ajokaistat ja muutetaan ne polkupyöräkaistoiksi. Otetaan mallia Briteistä, missä viherhulluus on saavuttanut jo sellaisen pisteen, että monet taajamassa olevat n. 50km/h alueet on muutettu 30km/h alueiksi. Lopputuloksena juutuubissa leviää videot missä fillaristit ohittelee autoja sen minkä kerkiää.
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Ja sitten kun vähentämisen jälkeen autokaistoja on vain yksi per suunta, niin seuraavana vaiheena on vielä pk-seudun (ainakin Hgin) kaduilta jo tutuksi tullut bussipysäkkien levennyksien poistaminen ja korkeat kanttikivet sillä ainoalla ajokaistalla pysäkin kohdalla pysähtyneen bussin ohittamisen estämiseksi.
![]() ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate ”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso |
#10
|
||||
|
||||
![]()
"Ajaako Kulosaaren sillan purkaminen Helsingin liikennekaaokseen? Asiantuntijalta suorat sanat
Nykyiset liikennemäärät eivät mitenkään mahdu remontin aikana käytössä oleville kaistoille. " "Helsingin kaupungin mukaan Kulosaaren sillan ylittää vuorokaudessa noin 50 000 autoa. – Se tarkoittaa, että ruuhkan huipputunteina kulkee tuosta noin 8–10 prosenttia, eli 4 000–5 000 autoa. Onhan se sellainen määrä, että ei se yhdellä kaistalla onnistu, Liimatainen laskeskelee. Hän kertoo, että yhden kaistan kapasiteetti suuntaansa on noin 1 500–2 000 autoa. Nykyisillä liikennemäärillä remonttiaikaan liikenne jonoutuisi. Ilman tarkkoja liikennemallinnuksia Liimatainen ei tohdi spekuloida, kuinka pitkiä jonoja olisi luvassa. Selvää kuitenkin on, että liikenne alkaisi pysähdellä." https://www.iltalehti.fi/autouutiset...e-c30504c4df09 Rissanen varmaan tyytyväinen. Loppuu se vitun "kaahailu" kun kaikki vain seisoo. Ja pitkään jos rysähtää jossain. Onkohan tämä suurten ajatusten hahmo ajatellut näiden kaistojen vähennyksiensä kanssa kysäistä mitään pelastuslaitokselta, tahi edes kenttällä työskenteleviltä kolleegoiltaan? Noh, se oli retorinenkyssäri se... ![]()
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
#11
|
|||
|
|||
![]()
On ruvennut vaikuttamaan, että autolla ajaminen muuttuu enempi tietokonepohjaiseen suuntaan.
https://yle.fi/a/74-20052841 Itsestä kulkuneuvoilla ajo on ollut hauskaa siitä syystä, että se tuntuu joltain ja pitää ajaa aktiivisesti. Mitähän mahtaa käydä jos tarpeeksi asioita siirretään koneille ja elämä on näennäisen helppoa... |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Poliisi-Cruiseri | Rompe1 | Chit-Chat | 6 | 04.11.2010 21:22 |
Poliisi valvoo | sjeeppi | Chit-Chat | 14 | 19.07.2009 09:14 |
poliisi | Rekisteröimätön | Chit-Chat | 13 | 14.01.2009 22:11 |
Poliisi on... | sippis | Chit-Chat | 25 | 03.01.2005 01:04 |
Poliisi-huumoria | mikk0 | Jokes | 1 | 26.07.2004 23:07 |