![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Maasturillahan ei taida muutenkaan b-kortin kanssa olla oikeutta vetää edes uutta kevytperäkärryä, joissa kokonaismassaksi on yleensä merkitty 825kg?
|
#2
|
|||
|
|||
![]() 2 akselinen/teli kevytperävaunu?
Huonolla tiellä menettelee, mutta pahemmissa paikoissa kannattaa olla varovainen:
Jos kääntyessä, varsinkin peruuttaessa kärry melkein linkussa, joku ottaa vastaan, että renkaat ei pääse luistamaan, teli/akselit vääntyy helposti, ja alkaa syömään renkaita, toki jos kärryä vedetään vedetään vuodessa pari sataa kilometriä, niin hyvä, että pitää uusia renkaita ennen kuin rungot pettää... Ongelma ei ole tuntematon noissa kaksiakselisissa jarrullisissa kärryissäkään. 1 akselisia Kevytperäkärryjä tulee vedettyä jonkin verran, toinen on kuumasinkityllä, hitsatulla rungolla oleva Juhta 123x300 lavalla ja lehtijousilla. Tässä on jatkoaisa, joten reilu 6 metrinen tavara kulkee laillisesti. Toinen on omavalmiste 750kg jarrullinen kevytperävaunu, 150x300 lavalla. Akseli on 1400 kg kumivääntövarsi, ja runko on ns. ferrokromiterästä, v-aisa on 40x80x3 putkea, ja muutenkin tehty järeäksi (on 1400 kg mitoituksella, mutta katsastettu 750 kg, että ei tarvitse maasturin perässä kuskilta e-korttia.) Tyhjänä, ja vielä maksimipainoillakin on aika kova jousitus, mutta kun renkaisiin, 185-14c laittaa pienet paineet, niin kulkeee siedettävästi. Tuo jarrullinen O1 luokan kevytperävaunu ei ole ollenkaan hullumpi keksintö, jos vetää liukkaalla maksimikuormilla; jarrutusmatkat lyhenee aika paljon, kun kunnon nastarenkaat myös kärryssä. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ja jos sekalaisella henkilöautokalustolla vetelee, niin yleensä jarrullista saa vetää tonnin kieppeillä vaikka jarruton ois 400 kiloa.
|
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Jukka |
#5
|
|||
|
|||
![]()
En ole ikinä joutunut pysäytetyksi trailerin tai vaunun kanssa. Ei vaikka selkeästi näkee kuinka laiton yhdistelmä on. Vaunuakin on vedetty reilu 7000km tänä vuonna. En edes muista nähneeni liikennettä valvovaa poliisia vaunun kanssa. Eräs vuosi ajelin 4000km vaunun kanssa parissa viikossa. Yhtäkään poliisia en nähnyt. Se, että törmäät tieliikennettä valvovaan poliisiin on yhtä todennäköinen kuin lottovoitto nykyään.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Mulla tosiaan on kyllä BE-ajo-oikeus, mutta vaimokkeelta se puuttuu. Enkä nyt nää sen puutetta isona ongelmana, tarvittaessa on itsellä kuitenkin mahdollisuus lainata ja vetää isoakin kärryä. Autoharrastuksen ulkopuolelta en hetkeen keksi tilannetta missä kevytperäkärry ei olis riittänyt.
Lainaus:
![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Kaverilla on vielä vanhempi samanlainen pikkuAKU ja sekin on täysin kunnossa, ja silläkin viedään rakennuspurkujätettä yms painavaa kuormaa. Joskus nähnyt negatiivisen maininnan että on niittaamalla/pulttaamalla kasattu ja kovin veltto mutta en tiedä onko sitten kuinka veltto noihin muihin vastaaviin nähden, ja jos on niin en näe asiassa mitään todellista ongelmaa kun kärry ei ole rikkoutunut mistään ja kulkee eleettömästi perässä. Tällä on vedetty ja kuskattu muutakin kuin terveisiä, sekä seisoo ulkona kesät-talvet. Ainakin tämän ikäisessä on tukevat laidat jotka eivät ole nöyrtyneet mun rekkaliinojen kanssa, ihan ok materiaalipaksuus ja ovat prässätty vähän muotoon ettei ole suorat peltiseinät. Ehdottomasti AKU mukaan vertailuun.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG. RRC 3,9SE -90. Valkoinen. Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto" Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu" Range Rover P38A -95, purkuraato Volvo C303, muutti pois. Viimeksi muokannut AVRO : 18.11.2020 09:56 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään teli peräkärry 290e MYYTY | MÖRKÖPERÄ | O/M/V Muut | 6 | 10.06.2016 09:51 |
Myyty Peräkärry Anssems teli h1250e | keitele | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 27.09.2015 10:29 |
Myyty Muuli teli kippikärry | villev51 | O/M/V Muut | 0 | 04.08.2015 19:39 |
Myydään Teli peräkärry | make764 | O/M/V Muut | 13 | 13.04.2014 18:35 |
Myyty JOKKE AUTOTRAILERI teli, sinkitty, kats. 3.12-09 | blomi | O/M/V Muut | 3 | 06.12.2009 21:48 |